• PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY

        • Od 1 kwietnia 2009r. uczestniczymy w projekcie "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Programem objęto kolejno uczniów klas młodszych - co roku uczestniczyła w nim jedna z klas.  Szkoła otrzymała środki dydaktyczne o wartości ok. 8 tyś zł.,  współfinansowane przez Unię Europejską oraz budżet państwa.
             Koncepcja projektu oparta jest na założeniach, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać. Praca z dziećmi prowadzona jest podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych - 3 godziny w tygodniu. Realizacja zajęć dodatkowych oparta jest o własny - autorski pomysł kolejno każdej z nauczycielek klas I - III. Uwieńczeniem i podsumowaniem pracy jest każdorazowo pokaz, podczas którego uczniowie prezentują swoje prace i nowo nabyte umiejętności.


              18 grudnia 2009r. uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawcy pani mgr Jadwigi Basińskiej zaprezentowali efekty swojej kilkumiesięcznej pracy. W ten sposób zakończył się I etap projektu edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", który dał dzieciom szansę na rozwój zdolności i zainteresowań.  Na uroczystość przybyli Dyrektor Szkoły, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście. W prezentacji przedstawiono różne formy działalności dzieci: przedstawienie Kłopoty Karpia, projektowanie ozdób Bożonarodzeniowych, rozwiązywanie zagadek świątecznych, układanie melodii do piosenki z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, zabawy ruchowe, układanie dialogów - rozmowy zwierząt w Noc Wigilijną, składanie świątecznych życzeń.
             Na zakończenie pani Dyrektor mgr Jadwiga Gondek podziękowała wychowawczyni i uczniom za wspaniały pokaz nabytych podczas zajęć umiejętności. Rodzice również byli bardzo zachwyceni tym co zaprezentowały ich pociechy. Szczególne słowa uznania za tak przygotowane zajęcia skierowali do wychowawcy. W bardzo miłej atmosferze zajęcia zostały zakończone. Uczniowie kl. II za uczestnictwo w zajęciach otrzymali pamiątkę pacynki - myszki.


              Dnia 14 czerwca odbył się pokaz efektów pracy II etapu Projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Klasa I pod opieką wychowawcy pani mgr Agnieszki Kowalczyk zaprezentowała swoje osiągnięcia, a pokaz mieli okazję ogląać pani Dyrektor, nauczyciele i przede wszystkim rodzice. Dzieci zaprezentowały swoje prace, które wykonały podczas trwania projektu oraz nowo nabyte umiejętności. 
          Tego dnia przekazano również środki dydaktyczne Projektu nauczycielowi realizującemu III etap,
          a Dziecięce Ośrodki Zainteresowań młodszym uczniom.

           

          W drugim semestrze roku szkolnego 2010/2011 w projekcie wzięła udział klasa I pod przewodnictwem wychowawcy pani mgr Moniki Dłużniakiewicz.  III etap Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” odbywał się pod hasłem „Świat jest ciekawy”. Uczniowie w tym czasie mieli do swojej dyspozycji szereg pomocy dydaktycznych, które pomagały im w rozwoju.

          W trakcie trwania III etapu dało się zauważyć, że uczniowie rozwinęli zarówno kompetencje w sferach, które w diagnozie początkowej wypadły korzystnie, jak i wzrost umiejętności w sferach, w których zarejestrowano średni lub niski poziom. Duża część uczniów wykazywała duże lub bardzo duże umiejętności w sferze językowej i matematycznej. Nastąpił wzrost poziomu tych inteligencji. W przypadku sfer takich jak muzyczna, ruchowa, przyrodnicza, które wypadły słabiej w diagnozie początkowej, też zauważa się postęp, u niektórych uczniów nawet znaczący. Z uwagi na stały dostęp do przyrządów gimnastycznych można było, w krótkim czasie dostrzec u dzieci wzrost sprawności fizycznej w zakresie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zręczności, zwinności, gibkości . Prezentowały własnego pomysłu tory przeszkód z przyrządów i sposoby ich pokonywania. Ciekawym efektem zajęć były prace wykonane przez uczniów z Mozaiki.

            Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 7 czerwca 2011 r. udział w nim wzięli: Pani dyrektor, uczniowie z klasy IV, a także rodzice i nauczyciele. Na ten dzień uczniowie przygotowali pokaz efektów pt. „Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence”. Prezentacja rozpoczęła się od wykonania przez uczniów piosenki pt. „Podajmy sobie ręce”, następnie uczniowie inscenizowali wiersz pt. „Kaczka dziwaczka”. Kolorami tęczy mienił się pokaz taneczny z wykorzystaniem kolorowych wstążek przy muzyce Antonio Vivaldiego. Uczniowie akompaniowali również na instrumentach perkusyjnych do podkładu muzycznego. Kolejnym zadaniem była praca w Ośrodkach zainteresowań zgodnie z wyborem dzieci. Pierwszy zespół układał historyjkę obrazkowa i ją opowiedział, rozwijając przy tym inteligencje językową i interpersonalną. Zespół drugi zaprezentował swoją zwinność i spryt poprzez zabawy z Serem Szwajcarskim, rozwijając inteligencje ruchową i wizualno-przestrzenną. Trzeci zespół układał krajobraz wiosenny z klocków Mozaiki XXL, Studni Jakuba, Figur geometrycznych-, rozwijając w ten sposób inteligencję matematyczno-logiczną i wizualno-przestrzenną. Dzieci wzięły również udział w zabawie ruchowej z użyciem chusty animacyjnej. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności ruchowe z wykorzystaniem akcesoriów sportowych w zespołach tworząc tor przeszkód m.in. chodzili na szczudłach, przenosili talerze.

          Za udział w projekcie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe "palcynki" – myszki i dyplomy.

          Pani Dyrektor mgr Jadwiga Gondek jak zawsze podziękowała wychowawczyni pani mgr Monice Dłużniakiewicz za ciekawą prezentację i pogratulowała dzieciom nabytych umiejętności.

           

          W roku szkolnym 2011/2012 wszystkie pomoce z programu Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Drogą Do Wiedzy zostały przekazane klasom I - III i są nadal wykorzystywane w procesie edukacyjnym.