• BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY

        •   Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, bowiem najmłodsze dzieci są najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. To właśnie z powodu wypadków każdego roku w Polsce ginie najwięcej dzieci. Z badań przeprowadzonych przez UNICEF w 2010 roku wynika, iż potrzeba poruszania tematyki bezpieczeństwa z dziećmi jest duża.

          Celem projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym:

          • jak dbać o własne bezpieczeństwo,
          • jak unikać sytuacji ryzykownych,
          • jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku

          „Baw się i bądź bezpieczny!” jako ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF została objęta patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

           

          W ramach projektu „Baw się i bądź bezpieczny!” przewidziane są następujące działania/etapy:

          • Prowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiały dydaktyczne.
          • Włączenie opiekunów dzieci w edukację na temat bezpieczeństwarodzice są zarówno źródłem wiedzy o zasadach bezpiecznego zachowania jak i wzorem postępowania. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie opiekunów dzieci w proces zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa. Ważnym elementem kampanii „Baw się i bądź bezpieczny!” jest zorganizowanie przez dzieci lekcji dla rodziców o zasadach bezpiecznego zachowania. Na jedną godzinę nastąpi odwrócenie ról. To dzieci wykorzystując zdobytą przez siebie wiedzę będą uczyły swoich rodziców zasad bezpieczeństwa.
          • Zaangażowanie władz lokalnych w zwiększenie bezpieczeństwa dzieci - Zachęcamy wszystkich do porozmawiania z dziećmi na temat  tego, czy w swoim najbliższym otoczeniu czują się bezpieczne. Czy w pobliżu szkoły znajdują się dobrze oznakowane przejścia dla pieszych? Czy jest sprawna sygnalizacja świetlna? Czy place zabaw są odpowiednio zabezpieczone? …etc. Wszystkie uwagi dzieci, zawarte w liście przez nie podpisanym, prosimy przesłać do władz lokalnych. Nie jest to warunek konieczny, który należy spełnić, by przystąpić do programu, niemniej jednak szczerze zachęcamy do zaangażowania się w tę inicjatywę. Chcielibyśmy, aby uczniowie byli bardziej świadomi zagrożeń, na jakie są narażeni, a także, by głos dzieci został dostrzeżony przez organy odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo.
          • Baw_sie_i_badz_bezpieczny_2012.docBaw_sie_i_badz_bezpieczny_2012.doc