• Rok szk. 2019/2020

        •              NOWY  ROK  SZKOLNY   2019/2020

           

                2 września 2019 r. o godzinie 9:00 uroczyście rozpoczęliśmy NOWY ROK SZKOLNY  
          Na początku przywitała wszystkich pani dyrektor szkoły dr Ewa Suchan i przedstawiła uczących nauczycieli, następnie uczniowie klasy VII przygotowani przez panią mgr Małgorzatę Jagiełę  wprowadzili nas w klimat szkoły, a także przypomnieli o 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej , z tej również  okazji gościliśmy dwie panie z naszego środowiska, które podzieliły się z nam wspomnieniami z września1939r: panią HonoratęTame, która we wrześniu 39r. miała 13 lat i panią Mieczysławę Kalwik, która w tym czasie miała 4 lata. Pdziękowaliśmy paniom kwiatami i uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.

          Europejski Dzień Języków

          26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Z tej okazji każda klasa wylosowała jeden kraj europejski i przygotowała plakat na jego temat. Plakaty zawierały 6 interesujących faktów o danym kraju czyli: tradycyjną potrawę, sławne osoby, święto, popularne miejsce, flagę i wyrażenia językowe. Następnie, dwóch reprezentantów każdej klasy wzięło udział w popularnym quizie Kahoot. Pytania dotyczyły krajów europejskich i faktów umieszczonych na plakatach. Emocji było wiele, gdyż rywalizacja była zacięta do samego końca, ale ostatecznie wygrała klasa VI, która otrzymała w nagrodę dyplom i słodki upominek.

          Videoczat ze Szwecją

          W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy 7 biorą udział w projekcie eTwinning Breaking the language barriers! W ramach tego projektu uczniowie spotykają się na Skype z rówieśnikami ze Szwecji i... łamią bariery językowe!

          Pierwsze spotkanie odbyło się 26 września. Uczniowie opowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach, rodzinie, ulubionych przedmiotach. Mogli też zadawać pytania szwedzkim kolegom i koleżankom na tematy, które ich ciekawią. Spotkanie to, choć początkowo było dla uczniów stresujące, ostatecznie okazało się niezwykle ciekawym i emocjonującym doświadczeniem. 
          Z niecierpliwością czekamy na kolejny videoczat, które odbędzie się przed Bożym Narodzeniem.

          WYCIECZKA DO STEFANÓWKI

           

          W dniu 03.10.2019 klasy: I, II i III wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli na spotkanie z  nową przygodą do gospodarstwa Stefanówka, znajdującego się przy ulicy Naftowej. Spotkaliśmy się tam z właścicielami, którzy zaczęli spotkanie od krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiającej to urokliwe miejsce. Syn właściciela wyjaśnił skąd pochodzi nazwa Stefanówka i przedstawił nam zwierzęta zamieszkujące to gospodarstwo.

          Kolejnym etapem był poczęstunek w jednej z sal z której uczniowie udali się na warsztaty . Na zajęciach mieli okazję wykonać mydełka z produktów naturalnych oraz poznać ich pochodzenie. Wykonane prace mogli zabrać do domu w prezencie. Po tej części plastycznej udaliśmy się na oprowadzanie po całym gospodarstwie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i poczuć jak żyją i mieszkają zwierzęta hodowlane. Spotkaliśmy kuce walijskie, kury, owce, kozę, krowę i świnkę. Po poznaniu gospodarstwa dzieci mogły spróbować swoich sił w jeździe konnej. Był to niezwykły dzień dzięki któremu mogliśmy bliżej poznać odgłosy natury oraz życie na wsi. 

           

          STACJA GRAWITACJA

          4 października klasa VI wraz z wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Stacji Grawitacja. Wyjazd przyniósł uczestnikom wiele radości i niewątpliwie odprężył. Skoki na trampolinie oraz pokonywanie przeszkód w parku linowym to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również niesamowita dawka energii i adrenaliny. To również miło spędzony czas oraz integracja grupy.

          Po dwóch godzinach beztroskiej zabawy dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone opuściły park trampolin z nadzieją, że jeszcze nie raz przekroczą jego progi.

           

          ZORGANIZOWANI NA STARCIE

          Od ubiegłego roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie „Zorganizowani na starcie”. Warsztaty i wykłady są prowadzone przez wykładowców Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. 3 i 4 października klasy 6-8 uczestniczyły w warsztatach „Moje przedsiębiorstwo” oraz „Higieniczny dzień - pracy i wypoczynku". Pierwsza część zajęć dotyczyła funkcjonowania przedsiębiorstwa. Uczniowie pracowali w grupach i mieli za zadanie jak najszybsze zarobienie 500 Zonasów mając do dyspozycji 50 Zonasów kapitału początkowego. Produkowali wyroby, kupowali materiały i narzędzia do produkcji. Musieli kontrolować rynek, ponieważ ceny produktów i materiałów ulegały zmianom.

          W drugiej części warsztatów uczniowie przypomnieli jak należy prawidłowo siedzieć przy biurku oraz inne ważne zasady ergonomii. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach i niewątpliwie znacznie poszerzyła swą wiedzę na tematy poruszane w warsztatach.

          ŚLUBOWANIE KLASY I

          W piątek 4 października 2019 roku odbyła się Uroczystość pasowania na ucznia klasy I. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: podinspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie pan Dariusz Koper oraz ksiądz Juwencjusz Knosala proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, rodzice pierwszoklasistów oraz społeczność szkolna.    Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.     Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły pani Ewy Suchan wraz z panem podinspektorem, który wręczył dzieciom pamiątkowe dyplomy. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie. 

           

          WIZYTA W RADIU JASNA GÓRA

          Dnia 03.10.2019 roku około godziny 9.30 zorganizowana grupa dzieci z klas VI i VII wyruszyła na zaplanowaną wycieczkę do siedziby Radia Jasna Góra.

          Po dotarciu na Jasną Górę pierwsze kroki skierowaliśmy w kierunku kaplicy Cudownego Obrazu. Tam chwila modlitwy w intencji naszej szkoły. Gdy udaliśmy się do siedziby radia, która znajduje się na dziedzińcu klasztornym bardzo serdecznie przywitała nas Pani Redaktor – Pani Mirosława. W środku zostaliśmy oprowadzeni po różnych pomieszczeniach, mogliśmy zobaczyć studio realizacyjne oraz pracę prezenterów radiowych. Cała nasza siódemka młodej młodzieży wystąpiła w audycji radiowej, w której między innymi zostali zapytani: Kim jest dla Ciebie św. Jan Paweł II ?, a odpowiedź brzmiała: Jest dla mnie wielkim Polakiem.Duże wrażenie wywarło studio nagraniowe , w którym jak usłyszeliśmy udzielały wywiadu znane osobistości, jak np. Roksana Węgiel. Robiąc zdjęcie poczuliśmy się jak gwiazdy. Dzieci były bardzo zainteresowane w jaki sposób funkcjonuje radio, dlatego też pojawiły się liczne pytania… W podziękowaniu za oprowadzenie Pani Mirosława została nagrodzona gromkimi oklaskami, szerokimi uśmiechami oraz zapewniona o naszej pamięci modlitewnej. Pełni wrażeń, wracając do szkoły, opowiadaliśmy sobie to, co nam się podobało. W autobusie było słychać szum naszych rozmów i można było zobaczyć bijące od nas uśmiechy.

          DZIEŃ NAUCZYCIELA

          Dnia 14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

          Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Przygotowali również humorystyczne przedstawienie pt. "Długa przerwa”. Aktorzy brawurowo odegrali swoje role. Poza tym uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Po części artystycznej przedstawiciele samorządu szkolnego złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia oraz wręczyli drobne upominki. Na zakończenie Akademii głos zabrała p. Dyrektor Ewa Suchan, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Pod koniec p. Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.

           

          KOLORAMI WYŚPIEWAŁY SUKCES

          22 października nasze uczennice z klasy 6 wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Piosenki w Języku Angielskim. Klaudia zaśpiewała piosenkę Colour of your life (Michał Szpak), a Zosia Colours of the wind (Judy Kuhn). Obie dziewczynki zaprezentowały się znakomicie i pomimo dużej konkurencji zdobyły wyróżnienia w tym konkursie.

          Klaudia Marchwińska – wyróżnienie, Zofia Gadzalińska – wyróżnienie za kreację sceniczną
          SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!