• AKCJA INFORMACYJNO-EDUKACYJNA „WIRUSOOCHRONA” W NASZEJ SZKOLE

•

Od początku lutego w naszej szkole, realizujemy wśród uczniów klas 1-3 akcję pt: „Wirusoochrona”. W ostatnim czasie, kiedy społeczeństwo zmaga się z epidemią koronawirusa szczególną uwagę należy zwrócić na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych oraz na podnoszenie świadomości w zakresie podstawowych czynności higienicznych związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem, postępowaniem w przypadku zachorowania, jak również zmniejszeniem ryzyka powikłań.

Akcja ma na celu: promocję podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk, nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk, zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych, zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Swoje działania rozpoczęliśmy od stworzenia scenariusza lekcji na temat zasad zdrowego i higienicznego trybu życia, a następnie przeszliśmy do jego realizacji. Na początku zaplanowaliśmy i realizowaliśmy wyjścia na zimowe spacery, w celu hartowania naszego organizmu. Dzieciom bardzo podobała się ta forma spędzania czasu, tym bardziej, że na dworze mieliśmy piękną zimę, która sprzyjała do podejmowania wielu zabaw na śniegu. Uczniowie wszystkich klas młodszych kolejno wzięli  udział w prelekcji przygotowanej przez pana pedagoga, na której dowiedzieli się jakie są najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać aby ustrzec się przed wirusami. Następnie dzieci zapoznały się z  prezentacją, która przybliżyła im, co to są bakterie i wirysy. Kolejnym etapem było obejrzenie bajki pt: „ było sobie życie-szczepienie”, która pozwoliła im zrozumieć jak funkcjonuje organizm człowieka kiedy atakują go wirusy bądź bakterie i jak szczepienie chroni nas przed chorobami. Kolejnym etapem działań był udział uczniów w stworzonym przez nas quizie na temat zasad higienicznego trybu życia. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze zapamiętały podstawowe zasady higieny osobistej. Na koniec akcji każdy uczeń samodzielnie wykonał lapbooka pt: „Mój dzienniczek zdrowia”, w którym codziennie zapisywał będzie ile godzin spał, co zdrowego jadł, ile razy mył ręce i ile czasu spędził na dworze. Mamy nadzieję, że dzienniczek ten pomoże dzieciom w wyrobieniu zdrowych i higienicznych nawyków, co będzie miało pozytywny wpływ na ich zdrowie. Natomiast cała akcja uzmysłowi nam wszystkim jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych w placówkach oświatowo-wychowawczych. Z pewnością pozwoli to na ograniczenie zachorowań wśród dzieci i przenoszenia wirusów na członków rodzin.

Link do fotorelacji z Akcji #lekcjaHIGIENY #wirusoochrona:

Relacja_z_Akcji__Wirusoochrona__LekcjaHigieny.mp4

Koordynatorzy, realizatorzy, partnerzy interwencji:

• Koordynator wojewódzki: pracownik Oddziału Promocji Zdrowia
            i Komunikacji Społecznej;
          • Koordynatorzy powiatowi: pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia;
          • Koordynatorzy szkolni: kadra pedagogiczna szkół podstawowych I-III;
          • Partnerzy: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Dyrektorzy szkół podstawowych, Polskie Towarzystwo Higieniczne.