• BohaterON – włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

W akcję BohaterON w naszej szkole byli zaangażowani wszyscy uczniowie klas 1- 8 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Działania związane z udziałem w projekcie polegały na pracy według przygotowanych scenariuszy zajęć po obejrzeniu i wysłuchaniu form audiowizualnych i zakończyły się w listopadzie bieżącego roku.

Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 obejrzeli film pt. "Niebajka o Powstaniu Warszawskim". Przedstawienie dla najmłodszych oparte jest na relacji dziadek – wnuczek i w prosty sposób wyjaśnia dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Ukazuje, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Najmłodsi z wielkim zaangażowaniem i zapałem oglądali opowiedzianą historię o dzielnym, małym bohaterze Powstania Warszawskiego. Obejrzenie filmu poprzedziła krótka rozmowa na temat bohaterów wojny, powstań. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pogadance, opowiadając również historie swoich dziadków i pradziadków. Po obejrzeniu "Niebajki o Powstaniu Warszawskim" wyjaśniliśmy sobie, czym jest patriotyzm, czas pokoju, wojna, a kim jest powstaniec. Zerówkowicze wykonali potem kukiełki myszki, które będą pomagały w  rozwiązywaniu konfliktów. Uczniowie klas 1-3 na kartach papieru wykonali plakaty, które obrazują koncepcję patriotyzmu  w obecnych czasach, w czasie pokoju. W trakcie wykonywania zadań projektu wśród uczniów wzmocnione zostało poczucie tożsamości narodowej i postawa patriotyczna.

Uczniowie klas 4- 5 wysłuchali słuchowiska „Mały roznosiciel nadziei”, a potem, podczas zajęć historii i języka polskiego, pracując w grupach, wykonywali rekonstrukcję wydarzeń na osi czasu. Po wysłuchaniu II cz. słuchowiska wspólnie uzupełniali tabelę emocji w oparciu o uczucia, które towarzyszyły głównemu bohaterowi w konkretnych sytuacjach.

Uczniowie klas 7- 8 podczas lekcji historii wysłuchali krótkiej lekcji o Powstaniu Warszawskim w ramach cyklu CO ZA HISTORIA. W grupach wykonali infografikę na temat wylosowanego przez nich zagadnienia w oparciu o metodę 5W+H.

Ponadto uczniowie klas 7a, 7b i 8 wysłuchali koncertu poetycko- muzycznego pt. „Muzyczna podróż w czasie. W poezję pokolenia Kolumbów”. W oparciu o słuchowisko i scenariusze zajęć wzięli udział w lekcjach języka polskiego  „Zanim wybuchła wojna- Znów wędrujemy K.K. Baczyński”. Pracując w grupach, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wędrowca i krajobrazu.

Wszyscy uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem tematem. Udział w akcji BohaterON przyczynił się do wzrostu świadomości patriotycznej naszych uczniów, którzy z wielkim szacunkiem słuchali i wypowiadali się o Bohaterach Powstania Warszawskiego.