Aktualności
Zakończenie roku szkolnego
Zaproszenie
Sukces Nadii w Powiatowym konkursie plastycznym ,,Kwiaty dla mamy"
Miło nam poinformować, że Nadia Z. z klasy IV zajęła I miejsce w II edycji Powiatowego konkursu plastycznego,, Kwiaty dla mamy"
W konkursie wzięło udział 30 szkół z powiatu częstochowskiego a łączna liczba zgłoszonych prac wyniosła 150.
Wielkie gratulacje dla Nadii. Życzymy i czekamy na dalsze sukcesy. Opiekun plastyczny: Joanna Jamska
Sukces w Powiatowym Konkursie "Szczęście widziane moimi oczami"
Czy szczęście to uśmiech przyjaciela? Wspólny spacer z psem? A może leniwe niedzielne popołudnie?
Na te pytania odpowiedziały jezykiem sztuki nasze uczennice Kaja i Weronika. Spośród 60 prac nadesłanych w konkursie prace dziewczynek zostały zauważone i nagrodzone. W dniu 18 czerwca Kaja i Weronika z klasy VI wraz z opiekunem plastycznym p. Asią były na uroczystym rozdaniu nagród. Weronika otrzymała wyróżnienie a Kaja III miejsce.
Serdecznie gratulujemy
Wycieczka do EC1 w Łodzi – nauka, zabawa i kosmiczne odkrycia
- 9
18 czerwca uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kompleksu EC1 – Miasto Kultury w Łodzi. Był to dzień pełen ciekawych doświadczeń, naukowych odkryć i wspólnej zabawy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Planetarium EC1, jednym z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Uczniowie obejrzeli fascynujący seans, podczas którego mogli odbyć niezwykłą podróż w kosmos, poznać tajemnice gwiazd, planet i innych obiektów znajdujących się we Wszechświecie. Nowoczesne efekty wizualne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły prezentację.
Kolejną atrakcją była wizyta na Ulicy Żywiołów – interaktywnej przestrzeni edukacyjnej przygotowanej specjalnie dla najmłodszych. Dzieci poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie poznawały zjawiska związane z wodą, powietrzem, ogniem i ziemią. Liczne stanowiska zachęcały do aktywności, rozwijały ciekawość świata oraz pozwalały zdobywać wiedzę w atrakcyjny i angażujący sposób.
Po pełnym wrażeń zwiedzaniu wszyscy udali się na smaczny obiad, który był okazją do odpoczynku i wymiany wrażeń z wycieczki. Następnie, pełni nowych doświadczeń i dobrych humorów, wróciliśmy do szkoły.
Wyjazd do EC1 był doskonałą okazją do połączenia nauki z zabawą. Uczniowie wrócili bogatsi o nową wiedzę, niezapomniane przeżycia i wiele miłych wspomnień. To był wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Świetlicowy Ogólnopolski Konkurs rozstrzygnięty
Miło nam poinformować, że uczeń klasy II Jan Wieczorek zajął III miejsce w IV Ogólnopolskim konkursie Plastycznym dla klas młodszych i świetlic szkolnych pt. „Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić” – najciekawsze walory i zabytki własnego miasta w twórczości dziecięcej.
Serdecznie Gratulujemy.
Życzymy dalszych sukcesów.
Ogólnopolski sukces Patryka
Z radością zawiadamiamy, że uczeń klasy 7, Patryk Wójcik zajął II miejsce w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Multimedialnego "Polscy Olimpijczycy są dla nas wzorem", organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 36 w Częstochowie. Nasz uczeń wykonał prezentację p.t. "Robert Korzeniowski – Mistrz Chodu Sportowego". Opiekunem Patryka był p. Grzegorz Nykiś. Gratulacje dla Patryka!
Zaproszenie na Czytanie w Bramie
Zielona szkoła Hiszpania
- 24
Uczniowie naszej szkoły aktywnie spędzają czas podczas Zielonej Szkoły w słonecznej Hiszpanii. Po przyjeździe do Lloret de Mar odbyli pierwszy spacer po mieście, poznając jego najbliższą okolicę oraz witając się z Morzem Śródziemnym.
W kolejnych dniach uczestnicy zwiedzają najpiękniejsze miejsca wybrzeża Costa Brava i Barcelony. W programie znalazły się m.in. wizyta przy słynnej Sagrada Família, Camp Nou, wzgórzu Montjuïc, spacer po lokalnym targu oraz przejście jedną z najbardziej znanych ulic Barcelony – La Rambla, tętniącą życiem przez całą dobę. Nie zabrakło także czasu na pierwsze lokalne zakupy.
Młodzież korzysta również z uroków hiszpańskiego wybrzeża – relaksuje się na plaży, bierze udział w grach i zabawach sportowych oraz korzysta z kąpieli w morzu i basenie. W planie pobytu są także spacery po Lloret de Mar oraz wycieczki do urokliwych miejscowości Tossa de Mar i Blanes.
To wyjątkowy czas pełen nowych doświadczeń, integracji, odpoczynku i niezapomnianych wspomnień.
LETNIA AKADEMIA KARATE
Rajd rowerowy z okazji Dnia Dziecka
1 czerwca, a więc w Dzień Dziecka, odbył się rajd rowerowy „Częstochowa – z miasta do miasta”, organizowany w ramach projektu edukacyjnego „Częstochowa – jedno miasto. Różne korzenie, wspólna przyszłość ” dla upamiętnienia 200-lecia połączenia Starej i Nowej Częstochowy. Wzięło w nim udział 220 uczestników – rowerzystów, uczniów z częstochowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunami, w tym sześcioro siódmoklasistów z naszej szkoły z wychowawczynią. Trasa z naszej szkoły
liczyła ok 28 km. Podczas przejazdu młodzi rowerzyści usłyszeli krótkie wykłady historyczne dotyczące miejsc i obiektów oglądanych na trasie prezentowanych przez nauczycieli – fascynatów historii naszego miasta: Marka
Fiszera, Grzegorza Basińskiego i Przemysława Gorzałki. Na trasie znalazło się m.in. Muzeum Produkcji Zapałek, Huta Częstochowa oraz cmentarz żydowski.
Punktem docelowym była Hala Sportowa Częstochowa na Zawodziu – tam już czekał żurek podawany z żołnierskiej kuchni. Wśród uczestniczek i uczestników rozlosowano też nagrody ufundowane przez Sklep Rowerowy Cyklo, dwoje naszych uczniów odebrało nagrody, wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowy magnes, wodę i coś słodkiego. Rowerzyści podczas całego rajdu mieli zapewnioną zarówno opiekę medyczną, jak i pomoc techniczną.
„Poznajemy Jurę Krakowsko-Częstochowską” – wyjazd laureatów konkursów
- 1
27 maja odbył się wyjątkowy wyjazd dla laureatów konkursów zorganizowanych w ramach projektu „Poznajemy Jurę Krakowsko-Częstochowską”, realizowanego przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Szkołę Podstawową nr 15 im. Polskich Noblistów, Szkołę Podstawową nr 37 im. Jana Pawła II, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 i I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
Tematem przewodnim wycieczki była oczywiście piękna Jura Krakowsko-Częstochowska, jednak dzięki współpracy ze Związkiem Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie uczniowie mogli również odbyć niezwykłą podróż śladami I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.
Podczas wyjazdu uczestnicy odwiedzili między innymi Pieskową Skałę, miejscowość Skała, Michałowice-Komorę, Miechów oraz Książ Wielki. Przewodnik wycieczki, Dyrektor I LO- pan Tomasz Szczygłowski, w niezwykle interesujący sposób opowiadał o wydarzeniach historycznych związanych z marszem I Kadrowej. Uczniowie dowiedzieli się m.in., dlaczego Polacy walczyli między sobą, gdzie I Kadrowa przekroczyła granicę Królestwa Polskiego oraz gdzie urodziła się Kasztanka – ukochana klacz Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość zwiedzenia Zamku Pieskowa Skała i poznali historię jego niezwykłej nazwy. Nie zabrakło także czasu na zajęcia artystyczne w plenerze. Uczestnicy kolorowali szklane butelki, w których zamknęli swoje marzenia zapisane na kolorowych kartkach przewiązanych kokardami.
Wycieczka była nie tylko cenną lekcją historii i przyrody, ale także okazją do wspólnej integracji, rozwijania kreatywności oraz podziwiania piękna naszej Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wszyscy uczestnicy wrócili pełni pozytywnych wrażeń, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień. To był niezwykle udany, interesujący i inspirujący
dzień.
Dzień Dziecka
- 8
Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął w naszej szkole w wyjątkowo pogodnej i pełnej energii atmosferze.
Na uczniów czekało wiele atrakcji, które pozwoliły im aktywnie i radośnie spędzić ten dzień. Jedną z
przygotowanych atrakcji były konkuremcje sportowe rozgrywane na szkolnym boisku. Nie zabrakło też
innych przyjemności takich jak świeży popcorn, który znikał w mgnieniu oka. Dodatkową
niespodzianką było zaplatanie kolorowych warkoczyków, które cieszyło się szczególnym
powodzeniem.Całe wydarzenie dopełniły różnorodne aktywności na świeżym powietrzu takie jak np.:
wspólne tańczenie Belgijki czy inne zabawy ruchowe. Zdecydowanie był to czas pełen radości i dobrej
zabawy, który pozostanie na długo w naszej pamięci.
31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu
31 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Bez Tytoniu. Celem inicjatywy, zapoczątkowanej w 1987r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest zwiększenie świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu, oraz zachęcenie do rzucenia tego niebezpiecznego nałogu.
Tegoroczne hasło kampanii Światowego Dnia Bez Tytoniu brzmi: E-papierosy to manipulacja.
Według danych WHO z 2022 r. na całym świecie co najmniej 37 mln młodych ludzi w wieku 13–15 lat pali jakąś formę tytoniu. W krajach europejskich należących do WHO tytoń pali 4 miliony dzieci w wieku 13-15 lat.
Statystyki są zatrważające również w aspekcie używania przez dzieci e-papierosów. Wynika z nich, że we wszystkich regionach świata młodzież sięga po e-papierosy częściej niż dorośli.
Należy pamiętać, że palenie tytoniu jest główną przyczyną wielu poważnych chorób, w tym: raka płuc, chorób serca, udarów mózgu oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Tytoń jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego. W europejskim regionie WHO szacowana liczba przedwczesnych zgonów (w młodym i średnim wieku) związanych z paleniem tytoniu sięga 1,6 miliona rocznie.
Pierwsze korzyści z rzucenia palenia pojawiają się bardzo szybko:
-
po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
-
po 20 minutach – spada tętno
-
w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
-
w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i wydolność płuc
-
do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
-
w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
-
po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
-
po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
-
w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
-
w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
-
po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
-
w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.
Ponadto poprawia się samopoczucie fizyczne i psychiczne, wygląd i kondycja skóry, włosów i paznokci. Zaczyna się wyraźniej odczuwać smaki i zapach oraz co bardzo ważne – unika się narażania bliskich na dym tytoniowy.
Broszura dla Rodziców:
A5_broszura_rodzice_-_DRUK.pdf
-
Marsz Różowej Wstążki
Uczennice klasy VII naszej szkoły wzięły udział w Marszu Różowej Wstążki „Bądź Zdrowa Mamo”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki. Wydarzenie odbyło się 26 maja i miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowiu oraz profilaktyce raka piersi.
Uczestnicy okazali solidarność z osobami chorującymi na nowotwór piersi, a także zachęcali kobiety do wykonywania badań profilaktycznych.
Udział w wydarzeniu był ważną lekcją empatii, troski o zdrowie i społecznego zaangażowania.
Wycieczka szkolna klasy IV i V
- 18
Uczniowie klas IV i V dnia 25 maja wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Olsztyna, pełnej ciekawych miejsc i wspólnych przeżyć. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku w Olsztynie z przewodnikiem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć odnowioną basztę studzienną oraz komnaty poznając historię tego miejsca. Następnie urokliwym szlakiem pieszo udaliśmy się do Biskupic, gdzie odwiedziliśmy „Sokole Ranczo”. Na miejscu czekało na nas ognisko, nad którym piekliśmy kiełbaski, a także wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Wycieczka miała charakter integracyjny, sprzyjała budowaniu relacji i wspólnej zabawie. Dodatkowo dopisała nam piękna pogoda, co sprawiło, że cały wyjazd był bardziej udany i pozostawił wiele miłych wspomnień.
Sukces naszych uczniów w konkursie Edi Panda
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Edi Panda z języka angielskiego.
Tytuł LAUREATA zdobyli:
• Jakub Pomarański – klasa VI
• Bruno Rogacz – klasa VI
Wyróżnienia otrzymali:
• Natan Skiba – klasa VI
• Konrad Juszczyk – klasa VI
• Julia Dobosz – klasa VII
• Maja Nocoń – klasa VII
• Maja Olejniczak – klasa VIISerdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych wyników
oraz życzymy dalszych sukcesów, rozwijania pasji i kolejnych
osiągnięć!
Festyn Rodzinny
- 19
23 maja na terenie naszej szkoły odbył się długo wyczekiwany Festyn Rodzinny, który zgromadził uczniów, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców naszej społeczności. Tego dnia dopisała nie tylko frekwencja, ale również piękna, słoneczna pogoda, która stworzyła wyjątkową atmosferę wspólnego świętowania.
Festyn rozpoczął się uroczystym powitaniem wszystkich gości. Następnie uczniowie klas 1–3 zaprezentowali niezwykłe przedstawienie pt. „Smerfy i zaginiona wioska emocji”. Mali aktorzy zachwycili publiczność wspaniałą grą aktorską, kolorowymi strojami oraz ważnym przesłaniem o emocjach, przyjaźni i wzajemnym wsparciu. Po występie dzieci zaśpiewały wzruszającą piosenkę dla swoich rodziców, a następnie wręczyły mamom i tatom róże, wywołując wiele uśmiechów i wzruszeń.
Na scenie przez całe popołudnie odbywały się kolejne występy uczniów – taneczne, wokalne oraz muzyczne. Publiczność mogła podziwiać również grę na flecie oraz liczne talenty naszych wychowanków. Wielką atrakcją był także pokaz mistrza Wawrzyńca Bartnika, który wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników festynu.
Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez zaproszonych gości. Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód WORD z symulatorem dachowania, który pozwolił uczestnikom przekonać się, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Strażacy z OSP Częstochowa Wielki Bór przygotowali widowiskową kurtynę wodną, która szczególnie spodobała się najmłodszym uczestnikom festynu.
Ogromnych emocji dostarczyły również zawody piłkarskie, podczas których uczestnicy rywalizowali w duchu fair play i świetnej zabawy. Po zaciętej walce zwycięska drużyna otrzymała puchar, a zawodnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności.
Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji i pyszności. W szkolnej kawiarence można było skosztować domowych ciast i wypieków przygotowanych przez rodziców. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także naleśniki, wata cukrowa, popcorn oraz grill. Dzieci chętnie brały udział w loterii fantowej, malowaniu na folii, robiły kolorowe warkoczyki, tatuaże oraz malowanie twarzy. Można było również zakupić wyjątkowe breloczki wykonane na drukarce 3D oraz ręcznie robione bransoletki.
Zwieńczeniem festynu było emocjonujące losowanie nagród głównych, które dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Festynu Rodzinnego – rodzicom, nauczycielom, uczniom, sponsorom oraz wszystkim gościom. Dzięki wspólnej pracy i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy przeżyć piękne chwile pełne radości, uśmiechu i rodzinnej atmosfery. Już dziś czekamy na kolejny taki dzień!
Łączy nas pamięć. Jednoczy nas sport
- 3
18 maja 2026r. w dzień 106. rocznicy urodzin Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym udali się na Plac Ignacego Daszyńskiego w Częstochowie, aby uczestniczyć w uroczystej akademii upamiętniającej naszego Wielkiego Rodaka. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: " Łączy nas pamięć. Jednoczy nas sport".
Uroczystość miała podniosły i wzruszający charakter. Dzieci recytowały wiersze poświęcone Ojcu Świętemu oraz zaśpiewały piosenkę pt. „Lolek”, przypominając najmłodsze lata życia Karola Wojtyły. Wspólnie z zebranymi uczestnikami odśpiewaliśmy również ulubioną pieśń Papieża – „Barkę”.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, oddając hołd Jego życiu, nauczaniu i wartościom, które pozostawił kolejnym pokoleniom.
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w meczu piłki nożnej pod hasłem „Łączy nas pamięć. Jednoczy nas sport”, poświęconym pamięci Jana Pawła II. Wydarzenie było okazją do wspólnego uczczenia wartości, które Papież Polak przekazywał młodym ludziom – jedności, szacunku i fair play. Sportowa rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze i dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych emocji. Udział w tym wydarzeniu był dla naszych uczniów ważnym doświadczeniem oraz piękną lekcją pamięci o Janie Pawle II.
Obchody 106. rocznicy urodzin Jana Pawła II
Wycieczka do Wadowic była dla uczestników wyjątkową okazją do przypomnienia miejsc związanych z życiem i działalnością św. Jana Pawła II. Już od samego rana wszystkim dopisywały dobre humory, a podróż minęła w radosnej atmosferze.Po przyjeździe do miasta rozpoczęliśmy zwiedzanie od przejazdu turystyczną ciuchcią, która zabrała nas do najważniejszych miejsc związanych z dzieciństwem i młodością Karola Wojtyły. Dzięki opowieści przewodnika mogliśmy lepiej poznać historię rodzinnego miasta Papieża oraz zobaczyć miejsca, które odegrały ważną rolę w Jego życiu.Następnie udaliśmy się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Był to czas wspólnej modlitwy, refleksji i chwili zadumy w miejscu szczególnie ważnym dla św. Jana Pawła II, ponieważ właśnie tutaj został ochrzczony.Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzem Domu Rodzinnego Ojca Świętego. Nowoczesna ekspozycja, liczne pamiątki oraz multimedialne prezentacje pozwoliły nam bliżej poznać życie Karola Wojtyły od dzieciństwa poprzez pontyfikat, aż do Jego śmierci.Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na wspólny obiad, podczas którego był czas na rozmowy i odpoczynek. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Wycieczka do Wadowic na długo pozostanie w naszej pamięci jako dzień pełen ciekawych doświadczeń, wspólnej integracji i refleksji nad życiem Wielkiego Polaka - św. Jana Pawła II - Patrona naszej szkoły w dniu 106.rocznicy urodzin.
Archiwum Aktualności