• Zebrania z Rodzicami

          • 14 maja (wtorek) odbędą się Zebrania z Rodzicami według następującego harmonogramu:

            oddział przedszkolny, klasa I i III o godzinie 16.00

            klasa II o godzinie 16.30

            klasy IV-VII o godzinie 17.00

            Zebranie z Przedstawicielami Rady Rodziców odbędzie się o godzinie 16.45 w świetlicy szkolnej

          • Konkurs recytatorski

          • 8 maja uczennica klasy VII Sara Pałka wzięła udział w konkursie recytatorskim „Poezja Pokolenia
            Kolumbów” w ramach Projektu Edukacyjnego „Częstochowianie na frontach II wojny światowej w 1944
            roku”. Konkurs miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w
            Częstochowie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

          • "Poloneza czas zacząć”

          • 6 maja na imprezie ,,Poloneza czas zacząć” przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 14 im. Henryka Sienkiewicza stawiły się uczennice i uczniowie klas VII i VIII częstochowskich szkół – w sumie kilkaset osób i punktualnie w samo południe odtańczony został polonez z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja. Nazwa wydarzenia zaczerpnięta została z ,,Pana Tadeusza”. W pierwszej parze na pl. Biegańskiego z jedną z uczennic zatańczył zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski. Był też m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski - pomysłodawca takich uroczystych, tanecznych spotkań na centralnym placu miasta. Nie zabrakło również reprezentacji naszej szkoły , w tym Pani Dyrektor Ewy Suchan oraz nauczyciela muzyki Pana Bartosza Szarańca i uczniów klas VI- VII. Jest nam niezmiernie miło,że już po raz trzeci mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.

          • JERZYKI - MISTRZOWIE PODNIEBNYCH AKROBACJI WYMAGAJĄ POMOCY!

          • Właśnie lecą i pozostaną z nami krótko, bo zaledwie do połowy sierpnia. Jerzyki, bo o nich mowa, to wyjątkowe ptaki, które niestety giną na naszych oczach. Szansą dla tych ptaków jest montowanie budek lęgowych. Ostatnio takie zainstalowano na budynku naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za możliwość posiadania ich na naszym budynku szkolnym producentowi budek Łukaszowi Głowackiemu i wielkim pasjonatom tych ptaków- Stowarzyszeniu Stradom Ostoją dla Jerzyka. Kilka ważnych informacji o tych ptakach: JERZYK TO NIEJASKÓŁKA Jeszcze kilka lat temu nawet studentom biologii trzeba byłot łumaczyć, że jerzyk Apus apus to nie jaskółka, a ich zauważalne podobieństwo wynika z powietrznego trybu życia i adaptacji do akrobatycznych pogoni za owadami. Bo jerzyki to mistrzowie aerodynamiki. Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy nawet przez 2 lata. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jerzyki mają bardzo krótkie mocne nogi z wszystkimi pazurkami skierowanymi do przodu. Dlatego nie mogą usiąść na drucie jak jaskółki ani na cienkich gałązkach, zresztą ichł łacińska nazwa Apus oznacza beznogie. Poruszanie się na ziemi sprawia im ogromną trudność, więc prawie nigdy nie chodzą. Jerzyk jest zato jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h.Zachęcamy do kibicowania i obserwowania kiedy zagoszczą w naszych budkach pierwsi ptasi mieszkańcy.

          • Majowe święta

          • W dniu 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole uroczyście uczciliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji z 1791 roku. Uczniowie klas piątej i szóstej w montażu słowno- muzycznym opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom o historii powstania tego dokumentu, jego postanowieniach i znaczeniu w próbie ratowania Ojczyzny przed utratą niepodległości. Rozważali znaczenie słów: Bóg, Honor, Ojczyzna. Uroczystość ta była poświęcona również Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzonemu każdego roku 2 maja, a ustanowionemu przez Sejm w 2004 roku.

          • Pola nadziei

          • Dnia 24 kwietnia nasza szkoła uczestniczyła w marszu Pola nadziei organizowanym cyklicznie przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Jest to ogólnopolska kampania wspierająca ideę bezinteresownej pomocy, a my poprzez uczestnictwo w niej okazujemy swoją życzliwość i wsparcie dla podopiecznych hospicjów. Symbolem akcji jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Nasi uczniowie oraz nauczyciele przygotowali specjalne żonkilowe opaski na znak naszej solidarności z podopiecznymi hospicjów, w których przeszliśmy marszem od Placu Daszyńskiego na błonia jasnogórskie.

          • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego

          • 23 kwietnia 2024r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich podsumowaliśmy konkurs na projekt okładki do wierszy Jana Brzechwy. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: w kategorii klas młodszych pierwsze miejsca zajęli: Iga Frukacz, Zuzanna Szymanek, Hanna Tatarowicz i Antoni Gloc. Drugie miejsce komisja przyznała Janowi Kozakowi. Trzecie miejsce otrzymali: Emilia Kohut, Laura Bocian i Emilia Tomzik. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajął uczeń klasy szóstej Filip Gloc.

            Gratulujemy zwycięzcom!!!

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, w którym bardziej niż zwykle promuje się postawy proekologiczne w społeczeństwie i ochronę środowiska. Idea walki o planetę łączy wszystkich ludzi niezależnie od narodowości. Jest to czas refleksji na kształtowanie dobrych nawyków, by uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Jako społeczność szkolna również włączyliśmy się w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie w klasach oglądali filmy edukacyjne o współczesnych zagrożeniach dla naszej Planety, oraz o tym jak im zapobiegać. Każda z klas przygotowała plakat promujący Dzień Ziemi, oraz stworzyła stroje ekologiczne, które zostały zaprezentowane przez przedstawicieli klas. W ramach tych obchodów włączyliśmy się również w charytatywną zbiórkę odzieży mająca na celu edukacje ekologiczna i ochronę środowiska, jednocześnie wspierając wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

          • CZĘSTOCHOWSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ W VIII LOS

          • 15 kwietnia Dyrektor Szkoły Pani Ewa Suchan, nauczyciel historii Pan Krzysztof Zagórski oraz uczeń klasy VI Tymoteusz Kędziora mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Profesorem Andrzejem Chwalbą – wybitnym historykiem, wieloletnim pracownikiem dydaktyczno-naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, częstochowianinem. Spotkanie odbyło się w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie i jest ono częścią projektu Częstochowskich Spotkań z Historią w VIII LOS. Organizatorami projektu są Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe. Podczas rozmowy Pan Profesor opowiedział między innymi o początkach swojej kariery naukowej, poruszył kwestię historii stosunków polsko-rosyjskich, a także podkreślił znaczenie edukacji regionalnej w nauczaniu historii. Spotkanie było niezwykle ciekawe. Już oczekujemy na kolejne.

          • XXIV EDYCJA PUCHARU TYMBARKU

          • W dniu 15.04.2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Zawody odbyły się na boiskach klubu piłkarskiego "Victoria Częstochowa". W turnieju wzięli udział uczniowie z klasy IV i V. Mimo, iż nasi uczniowie dołożyli wszelakich starań, nie udało nam się awansować do kolejnej fazy rozgrywek. Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowym medalem oraz drobnym upominkiem.

          • III Turniej Tenisa Stołowego Dzieci i Młodzieży w Częstochowie im. Agnieszki Pilawskiej - Błaut

          • 12 kwietnia uczeń naszej szkoły Antoni Chrzuszcz uczestniczył w III Turnieju Tenisa Stołowego im. Agnieszki Pilawskiej Błaut. W turnieju wzięło udział ponad 160 zawodników z 35 szkół podstawowych z Częstochowy i okolic. Organizatorami turnieju był Urząd Miasta Częstochowa i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Uczniowie rywalizowali ze sobą w danej kategorii wiekowej systemem pucharowym. Mimo ciężkiej i wyrównanej gry Antkowi nie udało się awansować do turnieju finałowego. Po zakończeniu rozgrywek każdy z uczestników został nagrodzony pamiątkowym medalem oraz słodkim poczęstunkiem.

          • Wiosenne Marsze na Orientację w Kiedrzynie

          • W sobotę 13 kwietnia 12 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyjechało na wycieczkę rowerową, której drugim etapem były zawody na orientację. Orientowaliśmy się już od rana, kilka osób czekało na przejazd naszego peletonu bezskutecznie, ale ostatecznie wszyscy spotkaliśmy się na boisku sportowym KS Orzeł Kiedrzyn przy ulicy Zakopiańskiej, gdzie stacjonowali: organizator Wiosennych Marszy na Orientację, budowniczowie tras i sędziowie imprezy. Pogoda nam sprzyjała, przejazd ścieżką rowerowo- pieszą nie był zbyt długi, za to bezpieczny, więc „rowerowa” część rajdu nie sprawiła uczniom wielu problemów. Badaliśmy etymologię nazwy ulicy (Zakopiańska), ponieważ zakopywanie się w drobnym, suchym piasku było powszechne, co jakiś czas należało zejść z rowerów unikając przewrotów. Zawody sprawiły nam dużo radości, ponieważ mogliśmy odpocząć od naszych jednośladowców pilnowanych przez nasze panie. Samodzielny, pieszy marsz w trzyosobowych drużynach był sprawdzianem intelektu, współpracy i zorganizowania. Do znalezienia mieliśmy aż 12 punktów kontrolnych oraz 3 dodatkowe punkty na linii obowiązkowego przejścia (tzw. LOP-ki). Do dyspozycji była mapa pełna, kompas i wspólna możliwość podejmowania decyzji. Czekając na wyniki i podsumowanie, graliśmy w piłkę nożną, korzystaliśmy z prysznica (zraszacza murawy boiska), podziwialiśmy powstawanie zjawiska tęczy, oswoiliśmy jaszczurkę zwinkę- została nazwana Anitą. Integrowaliśmy się na różne wymyślne sposoby, gdyż nasze panie, nie wiadomo dlaczego, nie pozwalały na korzystanie z nieograniczonych zasobów gier on- linowych znajdujących się w naszych smartfonach… Sukcesem każdych zawodów na orientację, jak powtarzają organizatorzy, jest powrót wszystkich uczestników startujących na metę rajdu. Nikogo nie trzeba było poszukiwać… Tym bardziej cieszą sukcesy naszych uczniów: Uczniowie klasy 6: Filip Gloc, Filip Matura, Tymoteusz Kędziora zajęli I miejsce w kategorii TD w I Wiosennych Marszach na Orientację otrzymując nagrody i dyplom a uczniowie : Kuba Pomarański (pierwszy raz brał udział w zawodach!), Filip Bajdor, Tymoteusz Bajdor zajęli II miejsce w tej samej kategorii. Brawa dla chłopaków!
            Rajd z uwagi na wczesną porę rozpoczęcia, dość wcześnie się zakończył, dzięki temu mogliśmy jeszcze skorzystać z wolnego, sobotniego popołudnia. Wróciliśmy opaleni, radośni i tylko troszkę zmęczeni.
            Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej imprezie organizowanej przez nasze szkolne koło PTTK!
            Uczestnik rajdu

          • Miejskie uroczystości 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

          • W piątek 12.04.2024 Na Placu Katyńskim w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział Poczet Sztandarowy naszej Szkoły. Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy, odbyła się też ekumeniczna modlitwa. odczytano Apel Poległych.

          • Sukcesy plastyczne

          • Miło nam poinformować o osiągnięciach naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie na "Najpiękniejszą Marzannę". II miejsce zajął Antoni Gloc z klasy III, dyplomy za udział otrzymali: Filip Murawski i Bartosz Skibicki z klasy III oraz Maja Hiller z klasy II.

            Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów!

          • Projekt FIT SCHOOL

          • Uczniowie klas I-III jeszcze w tym semestrze przystąpią do programu profilaktycznego „Fit School” w ramach projektu Zdrowa Częstochowa. Jego głównym celem jest umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej poprzez  pracę nad poprawą sprawności krążeniowo – oddechowej, siły gorsetu mięśniowego , usprawnienie zmysłu kinestetycznego (propriocepcji), poprawa zdolności motorycznych poprzez zwiększenie poziomu ćwiczeń ogólnousprawniających – kształtowanie możliwości ruchowych oraz redukcja ryzyka urazów. Uczniowie zwiększają także swoją wiedzę na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie.

          • Kampania ,,Cztery Łapy. Oswoiłeś? Odpowiadasz”

          • Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, przewodnik, pocieszyciel i towarzysz dnia codziennego. Pomocny w pracy służb mundurowych, rehabilitacji i ratowaniu ludzkiego życia. Kochamy psy, pragniemy ich towarzystwa ale czy tak do końca jesteśmy świadomi obowiązków i odpowiedzialności wynikających z ich posiadania?

            Dlatego 9 kwietnia  przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w prelekcji kampanii ,,Cztery Łapy. Oswoiłeś? Odpowiadasz”, która odbyła się w sali wykładowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Prelekcja poruszyła następujące tematy:

            - Pies – pochodzenie, udomowienie, rola psa w życiu człowieka.

            - Rasy psów – Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa?

            - 11 ras agresywnych – Z czym wiąże się posiadanie psa tej rasy, wymogi prawne.

            - Przepisy prawa dotyczące psów i ich właścicieli.

            - Obowiązki właścicieli psów wynikające z przepisów prawa.

            - Tresura i wychowanie psa.

            - Jak zachować się w przypadku ataku psa?

            - Zasada stosowania żółtej wstążeczki – która oznacza, że piesek jest strachliwy i nie chce być dotykany przez innych.

            Podczas warsztatów mieliśmy także okazję zobaczyć efekty szkolenia psa, który to brał czynny udział w spotkaniu i był  jego główną atrakcją.

            Kolejnym celem kampanii jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na podstawie przesłanych materiałów dydaktycznych.

            Nasza szkoła dostała również zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym pt. ,,Sprzątnij to!’’, na najciekawszy plakat zachęcający do sprzątania po swoim pupilu.

          • Najładniejsza kartka wielkanocna – życzenia w języku angielskim

          • Miło nam poinformować, że kilku uczniów naszej szkoły odniosło sukces w II Międzyszkolnym Konkursie „Najładniejsza kartka wielkanocna – życzenia w języku angielskim”.

            kl. I

            Hanna Tatarowicz – II miejsce

            kl. II

            Oliwia Zielińska – II miejsce

            kl. III
            Jakub Kotala – I miejsce
            Filip Murawski – wyróżnienie

            kl. V

            Patryk Wójcik – I miejsce

            kl. VI

            Martyna Marchwińska – II miejsce
            Serdecznie gratulujemy!!

          • Osiągnięcia naszych uczniów

          • Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów w Międzyszkolnym konkursie plastycznym pod tytułem "Autyzm. Jesteśmy różni, ale równie ważni" zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Autyzmu -Wiktor Brożyniak z klasy drugiej zajął II miejsce, Iga Frukacz z klasy pierwszej zajęła III miejsce oraz Julia Barczyńska z klasy II otrzymała wyróżnienie.Serdecznie gratulujemy!

          • Wycieczka

          • W środę 3.04.2024r. uczniowie klas 5,6 i 7 wraz z wychowawcami wzięli udział w spektaklu pt. ,,Hobbit” (lektura obowiązkowa w klasie 6) w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie przygotowanym przez teatr z Krakowa. Hobbit Bilbo wraz z drużyną krasnoludów na czele z Thorinem oraz czarodziejem Gandalfem wyruszają do Samotnej Góry- miejsca, które zamieszkiwał smok Smaug, pilnujący wielkiego skarbu plemienia Krasnoludów i wzbudzający strach w pobliskim mieście Esgaroth.  Przedstawienie miało charakter interaktywny, uczestniczyli w nim widzowie, w tym uczeń klasy 5. Szczególnie zachwyciła wszystkich bogata scenografia: kostiumy, rekwizyty, operowanie światłem, dekoracja. Kolejnym celem wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego. Pawilon mieści fragment cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza datowany na lata 750–550 p.n.e., które zostało odkryte w trakcie badań wykopaliskowych i jest zachowane w miejscu odkrycia. Dzięki temu można zobaczyć, jak wyglądały pochówki szkieletowe i ciałopalne. Wokół fragmentu cmentarzyska mieści się stała wystawa przybliżająca kulturę łużycką zatytułowana ,,Z mroku dziejów”, na której zobaczyć można naczynia gliniane, ceramiczne, ozdoby, narzędzia i broń.
            Wspólny wyjazd klas sprzyjał integracji, przybliżył uczniom historię regionu i pozwolił obcować z kulturą żywego słowa.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie
      • fax: 34/3629104
      • Szkoła Podstawowa Nr 37 ul. Wielkoborska 54 42-200 Częstochowa Poland
      • Sekretariat Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie jest czynny w godzinach: 7:30 - 15:30 - poniedziałek, wtorek i czwartek, 7:30 - 16:00 - środa, 7:30 - 15:00 - piątek.
    • Logowanie