• Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Kontakty

            brak danych
      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

          • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego

            23 kwietnia 2024r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich podsumowaliśmy konkurs na projekt okładki do wierszy Jana Brzechwy. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: w kategorii klas młodszych pierwsze miejsca zajęli: Iga Frukacz, Zuzanna Szymanek, Hanna Tatarowicz i Antoni Gloc. Drugie miejsce komisja przyznała Janowi Kozakowi. Trzecie miejsce otrzymali: Emilia Kohut, Laura Bocian i Emilia Tomzik. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajął uczeń klasy szóstej Filip Gloc.

          • Dzień Ziemi

            22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, w którym bardziej niż zwykle promuje się postawy proekologiczne w społeczeństwie i ochronę środowiska. Idea walki o planetę łączy wszystkich ludzi niezależnie od narodowości. Jest to czas refleksji na kształtowanie dobrych nawyków, by uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Jako społeczność szkolna również włączyliśmy się w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie w klasach oglądali filmy edukacyjne o współczesnych zagrożeniach dla naszej Planety, oraz o tym jak im zapobiegać. Każda z klas przygotowała plakat promujący Dzień Ziemi, oraz stworzyła stroje ekologiczne, które zostały zaprezentowane przez przedstawicieli klas. W ramach tych obchodów włączyliśmy się również w charytatywną zbiórkę odzieży mająca na celu edukacje ekologiczna i ochronę środowiska, jednocześnie wspiera

          • CZĘSTOCHOWSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ W VIII LOS

            15 kwietnia Dyrektor Szkoły Pani Ewa Suchan, nauczyciel historii Pan Krzysztof Zagórski oraz uczeń klasy VI Tymoteusz Kędziora mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Profesorem Andrzejem Chwalbą – wybitnym historykiem, wieloletnim pracownikiem dydaktyczno-naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, częstochowianinem. Spotkanie odbyło się w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie i jest ono częścią projektu Częstochowskich Spotkań z Historią w VIII LOS. Organizatorami projektu są Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe. Podczas rozmowy Pan Profesor opowiedział między innymi o początkach swojej kariery naukowej, poruszył kwestię historii stosunków polsko-rosyjskich, a także podkreślił znaczenie edukacji regionalnej w nauczaniu historii. Spotkanie było niezwykle ciekawe. Już oczekujemy na kolejn

          • XXIV EDYCJA PUCHARU TYMBARKU

            W dniu 15.04.2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Zawody odbyły się na boiskach klubu piłkarskiego "Victoria Częstochowa". W turnieju wzięli udział uczniowie z klasy IV i V. Mimo, iż nasi uczniowie dołożyli wszelakich starań, nie udało nam się awansować do kolejnej fazy rozgrywek. Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowym medalem oraz drobnym upominkiem.

          • Wiosenne Marsze na Orientację w Kiedrzynie

            W sobotę 13 kwietnia 12 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyjechało na wycieczkę rowerową, której drugim etapem były zawody na orientację. Orientowaliśmy się już od rana, kilka osób czekało na przejazd naszego peletonu bezskutecznie, ale ostatecznie wszyscy spotkaliśmy się na boisku sportowym KS Orzeł Kiedrzyn przy ulicy Zakopiańskiej, gdzie stacjonowali: organizator Wiosennych Marszy na Orientację, budowniczowie tras i sędziowie imprezy. Pogoda nam sprzyjała, przejazd ścieżką rowerowo- pieszą nie był zbyt długi, za to bezpieczny, więc „rowerowa” część rajdu nie sprawiła uczniom wielu problemów. Badaliśmy etymologię nazwy ulicy (Zakopiańska), ponieważ zakopywanie się w drobnym, suchym piasku było powszechne, co jakiś czas należało zejść z rowerów unikając przewrotów. Zawody sprawiły nam dużo radości, ponieważ mogliśmy odpocząć od naszych jednośladowców pilnowanych przez nasze panie. Sam

      • Narodowe Święto Niepodległości

      • W naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć… Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć. ” – mówił nasz Wielki Rodak – Nasz Patron Święty Jan Paweł II . Pomni tych słów a także 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości daliśmy świadectwo naszego patriotyzmu. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej. W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice wzięli udział w uroczystej akademii. Montaż słowno-muzyczny przeplatany był pieśniami patriotycznymi. Widzowie słuchali patriotycznych wierszy i utworów muzycznych opowiadających o trudnych i ważnych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny. Na zakończenie akademii z zadumą i wzruszeniem mogliśmy oglądać wspaniały taniec z biało – czerwonymi flagami.

      • Częstochowa w godle zaklęta

      • Częstochowa w godle zaklęta”- pod takim hasłem odbyła się miejska gra terenowa mająca na celu przybliżyć uczniom miejsca związane z rokiem 1918 oraz Odzyskaniem Niepodległości. Gra miała również na celu przybliżenie uczniom częstochowskich szkół sylwetki Częstochowian walczących o niepodległość oraz propagowanie wiedzy o częstochowskim herbie.

        Uczniowie klasy 6 z naszej szkoły w kilkuosobowych grupach mieli za zadanie dotarcie do zaznaczonych na mapie miejsc, w których czekali wolontariusze z zagadkami o tematyce historycznej. Jednym z miejsc była Kaplica Pamięci Narodu na Jasnej Górze, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze.

        Podsumowaniem rywalizacji było spotkanie z Panią Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz historykami z Częstochowskiego Towarzystwa Historycznego, którzy pogratulowali wszystkim udziału w wydarzeniu i uczestniczyli w odsłonięciu przez uczniów Godła Polski.

      • Dywizjon 303 - prawdziwa historia

      • Dywizjon 303- prawdziwa historia”
        W dniu 11.10.2018r klasy starsze uczestniczyły w seansie filmowym w Cinema City „Wolność” pt. „Dywizjon 303”. Do odbioru wrażeń filmowych przygotowali uczniów nauczyciele historii i języka polskiego poprzez przekazanie ciekawostek o autorze powieści Arkadym Fiedlerze oraz polskich bohaterach- lotnikach dywizjonu walczącego w bitwie o Anglię. Uczniowie i nauczyciele byli zachwyceni zarówno treścią i autentycznością filmu, jak i grą aktorską pierwszoplanowych postaci. Była to kinowa lekcja historii i patriotyzmu.

         

         

      • Spotkanie z autorką

      • W dniu 24 maja 2018 roku dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Strękowską- Zarembą, znaną polską autorką książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych, współautorką podręczników do edukacji wczesnoszkolnej, książek edukacyjnych, laureatką wielu nagród i wyróżnień, autorką m. in. Detektywa Kefirka, Okropnego Maciusia, Filipka.

         

        W ramach obchodów 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę tematem przewodnim spotkania była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie połączone było z prezentacją najnowszych książek autorki:

        Rotmistrz Witold Pilecki, Marszałek Józef Piłsudski.

        Po spotkaniu Pani Małgorzata Strękowska- Zaremba podpisywała książki własnego autorstwa i odpowiadała na liczne pytania uczniów.

      • Akademia z okazji 3 Maja

      • W dniu 27 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Było to w dniu 3 maja 1791 roku.

           

        Uczniowie klasy 5 pod kierunkiem nauczycieli: D. Ordowskiej i A. Anzorge przygotowali z tej   okazji krótką inscenizację. Mogliśmy podziwiać stroje z XVIII wieku, w rolę króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego wcielił się Artur Szczypiorowski, carycę Katarzynę zagrała  Roksana Pawłowska,króla Prus- Ferdynanda- Igor Grzyb, a w cesarza Franciszka Józefa wcieliła się Michalina Błaszczyk. W scenie obrazującej okoliczności rozbiorów Polski oraz uchwalania Konstytucji mogliśmy zobaczyć Ignacego Potockiego- Kacpra Chudego, Stanisława Małachowskiego- Maksa Czyża, oraz Hugo Kołłątaja- Oskara Minkinę.

        Oprócz części historycznej, mogliśmy podziwiać choreograficzny układ – taniec z flagami. Laura, Marysia i Nadia były zaborcami, Polskę reprezentowała Natalia z klasy 1.

        Występ został przez publiczność bardzo ciepło przyjęty. Żywa lekcja historii odniosła po raz kolejny swój mały sukces, bo wszyscy ją zapamiętaliśmy.