• Rok szk. 2017/2018

        • SPOTKANIE z AUTORKĄ                                                                                                                            

          W dniu 24 maja 2018 roku dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Strękowską- Zarembą, znaną polską autorką książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych, współautorką podręczników do edukacji wczesnoszkolnej, książek edukacyjnych, laureatką wielu nagród i wyróżnień, autorką m. in. Detektywa Kefirka, Okropnego Maciusia, Filipka.

           

          W ramach obchodów 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę tematem przewodnim spotkania była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie połączone było z prezentacją najnowszych książek autorki:

          Rotmistrz Witold Pilecki, Marszałek Józef Piłsudski.

          Po spotkaniu Pani Małgorzata Strękowska- Zaremba podpisywała książki własnego autorstwa i odpowiadała na liczne pytania uczniów.

           WYCIECZKA DO WARSZAWY                                                                                                                                         

          W dniu 14.05.2018 roku uczniowie klas 4- 7 wzięli udział w szkolnej wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy okazję do samodzielnego wykonywania doświadczeń fizycznych oraz w sposób praktyczny obserwowaliśmy wiele zjawisk z zakresu fizyki, biologii, astronomii. Połączyliśmy w ten sposób przyjemne z pożytecznym. 

                     

          Wielkie wrażenie wywarł na nas Stadion Narodowy, po którym oprowadzał nas jeden z piłkarzy. Obejrzeliśmy go od parkingu podziemnego aż po punkt widokowy. Z parkingu przeszliśmy do szatni piłkarskich wraz z sauną i siłowniami, dźwiękoszczelnego pokoju dla dziennikarzy i drogą piłkarską weszliśmy na stadion. Wszyscy zaskoczeni byliśmy wielkością obiektu i jednocześnie obserwowane przez nas boisko z najwyższego punktu stadionu wydawało się nieporównywalnie małe.  

          Stare Miasto zwiedzaliśmy już z Panią Przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam historię mijanych po drodze zabytków.

           Pełni wrażeń, w doskonałych humorach bezpiecznie wróciliśmy do domu.

           

          Videoczat z Grecją                                                                                                                                                          

          24 maja 2018r uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłą okazję spotkać się z rówieśnikami z Grecji na videoczacie. To spotkanie przyniosło wiele korzyści. Uczniowie nie tylko "poćwiczyli" swój angielski, ale również poznali nowych ludzi i kulturę tamtego kraju.

                          
          Z pewnością rozmowa „na żywo” jest dużo trudniejsza niż pisanie na czacie, ale nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z tego typu komunikacją. Z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem rozmawiali ze swoimi kolegami i koleżankami z Grecji. Uczniowie opowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach, sporcie, muzyce, ulubionych filmach, planach na przyszłość, no i oczywiście o pogodzie :) Dla wszystkich było to nowe, ale ciekawe doświadczenie. Uczniowie stwierdzili, że chętnie jeszcze raz wzięliby udział w takim spotkaniu.

           

          Akademia z okazji dnia naszego patrona                             

          Z okazji 98. rocznicy urodzin papieża-Polaka 18 maja 2018roku odbył się w naszej szkole spektakl słowno - muzyczny pt. „Kochamy Cię Święty Janie Pawle II”. Cała scena była ukwiecona żółto – białymi kwiatami, które nadały piękny teatralny charakter. 

          Przygotowaniami tej podniosłej uroczystości zajęły się p. Agata Mika, p. Jadwiga Basińska, o. Dyzma. Uczniowie z klas III, IV, V i VI przypomnieli najważniejsze chwile z życia naszego Patrona, które dzisiaj w całości postrzegamy jako drogę do świętości.

          W trakcie recytacji wierszy była wyświetlana prezentacja multimedialna będąca częścią przedstawienia. Pozwoliła usłyszeć słowa Papieża, zobaczyć fragmenty filmów z najważniejszych wydarzeń z Jego udziałem. Bardzo duże wrażenie na wszystkich uczestnikach uroczystości wywarła pantomima wykonana przez uczniów klas starszych przedstawiająca „dobro i zło.” Wdzięcznie zaprezentował się Oddział Przedszkolny, dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń „Abba Ojcze” skierowaną do świętego Jana Pawła II o wstawiennictwo dla uczniów i nauczycieli. Żółto – białe wstążki powiewały w górze.

          Prezentowane pieśni, muzyka, recytacja i wykonana pantomima skłaniały do zadumy i refleksji. Był to dla nas ważny dzień, ponieważ Jan Paweł II jest nie tylko naszym Patronem, ale także przewodnikiem i wielkim autorytetem. W części końcowej głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Gondek, która podziękowała wszystkim za czas i zaangażowanie w realizację tego spektaklu, gratulując występującym scenicznej odwagi.

           

           

          Wycieczka do Wieliczki                                                                                                                                                 

          22 maja klasa 3a i 3b wybrała się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnia wywarła na dzieciach ogromne wrażenie. Nie obeszło się również bez degustowania przez dzieci solnych ścian :) Wszyscy zmęczeni długim spacerem, ale w dobrych humorach wrócili do Częstochowy.

           

           

           

           

           

           

          Akademia z okazji dnia 3 maja

          W dniu 27 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Było to w dniu 3 maja 1791 roku.

            

           

           Uczniowie klasy 5 pod kierunkiem nauczycieli: D. Ordowskiej i A. Anzorge przygotowali z tej   okazji krótką inscenizację. Mogliśmy podziwiać stroje z XVIII wieku, w rolę króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego wcielił się Artur Szczypiorowski, carycę Katarzynę zagrała  Roksana Pawłowska, króla Prus- Ferdynanda- Igor Grzyb, a w cesarza Franciszka Józefa wcieliła się Michalina Błaszczyk. W scenie obrazującej okoliczności rozbiorów Polski oraz uchwalania Konstytucji mogliśmy zobaczyć Ignacego Potockiego- Kacpra Chudego, Stanisława Małachowskiego- Maksa Czyża, oraz Hugo Kołłątaja- Oskara Minkinę.

          Oprócz części historycznej, mogliśmy podziwiać choreograficzny układ – taniec z flagami. Laura, Marysia i Nadia były zaborcami, Polskę reprezentowała Natalia z klasy 1.

          Występ został przez publiczność bardzo ciepło przyjęty. Żywa lekcja historii odniosła po raz kolejny swój mały sukces, bo wszyscy ją zapamiętaliśmy.

           

          Wiosenne spanie                                                                                                                     

          W dniu 27 kwietnia w naszej szkole odbyła się pierwsza impreza pod hasłem „Wiosenne nocowanie” dla klas 5- 7. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zapobiegliwi, przybyli do szkoły z niezbędnym ekwipunkiem zamkniętym w walizkach, torbach, ze śpiworami w ręku.

          Pierwszym zadaniem dla uczniów było wypracowanie regulaminu, który został stworzony wspólnie przez wszystkich metodą „burzy mózgów” i zaakceptowany własnoręcznym podpisem. Dalsza część przebiegała już w podgrupach zgodnie z zainteresowaniami.

           

           

           

          Zagraliśmy mecz na boisku szkolnym, braliśmy udział w dyskotece, integrowaliśmy się podczas rozmów koleżeńskich międzyklasowych. Na sali gimnastycznej mieliśmy możliwość obejrzenia filmu „Billy Elliot”. Kolację stanowiła pizza zamówiona wg życzenia uczestników. Właściwie wszystkie zajęcia były aranżowane przez uczniów. Przed godziną 6.00 wszyscy zdecydowaliśmy, że czas coś zjeść. Wspólnie przygotowaliśmy pyszne wiosenne śniadanie kończące nasze miłe spotkanie w szkole. Wnioski, jakie nasuwały się po naszym nocowaniu:

          • Impreza powinna być bezwzględnie powtórzona,

          • Brakło czasu na opowieści o duchach nocną porą obiecane przez opiekunów

          • Mieszkanie na terenie szkoły byłoby świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla nauczycieli dojeżdżających, nie trzeba byłoby tracić cennego czasu na dojazdy.

          Szkoda, że trzeba było się rozstać, około 8.00 wyruszyliśmy do naszych domów na odsypianie nocowania.

           

          Konkurs Reading Master                                                                                                         

          26 marca 2018r. chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie czytelniczym z języka angielskiego READING MASTER. Jego głównym celem było rozwijanie umiejętności rozumienia tekstów czytanych oraz motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Konkurs trwał 45 minut i był rozgrywany w dwóch kategoriach: klasy 4-5 oraz klasy 6-7.

           

          A oto mistrzowie czytania ze zrozumieniem:

           

          Igor Grzyb (klasa 5)

           

          Zofia Trapp (klasa 7)

           

           

          Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

           

           

          Wielkanocna jajeczko                                                                                                                                               

           

          W środę, 27 marca, społeczność naszej szkoły zabrała się na tradycyjnym spotkaniu wielkanocnym. Każda klasa przygotowała swoją małą Wielkanoc. Uczniowie wspólnie spędzili czas w swoich salach z wychowawcami dzieląc się życzeniami i tradycyjnym jajkiem oraz rozmawiając o rodzinnych tradycjach i zwyczajach świątecznych.

           

           

           

           

          Pokaz talentów                                                                                                                         

           

          W czwartek 22 marca po raz kolejny w naszej szkole odbył się "Pokaz talentów", zorganizowany z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje pasje, talenty, uzdolnienia. Na szkolnej scenie podziwialiśmy świetnych wokalistów, tancerzy, recytatorów, muzyków, karateków a także iluzjonistę. Występy wzbudziły wielki entuzjazm, były niebywałą atrakcją a także zaskoczeniem dla widzów.

           

           

           

          Wąsy Marszałka                                                                                                                        

          W dniu 19 marca 2018 roku włączyliśmy się w akcję Wąsy Marszałka”

          ogłoszoną przez Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób uczciliśmy dzień Jego imienin.

          Wszyscy uczniowie nosili wcześniej przygotowane przez siebie czarne charakterystyczne wąsy i dzięki temu nikt tego dnia nie był pytany.

           

           

          Dzień świętego Patryka                                                                                                          

           

          W piątek 16 marca nasza szkoła po raz pierwszy obchodziła Dzień św. Patryka - patrona Irlandii.

          A kim był święty Patryk? Jak podaje legenda, nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczynki.

          Najważniejszą tradycją obchodów tego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, nawiązującym do krajobrazu wyspy i koniczyny, która jest symbolem Irlandii. Wielu uczniów włączyło się we wspólną zabawę i przyszło w tym dniu „na zielono”. Uczniowie mieli też okazję pochwalić się swoją wiedzą na temat tego święta rozwiązując quiz o Irlandii i życiu świętego Patryka.

           

           

           

           

           

          A oto wyniki rywalizacji klasowej:

           

          I miejsce - klasa IIIb

          II miejsce - klasa IV

          III miejsce - klasa VI

          IV miejsce - klasa IIIa

          V miejsce- klasa VII

          VI miejsce - klasa V

           

          Gratulujemy zwycięzcom!

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          DZIEŃ OTWARTY                                                                                                                                                               

          W dniu 12 marca 2018 roku w godzinach 15.30- 18.30 w naszej szkole odbył się dzień otwarty dla przyszłych uczniów, przedszkolaków oraz ich rodziców. Dzieci zostały przywitane piosenką w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz przez kwoczkę, recytującą wiersz Jana Brzechwy, która oprowadzała dzieci po szkole.

           

          Następnie przyszli uczniowie udali się na zajęcia: języka angielskiego, kodowania na dywanie, plastyczne pt. „Wiosenne inspiracje”, informatyczne, na których oprócz malowanek w programie POINT obejrzeli prezentację multimedialną o Patronie szkoły. W dalszej kolejności dzieci udały się na „Spotkanie z książką” w bibliotece szkolnej, gdzie wysłuchały recytacji wierszy w wykonaniu naszych uczniów oraz brały udział w zajęciach sportowo- rekreacyjnych na sali gimnastycznej. W tym czasie rodzice mieli możliwość obejrzenia wystawy zdjęć „Z życia szkoły” oraz miłego spędzenia czasu w kawiarence.

           

          Sukces pierwszoklasistów                                                                                                       

          Z radością informujemy, że nasi najmłodsi uczniowie odnieśli sukces w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Maska karnawałowa".

                         I miejsce 

                 Konstanty Knop (kl. I)

                          III miejsce 

                 Antoni Chrzuszcz (kl. I)

          GRATULUJEMY!

           

          KOLEJNY SUKCES                                                                                                                  

           

          Miło nam poinformować o wynikach VI Regionalnego Konkursu Plastycznego „Kot marzeń” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 32 im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie oraz Bibliotekę Publiczną w Częstochowie Filia nr 14.   

                           

                      Oto nasi zwycięzcy:

                           

                           III m-ce

                Magdalena Jakubowska (kl.IIIa)

           

                                       wyróżnienie

                                      Karol Celban ( kl.IIIa)

           

          Celem konkursu było: pobudzanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację tematu, popularyzacja techniki mozaika jako środka wypowiedzi plastycznej oraz uświadomienie uczestnikom ich potencjału twórczego oraz możliwości jego wykorzystania.

           

          Laureatom gratulujemy, szczególnie, że do konkursu zgłoszono łącznie 239 prac plastycznych!!!

           

          BRAWO ZUZIA                                                                                                                           

           

          Z przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Zuzanna Walentek (kl. 4) zajęła I miejsce w X Międzyszkolnym Konkursie na najładniejszą kartkę walentynkową w języku angielskim. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 49. Aby wziąć w nim udział należało wykonać dowolną techniką i w formacie A4 kartkę walentynkową z życzeniami w języku angielskim.

           

           

          Celem tego konkursu było rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim i kulturą krajów anglojęzycznych oraz przybliżenie tradycji obchodzenia Dnia Świętego Walentego w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich.

           

          SERDECZNIE GRATULUJEMY!!

           

          Bal karnawałowy                                                                                                                       

          W dniu 13 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.  Sala gimnastyczna w karnawałowej scenerii wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.

           

          Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Imprezę poprowadził wolontariusz TPD Krzysztof, który świetnie rozkręcił i „roztańczył” wszystkich uczestników. Szkolna kawiarenka zapraszała do spróbowania przepysznych ciast i ciasteczek oraz ugaszenia pragnienia chłodzącymi napojami. Było suuuuuper! :-)

           

           

           

          Dzień Babci i Dziadka                                                                                                                 

           

          Tuż przed feriami 25 stycznia uczniowie klasy IIIa i IIIb świętowali Dzień Babci i Dziadka. Podczas występu dzieci zaprezentowały „Koncert Życzeń” z okazji ich święta. Uczniowie recytowali wiersze, grali na instrumentach, tańczyli i wspólnie z dziadkami śpiewali piosenki znane babciom i dziadkom, również w języku angielskim. Na zakończenie uczniowie wręczyli prezenty w postaci kalendarzy dla swoich ukochanych babć i dziadków.

           

           

           

          Warsztaty z języka angielskiego                                                                                            

           

          14 grudnia 2017 roku Natalia Ren i Zofia Trapp (uczennice z klasy 7) wraz z nauczycielem p. Jolantą Kopanicką zostały zaproszone przez Zespół Szkół Samochodowo -Budowlanych w Częstochowie na warszaty z języka angielskiego. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "TWOJE DANE-TWOJA SPRAWA" i skupiały się na ochronie swoich danych osobowych.

           

          Całe zajęcia przebiegały w języku angielskim. Natalia i Zosia z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały różnorodne zadania, dzięki którym nie tylko nauczyły się wielu nowych słówek i zwrotów, ale również udoskonaliły umiejętność rozumienia ze słuchu. Jak stwierdziły one same “zajęcia były niezmiernie ciekawe i mamy nadzieję pojechać tam jeszcze raz”.

          Cieszymy się, że warsztaty językowe poprawiły zdolności językowe naszych uczennic!

           

           

          Powiatowy Konkurs Plastyczny "Moja wymarzona świetlica"                                          

          Pani Ewa Suchan, pani Monika Frukacz i pani Agnieszka Kowalczyk zorganizowały w naszej Szkole Powiatowy Konkurs Plastyczny "Moja wymarzona świetlica". Konkurs przeprowadzony został na terenie powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowy w klasach I-VII szkół podstawowych. Zamierzeniem organizatorów było poznanie oczekiwań dzieci co do wyglądu  i wyposażenia świetlic szkolnych oraz ulubionych form spędzania w nich czasu. Otrzymaliśmy wiele pięknych, pomysłowych i oryginalnych prac. Za wszystkie dziękujemy!

           

          A oto laureaci konkursu:

           

          KATEGORIA: UCZNIOWIE KLAS I - III

          MIEJSCE I

          KAMILA STRUGAŁA

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 46 W CZĘSTOCHOWIE

           

          MIEJSCE II

          ZUZANNA OSTASZEWSKA

          ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W CZĘSTOCHOWIE

           

          MIEJSCE III

          JULIA FURGALSKA

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 46 W CZĘSTOCHOWIE

           

           

          KATEGORIA: UCZNIOWIE KLAS IV - VII

           MIEJSCE I

          WERONIKA UJMA

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 46 W CZĘSTOCHOWIE

           

           MIEJSCE II

          JULIA WIERUS

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 W CZĘSTOCHOWIE

           

           MIEJSCE III

          LIWIA SYCHOWICZ

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 W CZĘSTOCHOWIE

           

          WYRÓŻNIENIE

          MATYLDA PILŚNIAK

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 W CZĘSTOCHOWIE

          WYRÓŻNIENIE

          JULIA PIETRASZKO

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 W CZĘSTOCHOWIE

          WYRÓŻNIENIE

          RAFAŁ BROSZKIEWICZ

          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 W CZĘSTOCHOWIE

           

           

           

           

          Powiatowy Konkurs Plastyczny "Żyj zdrowo"                                                                     

           

          7 grudnia 2017r. w naszej szkole miało miejsce podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego pt: Żyj zdrowo”. Organizatorem konkursu była Pani Agnieszka Kowalczyk, Ewa Suchan, Monika Frukacz oraz Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Częstochowie. Konkurs został zrealizowany w ramach programów promocji zdrowia tj. Nie pal przy mnie, proszę, „Trzymaj Formę!” oraz Kampanii społecznej „Zaszczep w sobie chęć szczepienia. Zamierzeniem organizatorów było promowanie zachowań zdrowotnych, a więc tego, jak się odżywiamy, wypoczywamy, jesteśmy aktywni fizycznie, a także uzmysłowienie młodym ludziom negatywnych skutków nałogów oraz pozytywnego działania szczepień ochronnych.

          Do Szkoły Podstawowej nr 37 nadesłano 63 prace w postaci przypinki w kształcie kola, zawierającej hasło oraz grafikę promującą zdrowy tryb życia. Wykorzystano różne techniki plastyczne w tym rysowanie, malowanie, wydzieranie, wyklejanie, lepienie, szycie, kolaż. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z tematem konkursu. Prace były niezwykle piękne, staranne i pomysłowe. Na ocenę globalną składały się trzy obszary: treści prozdrowotne, umiejętności plastyczne oraz zgodność z tematem konkursu.

           

          KONKURS ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY W DWOCH KATEGORIACH:

          • Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej

          • Uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej

           

          LAURETAMI KONKURSU ZOSTALI:

          Klasy I – III

          I miejsce – Kornelia JurkiewiczSzkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie

          II miejsce – Kamila Strugała Szkoła Podstawowa nr 46 w Częstochowie

          III miejsce – Zuzanna ButkowskaSzkoła Podstawowa nr 36 w Częstochowie

          Wyróżnienie:

          • Adam PowroźnikSzkoła Podstawowa nr 37 w Częstochowie

          Klasy IV – VII

           

          I miejsce – Patryk JakubaszSzkoła Podstawowa nr 13 w Częstochowie

          II miejsce – Weronika UjmaSzkoła Podstawowa nr 46 w Częstochowie

          III miejsce – Aleksander Szyda - Szkoła Podstawowa nr 46 w Częstochowie

          Wyróżnienia:

          • Paulina Prus - Szkoła Podstawowa nr 36 w Częstochowie

          • Maja Brol - Szkoła Podstawowa nr 13 w Częstochowie

           

           Podczas uroczystości uczniowie klasy IIIa i IIIb przedstawili akademię na temat : „ Żyj zdrowo”.

           

          Jasełka                                                                                                               

          21 grudnia spotkaliśmy się w szkole, aby złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia. We wspaniały, świąteczny nastrój wprowadziły nas Jasełka, w których wystąpili uczniowie klas: IV i V. Dziękujemy Pani Jolancie Kopanickiej i Pani Ewie Suchan za przygotowanie tak przepięknego przedstawienia, a ojcu Dyzmie za niesamowitą dekorację, dzięki której poczuliśmy się jak w Betlejem.

           

           

          Zabawa andrzejkowa                                                                                                               

          23 listopada bawiliśmy się na zabawie andrzejkowej. W Salonie Wróżb mogliśmy poznać naszą przyszłość m.in. lejąc wosk przez zaczarowany klucz. Wzięliśmy też udział w licznych konkursach, a w kawiarence mogliśmy spróbować pysznych ciast i ciasteczek upieczonych przez naszych rodziców. Było suuuuper! :-)

           

           

          Spacer po Częstochowie                                                                                                        

           

          W dniu 24.11.2017 uczniowie naszej szkoły z klasy VII pod opieką Pani Doroty Ordowskiej uczestniczyli w Spacerze po Częstochowie „ Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego”, który był wspaniałą lekcją historii. W związku z realizacją projektu edukacyjnego pod hasłem „Częstochowa 1918- 1939. O wolność i niezawisłość”, który dotyczy zbliżających się rocznic wielkich wydarzeń historycznych, jednym z etapów projektu było zagadnienie dotyczące wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Organizatorami projektu był Urząd Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskie, SOD, ZST i wiele innych szkół. Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera było współorganizatorem jednego z etapów projektu . Koordynatorem jednego z etapów projektu była Pani Aneta Anzorge nauczyciel Gimnazjum nr 17 i Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II. Uczestnicy zostali powitani przez Pana dyrektora ZST Rafała Piotrowskiego i koordynatora całego projektu Pana Marka Fiszera . Głos zabrała również i powitała uczestników Pani Naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Dębska. Dużą atrakcją wydarzenia była możliwość sfotografowania się z Marszałkiem, w którego postać wcielił się pracownik Gimnazjum nr 17. Celem spaceru historycznego było:

          -przypomnienie postaci Józefa Piłsudskiego

          -zapoznanie uczniów z historią Częstochowy

          -kształtowanie świadomości narodowej

          -pielęgnowanie tradycji patriotycznych

          -kształtowanie właściwych postaw podczas uroczystości patriotycznych

          -rozwijanie współpracy między szkołami

          W spacerze uczestniczyło wiele szkół , uczestnicy zebrani w altanie w Parku im. Stanisława Staszica udali się na Jasną Górę do Sali Rycerskie, gdzie pod przeor o. Jan Poteralski zaprezentował księgę pamiątkową, w której znajduje się podpis Marszałka, a w Kaplicy Pamięci Narodu młodzież oglądała tablicę pamiątkową poświęconą Marszałkowi. Następnie uczniowie przeszli na Plac Biegańskiego pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i udano się do Muzeum Częstochowskiego , gdzie Pan Marek Fiszer zaprezentował wystawę Mariusza Kolmasiaka „ Józef Piłsudski. Życie-Śmierć-Kult”. Następnie uczniowie wysłuchali historii budowy pomnika Marszałka i jego wizyt w 1906 na Rakowie, którą zaprezentował Pan Grzegorz Basiński nauczyciel historii. Uczniowie pod opieką historyka doktora Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusza Sętowskiego udali się na ulice Kopernika, gdzie ukrywał się Józef Piłsudski w roku 1902. Następnie wszyscy uczniowie , nauczyciel i organizatorzy udali się Alejami Najświętszej Maryi Panny pod Liceum Adama Mickiewicza, gdzie Jarosław Sobkowski opowiadał historię pomnika Józefa Piłsudskiego znajdującego się przed budynkiem w II RP. Był to ostatni etap spaceru zakończony pożegnaniem uczniów, nauczycieli przez organizatorów wydarzenia historycznego.

           

          Lekcja patriotyzmu lokalnego                                                                                                     

          W dniu 03.11.2017 uczniowie klasy VII byli w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Częstochowie na lekcji patriotyzmu lokalnego. Temat lekcji, w której uczestniczyli uczniowie to „ Częstochowa znana i nieznana”. Uczniowie wysłuchali informacji na temat powstania miasta Częstochowy. Brali czynny udział w zajęciach bowiem rysowali grafy o Częstochowie, czytali książki. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji dotyczącej Częstochowy. Oglądali filmy dotyczące pożaru w Częstochowskiej Zapałczarni. Odpowiadali chętnie na pytania zadawane przez nauczyciela bibliotekarza Panią Katarzynę Kucharzewską. Następnie uczniowie na końcu zajęć rozwiązywali test dotyczący Częstochowy, który nie stanowił dla nich problemu. Lekcję patriotyzmu lokalnego przygotowała Pani Aneta Anzorge nauczyciel historii , która współpracuje z Ośrodkiem Metodycznym od kilku lat.

           

          Akademia z okazji 11 listopada                                                                                               

           

          13 listopada 2017 r  w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

          W montażu słowno - muzycznym pt: Przysięgam Ci Polsko zaprezentowali się uczniowie od przedszkolaków do klasy siódmej. Uczniowie pod kierunkiem Pani Agaty Miki i Pani Jadwigi Basińskiej przypomnieli historię naszego kraju i jego drogę do odzyskania upragnionej Niepodległości. Śpiewali patriotyczne pieśni i recytowali wiersze. Dobór tekstów literackich wraz z muzyką komponował się z opisem wspomnianych wydarzeń historycznych. Dekoracja Belwederu oraz symboli narodowych oddawała niezwykłą wagę upamiętnianych wydarzeń. Taki dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

           

           

           

          Ślubowanie klasy 1                                                                                                                  

           

          17 października 2017 roku uczniowie klasy I oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów naszej Szkoły. Uroczyście ślubowali godnie reprezentować naszą społeczność i wspaniale przygotowali różnorodne wierszyki na akademię pod okiem swojego wychowawcy Pani Renaty Langier. Gościem honorowym uroczystości była Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Pani Agnieszka Banasik.

           

           

          Dzień Edukacji Narodowej                                                                                                      

          W czwartek, 12.10.2017r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem wychowawcy, piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, cierpliwość oraz troskę o dobro wychowanków. Przedstawiciele Szkolnego Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom drobne upominki.

          Po występie głos zabrała pani Dyrektor Jadwiga Gondek, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty z okazji ich święta. Pani Dyrektor życzyła im dalszego powodzenia w życiu zawodowym i osobistym oraz wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.

           

           

           

           

           

          Młodzi Kreatywni- w UM Częstochowa                                                                                   

           

          W dniu 10 października 2017 roku 3 uczennice z klasy 7: Weronika Polańska, Patrycja Śledziona i Hania Bocianowska wzięły udział w inauguracji V edycji Projektu Informacyjno- Promocyjnego Młodzi Kreatywni dla uczniów częstochowskich szkół. Zebranych uczniów, nauczycieli i studentów przywitał Prezydent Miasta Częstochowy- pan Krzysztof Matyjaszczyk przedstawiając w kilku słowach główne założenia programu i rozpoczął panel dyskusyjny pt. „Kreatywność - Przedsiębiorczość - (przyszła)Lepsza praca".

          Moderatorem dyskusji był pan Prof. PCz dr hab. inż. Paweł Nowodziński – Zastępca Dyrektora Instytutu Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, panel dyskusyjny reprezentowali znani Częstochowianie realizujący swoją kreatywność w różnych branżach światowego businessu.

          Paneliści:

          • Marek Chyrzyński - Prezes Zarządu - Cenega Poland S.A.

          Cenega S.A. to jeden z największych i najstarszych polskich wydawców gier na komputery PC oraz konsole.

          • Mariusz Puto - Prezes Zarządu - SGP Group Outsourcing Company

          SGP Group od 2006 roku wspiera przedsiębiorstwa w zadaniach zapewnienia najwyższej jakości produkowanych przez nie wyrobów; specjalizuje się w świadczeniu usług selekcji, sortowania i naprawy.

          • Maciej Orzechowski - Prezes Zarządu - mPay S.A.

          mPay S.A. to wiodący polski dostawca rozwiązań z obszaru m-płatności. Działa na rynku od 2003 roku, tworząc i rozwijając innowacyjne instrumenty umożliwiające realizację transakcji finansowych za pomocą urządzeń mobilnych.

           

          Panowie w sposób bardzo interesujący opowiadali o swojej pracy i przekonująco zapewniali dlaczego warto być w dzisiejszych czasach kreatywnym, co daje nam sukces życiowy i jak go zdobywać. Odpowiadali także na pytania słuchaczy- uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

          Spotkanie było dłuższe, niż zaplanowali organizatorzy, dyskusja bardzo owocna i na pewno przyniesie skutek w wyborze drogi życiowej wielu młodych osób będących na spotkaniu.

           

           

           

          Dorota Ordowska

          Szkolny Koordynator Projektu Młodzi Kreatywni

           

           

           

          EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

           

           

          26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Tego dnia, klasy IV -VII zaprezentowały swój plakat promujący naukę języków obcych. Ponadto, uczniowie wzięli udział w drużynowym konkursie idiomów angielskich. Każda drużyna pracowała z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem. Jednak najlepszą klasą okazała się klasa IV. Gratulujemy!

           

           

           

          Pierwszy dzień Nowego Roku Szkolnego

           

          4 września 2017 r. o godzinie 9:00 uroczyście rozpoczęliśmy NOWY ROK SZKOLNY
          Uczniowie klasy VII przygotowali, pod opieką wychowawczyni pani mgr Jolanty Walter, akademię, w której przypomnieli nam o II Wojnie Światowej w rocznicę jej wybuchu, po czym  Pani Dyrektor mgr Jadwiga Gondek serdecznie wszystkich przywitała, w szczególności te dzieci, które przyszły do naszej szkoły po raz pierwszy w tym roku, czyli klasę 0. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie poznali nowy plan zajęć na rok szkolny 2017/2018.