• CZĘSTOCHOWSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ W VIII LOS

          • 15 kwietnia Dyrektor Szkoły Pani Ewa Suchan, nauczyciel historii Pan Krzysztof Zagórski oraz uczeń klasy VI Tymoteusz Kędziora mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Profesorem Andrzejem Chwalbą – wybitnym historykiem, wieloletnim pracownikiem dydaktyczno-naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, częstochowianinem. Spotkanie odbyło się w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie i jest ono częścią projektu Częstochowskich Spotkań z Historią w VIII LOS. Organizatorami projektu są Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe. Podczas rozmowy Pan Profesor opowiedział między innymi o początkach swojej kariery naukowej, poruszył kwestię historii stosunków polsko-rosyjskich, a także podkreślił znaczenie edukacji regionalnej w nauczaniu historii. Spotkanie było niezwykle ciekawe. Już oczekujemy na kolejne.

          • XXIV EDYCJA PUCHARU TYMBARKU

          • W dniu 15.04.2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Zawody odbyły się na boiskach klubu piłkarskiego "Victoria Częstochowa". W turnieju wzięli udział uczniowie z klasy IV i V. Mimo, iż nasi uczniowie dołożyli wszelakich starań, nie udało nam się awansować do kolejnej fazy rozgrywek. Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowym medalem oraz drobnym upominkiem.

          • III Turniej Tenisa Stołowego Dzieci i Młodzieży w Częstochowie im. Agnieszki Pilawskiej - Błaut

          • 12 kwietnia uczeń naszej szkoły Antoni Chrzuszcz uczestniczył w III Turnieju Tenisa Stołowego im. Agnieszki Pilawskiej Błaut. W turnieju wzięło udział ponad 160 zawodników z 35 szkół podstawowych z Częstochowy i okolic. Organizatorami turnieju był Urząd Miasta Częstochowa i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Uczniowie rywalizowali ze sobą w danej kategorii wiekowej systemem pucharowym. Mimo ciężkiej i wyrównanej gry Antkowi nie udało się awansować do turnieju finałowego. Po zakończeniu rozgrywek każdy z uczestników został nagrodzony pamiątkowym medalem oraz słodkim poczęstunkiem.

          • Wiosenne Marsze na Orientację w Kiedrzynie

          • W sobotę 13 kwietnia 12 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyjechało na wycieczkę rowerową, której drugim etapem były zawody na orientację. Orientowaliśmy się już od rana, kilka osób czekało na przejazd naszego peletonu bezskutecznie, ale ostatecznie wszyscy spotkaliśmy się na boisku sportowym KS Orzeł Kiedrzyn przy ulicy Zakopiańskiej, gdzie stacjonowali: organizator Wiosennych Marszy na Orientację, budowniczowie tras i sędziowie imprezy. Pogoda nam sprzyjała, przejazd ścieżką rowerowo- pieszą nie był zbyt długi, za to bezpieczny, więc „rowerowa” część rajdu nie sprawiła uczniom wielu problemów. Badaliśmy etymologię nazwy ulicy (Zakopiańska), ponieważ zakopywanie się w drobnym, suchym piasku było powszechne, co jakiś czas należało zejść z rowerów unikając przewrotów. Zawody sprawiły nam dużo radości, ponieważ mogliśmy odpocząć od naszych jednośladowców pilnowanych przez nasze panie. Samodzielny, pieszy marsz w trzyosobowych drużynach był sprawdzianem intelektu, współpracy i zorganizowania. Do znalezienia mieliśmy aż 12 punktów kontrolnych oraz 3 dodatkowe punkty na linii obowiązkowego przejścia (tzw. LOP-ki). Do dyspozycji była mapa pełna, kompas i wspólna możliwość podejmowania decyzji. Czekając na wyniki i podsumowanie, graliśmy w piłkę nożną, korzystaliśmy z prysznica (zraszacza murawy boiska), podziwialiśmy powstawanie zjawiska tęczy, oswoiliśmy jaszczurkę zwinkę- została nazwana Anitą. Integrowaliśmy się na różne wymyślne sposoby, gdyż nasze panie, nie wiadomo dlaczego, nie pozwalały na korzystanie z nieograniczonych zasobów gier on- linowych znajdujących się w naszych smartfonach… Sukcesem każdych zawodów na orientację, jak powtarzają organizatorzy, jest powrót wszystkich uczestników startujących na metę rajdu. Nikogo nie trzeba było poszukiwać… Tym bardziej cieszą sukcesy naszych uczniów: Uczniowie klasy 6: Filip Gloc, Filip Matura, Tymoteusz Kędziora zajęli I miejsce w kategorii TD w I Wiosennych Marszach na Orientację otrzymując nagrody i dyplom a uczniowie : Kuba Pomarański (pierwszy raz brał udział w zawodach!), Filip Bajdor, Tymoteusz Bajdor zajęli II miejsce w tej samej kategorii. Brawa dla chłopaków!
            Rajd z uwagi na wczesną porę rozpoczęcia, dość wcześnie się zakończył, dzięki temu mogliśmy jeszcze skorzystać z wolnego, sobotniego popołudnia. Wróciliśmy opaleni, radośni i tylko troszkę zmęczeni.
            Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej imprezie organizowanej przez nasze szkolne koło PTTK!
            Uczestnik rajdu

          • Miejskie uroczystości 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

          • W piątek 12.04.2024 Na Placu Katyńskim w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział Poczet Sztandarowy naszej Szkoły. Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy, odbyła się też ekumeniczna modlitwa. odczytano Apel Poległych.

          • Sukcesy plastyczne

          • Miło nam poinformować o osiągnięciach naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie na "Najpiękniejszą Marzannę". II miejsce zajął Antoni Gloc z klasy III, dyplomy za udział otrzymali: Filip Murawski i Bartosz Skibicki z klasy III oraz Maja Hiller z klasy II.

            Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów!

          • Projekt FIT SCHOOL

          • Uczniowie klas I-III jeszcze w tym semestrze przystąpią do programu profilaktycznego „Fit School” w ramach projektu Zdrowa Częstochowa. Jego głównym celem jest umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej poprzez  pracę nad poprawą sprawności krążeniowo – oddechowej, siły gorsetu mięśniowego , usprawnienie zmysłu kinestetycznego (propriocepcji), poprawa zdolności motorycznych poprzez zwiększenie poziomu ćwiczeń ogólnousprawniających – kształtowanie możliwości ruchowych oraz redukcja ryzyka urazów. Uczniowie zwiększają także swoją wiedzę na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie.

          • Kampania ,,Cztery Łapy. Oswoiłeś? Odpowiadasz”

          • Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, przewodnik, pocieszyciel i towarzysz dnia codziennego. Pomocny w pracy służb mundurowych, rehabilitacji i ratowaniu ludzkiego życia. Kochamy psy, pragniemy ich towarzystwa ale czy tak do końca jesteśmy świadomi obowiązków i odpowiedzialności wynikających z ich posiadania?

            Dlatego 9 kwietnia  przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w prelekcji kampanii ,,Cztery Łapy. Oswoiłeś? Odpowiadasz”, która odbyła się w sali wykładowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Prelekcja poruszyła następujące tematy:

            - Pies – pochodzenie, udomowienie, rola psa w życiu człowieka.

            - Rasy psów – Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa?

            - 11 ras agresywnych – Z czym wiąże się posiadanie psa tej rasy, wymogi prawne.

            - Przepisy prawa dotyczące psów i ich właścicieli.

            - Obowiązki właścicieli psów wynikające z przepisów prawa.

            - Tresura i wychowanie psa.

            - Jak zachować się w przypadku ataku psa?

            - Zasada stosowania żółtej wstążeczki – która oznacza, że piesek jest strachliwy i nie chce być dotykany przez innych.

            Podczas warsztatów mieliśmy także okazję zobaczyć efekty szkolenia psa, który to brał czynny udział w spotkaniu i był  jego główną atrakcją.

            Kolejnym celem kampanii jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na podstawie przesłanych materiałów dydaktycznych.

            Nasza szkoła dostała również zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym pt. ,,Sprzątnij to!’’, na najciekawszy plakat zachęcający do sprzątania po swoim pupilu.

          • Najładniejsza kartka wielkanocna – życzenia w języku angielskim

          • Miło nam poinformować, że kilku uczniów naszej szkoły odniosło sukces w II Międzyszkolnym Konkursie „Najładniejsza kartka wielkanocna – życzenia w języku angielskim”.

            kl. I

            Hanna Tatarowicz – II miejsce

            kl. II

            Oliwia Zielińska – II miejsce

            kl. III
            Jakub Kotala – I miejsce
            Filip Murawski – wyróżnienie

            kl. V

            Patryk Wójcik – I miejsce

            kl. VI

            Martyna Marchwińska – II miejsce
            Serdecznie gratulujemy!!

          • Osiągnięcia naszych uczniów

          • Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów w Międzyszkolnym konkursie plastycznym pod tytułem "Autyzm. Jesteśmy różni, ale równie ważni" zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Autyzmu -Wiktor Brożyniak z klasy drugiej zajął II miejsce, Iga Frukacz z klasy pierwszej zajęła III miejsce oraz Julia Barczyńska z klasy II otrzymała wyróżnienie.Serdecznie gratulujemy!

          • Wycieczka

          • W środę 3.04.2024r. uczniowie klas 5,6 i 7 wraz z wychowawcami wzięli udział w spektaklu pt. ,,Hobbit” (lektura obowiązkowa w klasie 6) w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie przygotowanym przez teatr z Krakowa. Hobbit Bilbo wraz z drużyną krasnoludów na czele z Thorinem oraz czarodziejem Gandalfem wyruszają do Samotnej Góry- miejsca, które zamieszkiwał smok Smaug, pilnujący wielkiego skarbu plemienia Krasnoludów i wzbudzający strach w pobliskim mieście Esgaroth.  Przedstawienie miało charakter interaktywny, uczestniczyli w nim widzowie, w tym uczeń klasy 5. Szczególnie zachwyciła wszystkich bogata scenografia: kostiumy, rekwizyty, operowanie światłem, dekoracja. Kolejnym celem wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego. Pawilon mieści fragment cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza datowany na lata 750–550 p.n.e., które zostało odkryte w trakcie badań wykopaliskowych i jest zachowane w miejscu odkrycia. Dzięki temu można zobaczyć, jak wyglądały pochówki szkieletowe i ciałopalne. Wokół fragmentu cmentarzyska mieści się stała wystawa przybliżająca kulturę łużycką zatytułowana ,,Z mroku dziejów”, na której zobaczyć można naczynia gliniane, ceramiczne, ozdoby, narzędzia i broń.
            Wspólny wyjazd klas sprzyjał integracji, przybliżył uczniom historię regionu i pozwolił obcować z kulturą żywego słowa.

          • 19 rocznica śmierci Jana Pawła II

          • Jak co roku nasza szkoła wspomina kolejną, 19 rocznicę śmierci, św. Jana Pawła II- Patrona naszej szkoły. W związku z tą uroczystością 2 kwietnia delegacja szkoły, Pani Dyrektor Ewa Suchan i Pan Krzysztof Zagórski wraz ze szkolnym pocztem sztandarowym, uczestniczyła w uroczystości miejskiej upamiętniającej rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Uroczystość ta odbyła się przed Pomnikiem Ojca Świętego na Placu Daszyńskiego, gdzie zostały złożone kwiaty. Natomiast 3 kwietnia cała społeczność szkolna, uczciła pamięć św. Jana Pawła II uroczystą Mszą Św. w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, którą odprawił dla nas Proboszcz Parafii- Ojciec Radomir Buchcik. Po Mszy Św. dyrekcja, nauczyciele, uczniowie wraz z zaproszonymi Gośćmi: Panią Edytą Książek wiceprezesem Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie i Ojcem Radomirem spotkali się przy obrazie naszego Patrona, gdzie wspónie uczcili pamięć św. Jana Pawła II śpiewając Jego ulubioną pieśń- "Barkę".

          • Konferencja naukowa Jestem osobą z autyzmem- dajcie mi szansę

          • Dnia 4 kwietnia przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w konferencji naukowej "Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę" zorganizowanej przez Zespół Szkół Specjalnych nr 23, Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie Daj mi czas. Wydarzenie odbyło się w ramach akcji "Zapal się na niebiesko dla autyzmu". Uczestnicząc w konferencji mogliśmy wysłuchać wspaniałych, motywujących i uświadamiających wykładów - w tym opowieści dorosłych osób będących w spektrum autyzmu, które opowiadały o swoich doświadczeniach z ław szkolnych oraz o tym jak im się żyje w naszym społeczeństwie. Natomiast w środę 03.04.24 nasz oddział przedszkolny uczestniczył w Happeningu „Przystanek Autyzm”, który również poświęcony był obchodom Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Charakterystycznym kolorem tego dnia był niebieski. Dzieci na Placu Biegańskiego w Częstochowie wspólnie z prowadzącymi i zaproszonymi gośćmi odśpiewały piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są”, uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez DJ- a, a także przywiesiły zrobione przez siebie niebieskie serduszka do metalowego serca. Nasza szkoła włączyła się w akcję promowania empatii i zrozumienia dla osób z autyzmem, poprzez zaakcentowanie tego dnia ubiorem w kolorze niebieskim.

          • Gala "Zapal się na niebieska dla autyzmu"

          • Dnia 2 kwietnia pani dyrektor Ewa Suchan oraz nauczyciele współorganizujący proces kształcenia dla uczniów ze spektrum autyzmu w naszej szkole uczestniczyli w uroczystej gali "Zapal się na niebiesko. Rytm autyzmu" w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie, zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na gali zostały wręczone wyróżnienia i medale osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do propagowania wiedzy o autyzmie, a miejskim szkołom i przedszkolom zostały przyznane tytuły Niebieskiej Szkoły oraz Niebieskiego Przedszkola.  Pani dyrektor odebrała dyplom dla naszej Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II za udział w konkursie "Niebieska Szkoła".

            Galę uświetnił koncert Andrzeja Grabowskiego i  Krzysztofa Niedźwiedzkiego, a na zakończenie uroczystości zaśpiewaliśmy wszyscy hymn tegorocznej edycji pod tytułem "Po prostu kochaj" oraz symbolicznie wszyscy zapaliliśmy niebieskie światełka. 

          • Sukcesy Natalii

          • Miło nam poinformować że nasza uczennica Natalia Dynus odebrała 29 marca nagrodę, wyróżnienie za wybitne wyniki sportowe od Prezydenta miasta Czestochowy pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Natomiast w sobotę 30 marca odebrała nagrodę od Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie z rąk Prezesa tejże rady pana Raganiewicza. Natalia otrzymała tytuł: Nadzieja Częstochowskiego Sportu .

            Serdecznie gratulujemy Natalii talentu i życzymy dalszych sukcesów w speedrowerze!

          • Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego "Autyzm. Jesteśmy różni ale równie ważni"

          • Niniejszy konkurs został zorganizowany z okazji obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kształtowanie wrażliwości i zrozumienia względem drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace i gratulujemy zwycięzcom.

            Wyniki konkursu:

            Kategoria kl. 0-III

            I miejsce

            Maciej Ścigalski, kl. I SP 24 im. J.M. Szancera w Częstochowie

            II miejsce

            Wiktor Brożyniak, kl. II SP 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie

            III miejsce

            Iga Frukacz, kl. I SP 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie

             

            Wyróżnienia:

            Bartłomiej Zych kl. III SP 41 im. J. Matejki w Częstochowie

            Julia Barczyńska kl. II SP 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie

             

            Kategoria kl. IV-VIII

            I miejsce

            Bartosz Wójcik, kl. IV SP 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie

            II miejsce

            Dominik Grygiel, kl. IV SP 42 im. J. Brzechwy w Częstochowie

            III miejsce

            Julia Rzepka, kl. V SP 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie

          • "Cztery łapy. Oswoiłeś?  Odpowiadasz"

          • W dniu 26 marca przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w inauguracji kampanii „Cztery łapy. Oswoiłeś?  Odpowiadasz.”, która odbyła się w KMP w Częstochowie. Akcję przygotował Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie. Celem akcji jest uświadomienie, zarówno uczniów jak i dorosłych na co zwrócić uwagę przy wyborze psa. W trakcie prelekcji zostaną przedstawione przepisy prawa dotyczące psów i właścicieli, jak i obowiązki właścicieli psów. Wszyscy wiemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale nie każdy z nas wie jak prawidłowo o niego zadbać.  

          • 21 marzec

          • Pierwszy Dzień Wiosny upłynął nam w niesamowicie miłej atmosferze. Na trzeciej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna zgromadziła się na naszej auli, by móc świętować. Tak długo wyczekiwaną wiosnę przywitali uczniowie klasy 1 i oddziału przedszkolnego piosenką „Wiosna, wiosenka”. Następnie wzięliśmy udział w pierwszej edycji naszego Szkolnego Mam Talent, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty wokalne, taneczne, recytatorskie, muzyczne. Pojawiła się także magia. W osoby prowadzące Mam Talent, juri oraz grupę wsparcia przed występem wcielili się uczniowie starszych klas, którzy swoim optymizmem i wspaniałym humorem zarażali wszystkich dookoła. Ostatnim punktem programu było przedstawienie pt. „Rzepka” wykonane przez grupę artystyczną składającą się z nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Atmosfera podczas występów była wspaniała. Nasza szkolna publiczność żywiołowo
            oklaskiwała występy, doceniając w ten sposób talent i odwagę każdego uczestnika.

          • Złoty medal dla Adama Glińskiego kl.5

          • Z radością zawiadamiamy, że Adam Gliński kl.5 w piątek 22.03.2024razem z kolegami z drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie zdobył złotymedal na XVI Ogólnopolskim Turnieju Wielkanocnym Minisiatkówki wKrakowie. Adam został też dodatkowo nagrodzony jako wyróżniającysię zawodnik.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego włączyliśmy się w obchody tego dnia, pokazując swoje zrozumienie, tolerancję, wrażliwość i akceptację dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin.