Nasza szkoła aktywnie włączyła się razem z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa w pomoc dla powodzian. Pierwsze dary, które zostały dostarczone do naszej placówki zostaną przekazane do punktu zbiórki przy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, z którego zostaną zawiezione do miejsc dotkniętych powodzią. Dziękujemy za okazane serca i solidarność z osobami, które poniosły ogromne straty materialne podczas powodzi.
Aktualności
Pomoc dla powodzian
Wybory
- 2
„Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,
aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,
którzy razem uczą się, działają...,żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...,
żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,
pilnował porządku i praworządności...
to nie tylko praca, ale i walka...w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i
sprawiedliwości..."
Janusz Korczak
19 września 2024 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego, które poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze. Społeczność szkolna oddając głos na swojego faworyta demokratycznie wybrała:
Przewodniczący szkoły: Kamila Leszczyna
Zastępca przewodniczącego: Jan Kozak
Nad poprawnym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza, w składzie: Karolina Starostecka, Nadia Cybulska, Oliwier Egeman. Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział.Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Bieg Orląt Lwowskich
W dniu 19 września uczniowie klasy 3 wzięli udział w Biegu Orląt. Bieg Orląt Lwowskich zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Szkołę Podstawową nr 14 w Częstochowie. Główną ideą tego biegu jest upamiętnienie dzielnych obrońców Lwowa – dzieci i młodzieży nazwanymi Orlętami Lwowskimi, które w latach 1918-1919 zginęły w walce o wolną Polskę. Bohaterskich ofiar było 1421, a najmłodszy – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat. Dlatego w biegu wzięły udział dzieci 9-letnie. Dystans, który należało pokonać to symboliczne 1421 metrów. Uczniowie wykazali się ogromną determinacją i duchem walki pokonując wyznaczoną trasę. W nagrodę za włożony trud i wysiłek uczestnicy otrzymali medale.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Spotkanie z policjantami
Dnia 17 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów. Celem spotkania było zwiększenie świadomość dzieci w zakresie ich bezpieczeństwa w szkole, a przede wszystkim w drodze do szkoły oraz w czasie drogi powrotnej do domu. Wszystko po to, aby bezpiecznie rozpocząć nowy rok szkolny. Policjanci rozmawiali z uczniami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwrócono uwagę, aby dzieci zachowały szczególną ostrożność przechodząc przez pasy, a uczniowie dojeżdżający do szkoły rowerami posiadali kaski oraz odblaskowe kamizelki. Uczniowie zostali również pouczeni jak zachowywać się w kontakcie z nieznajomymi osobami i co robić kiedy ktoś obcy ich zaczepi. Funkcjonariusze poruszyli też temat bezpiecznego korzystania z telefonu i internetu. Przypomniano uczniom, że nie wolno im udostępniać zdjęć rówieśników czy też kompromitujących filmików. Policjanci apelowali aby nikogo nie obrażać i nie hejtować zarówno w sieci jak i w bezpośrednich kontaktach. Na zakończenie dzieci miały możliwość zadawania pytań naszym gościom - z czego ochoczo korzystały.
Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu oraz innym działaniom podejmowanym przez naszą placówkę nasi uczniowie będą bezpieczni.
Dzień kropki
Dnia 16 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie z młodszych klas obejrzeli filmik pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa, którego bohaterką jest mała Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania. Powiedziała: Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę. Opowiastka stała się tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki.
Nasi uczniowie rozwijali dzisiaj swoją kreatywność z zaangażowaniem tworząc wielkoformatowe malowidła na długiej przerwie oraz szereg prac tematycznych w klasach. Wszyscy uczniowie przygotowali się do tego dnia ubierając się w strój w kropki. To był prawdziwy kropkowy zawrót głowy. Były kropki małe i duże, białe i kolorowe, naklejane i namalowane. W całej szkole było kolorowo, radośnie i twórczo.
Wycieczka klasy 5 do Ojcowa
Nowy rok szkolny klasa 5 rozpoczęła udaną wycieczką edukacyjną do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na całej trasie wycieczki towarzyszył uczniom pan przewodnik, który zaproponował zwiedzanie ruin średniowiecznego Zamku w Ojcowie. Następnym punktem programu było zwiedzanie interaktywnego Muzeum Przyrodniczego i seans filmowy na temat fauny i flory ojcowskiego regionu. Podczas wędrówki uczniowie mogli podziwiać liczne skały. Bardziej znane z nich to: Brama Krakowska, Igła Deotymy, Panieńskie Skały i Skały Kawalerskie. Później grupa udała się na obiad do restauracji „Pod Nietoperzem". Po posiłku była możliwość zakupienia na straganie pamiątek. Do domu uczniowie wrócili zmęczeni ale w dobrych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami.
Inauguracja Roku Szkolnego na Jasnej Górze
W czwartek 5 września Poczet Sztandarowy naszej Szkoły wziął udział we mszy świętej odprawionej w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Msza koncelebrowana przez biskupa Andrzeja Przybylskiego inaugurowała rok szkolny 2024/25 dla placówek oświatowych regionu częstochowskiego.
Uroczysta Msza święta
Dnia 3 września o godzinie 11:00 w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie została odprawiona uroczysta Msza święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024 / 2025 z udziałem dzieci i młodzieży z naszej szkoły, pocztu sztandarowego oraz nauczycieli i pani dyrektor. Proboszcz o. Radomir udzielił licznie zebranym błogosławieństwa na rozpoczynający się rok szkolny, a uczniom klasy pierwszej poświęcił plecaki oraz przybory szkolne.
Elegitymacja. DODANIE ZDJĘCIA UCZNIA DO DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO
W celu usprawnienia przygotowania m-Legitymacji uczniowskiej, mogą Państwo samodzielnie dodać zdjęcie dziecka do dziennika elektronicznego Vulcan.
Warunki jakie musi spełniać fotografia:
Aby prawidłowo wygenerować pliki do Legitymacji i eLegitymacji zdjęcie musi spełniać następujące warunki:
− zdjęcie kolorowe, o wymiarach 35 × 45 mm,
− wykonane na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mające dobrą ostrość oraz
odwzorowujące naturalny kolor skóry,
− obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała
70–80% fotografii,
− pokazywać wyraźnie oczy, z widocznymi brwiami,
− osoba na zdjęciu powinna być bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, powinna patrzeć
na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
− Zdjęcie powinno być w formacie .jpg lub .jpeg, o rozmiarze maksymalnie 1MB i w wymiarach 496
pikseli (wysokość) x 354 pikseli (szerokość) lub proporcjonalnie więcej.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 r. uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2024/2025:
Uroczystość odbyła się w dwóch turach. Dzieci z klas I - III powitały nowy rok szkolny o godzinie 8.30 a uczniowie klas IV – VIII spotkali się o godzinie 9.30 Inauguracja roku rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu. W spotkaniu oprócz uczniów wzięli oczywiście udział nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.
Obecnych powitała Dyrektor szkoły, pani Ewa Suchan. Szczególnie serdecznie zwróciła się do najmłodszych, tych którzy po raz pierwszy przestąpili progi naszej szkoły, do czwartoklasistów - najmłodszych na kolejnym etapie edukacyjnym oraz do ósmoklasistów, którzy z kolei za 10 miesięcy zakończą naukę w szkole podstawowej.
Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów i satysfakcji ze zdobywanej wiedzy !
Miejskie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
1 września Szkolny Poczet Sztandarowy wziął udział w uroczystościach miejskich poświęconych obchodom 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości miały miejsce na Placu Pamięci Narodowej. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu, reprezentanci organizacji pozarządowych, służb mundurowych – w tym Policji, Straży Pożarnej. Wojskową asystę sprawował Pododdział Honorowy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Triumfalny powrót z wakacji
Pierwszy na Śląsku i szósty w Polsce - Adam Gliński (kl.6) - nasz dwukrotny Mistrz Śląska w minisiatkówce - razem z kolegami z klubu Aluron CMC Warta Zawiercie w wakacje 2024 r. uczestniczył w trzydniowych Mistrzostwach Polski w katowickim Spodku. Na 38 drużyn chłopców z 16 województw Adam i jego drużyna zajęli 6. miejsce w Polsce. Było to piękne zwieńczenie całorocznych treningów, nagroda za trudy dojazdów z Częstochowy do Zawiercia i umiejętnego balansu między nauką i sportem. Gratulujemy!
Vulcan
Wraz z nowym rokiem szkolnym firma Vulcan wprowadziła nową odsłonę Dziennika, niezbędna do korzystania z niego jest aktualizacja konta Rodzica i Ucznia.
W nowej wersji Dziennika logujemy się przez przeglądarkę inernetową. Można wykorzystać poniższy link: http://https://uonetplus.vulcan.net.pl/czestochowa/
Podczas pierwszego logowania Ucznia oraz Rodzica, poproszeni jesteśmy o zaktualizowanie sposobu logowania. Będzie do tego potrzebny dotychczasowy login oraz hasło.Dodatkowo do zweryfikowania konta będą nam potrzebne 4 ostatnie cyfry numeru PESEL Ucznia.
Podczas aktualizacji wybieramy pomiędzy dwoma typami kont – zwykłym kontem lub kontem eduVULCAN. Oba typy kont są bezpłatne.
Poniżej zamieszczamy krótkie filmy instruktażowe, prosimy o zapoznanie się z nimi:
Aktualizacja konta – Rodzice: https://www.youtube.com/watch?v=x6ZWQJ-7WwU&t
Aktualizacja konta – Uczniowie poniżej 13 lat: https://www.youtube.com/watch?v=ccvzbapr59E&t
Aktualizacja konta – Uczniowie powyżej 13 lat: https://www.youtube.com/watch?v=no79pf8x8Tg
Aktualizacja – Aplikacja mobilna: https://www.youtube.com/watch?v=72KTNEidjBM&t
Kody dla nowych Uczniów i ich Rodziców będą dostępne we wrześniu u wychowawców klas.
Duplikat legitymacji szkolnej
Wpłaty za duplikat legitymacji szkolnej prosimy dokonywać na nr rachunku bankowego: 64 1030 1104 0000 0000 9315 9000 Kwota - 9,00 zł w treści "duplikat legitymacji szkolnej"Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II"
Lato w Mieście 2024
- 4
W pierwsze wolne dni tegorocznych wakacji uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w wycieczkach organizowanych przez szkołę w ramach akcji „Lato w Mieście 2024”. Pierwszego dnia braliśmy udział w seansie filmowym „W głowie się nie mieści 2” w kinie Cinema City „Wolność” w Częstochowie. Świetna animacja studia Pixar dla dzieci i dorosłych, film zdecydowanie godny polecenia! Jest to kontynuacja poprzedniej części filmu- o emocjach w życiu głównej bohaterki Riley, którymi są: Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza. W nowej części do centrum dowodzenia dołączają jeszcze: Obawa, Zazdrość, Nuda i Wstyd. Emocje sterują reakcjami Riley za pomocą elektronicznej konsoli, zapisują jej wspomnienia w specjalnych szklanych kulach i często nie mogą dojść ze sobą do porozumienia. Hormonalna burza doprowadza do niemałej rewolucji emocji w jej umyśle, a my możemy doświadczyć, jak kończą się kulisy prac w centrum dowodzenia umysłu nastolatki, uczyć się, jak rozwiązywać problemy dzieci i młodzieży trudnego okresu dorastania. Film mądry, zabawny a czasem wzruszający, podobał się uczniom młodszym, starszym oraz dorosłym. Tego dnia było bardzo ciepło, więc przyjemnie było zjeść pyszne, zimne lody.
Drugiego dnia „Lata…” uczniowie klas młodszych mieli okazję eksperymentować w centrum Balooma Land. Samodzielnie wykonywali doświadczenia z zakresu chemii i przyrody w warunkach laboratoryjnych. Najbardziej fascynująca okazała się praca z suchym lodem. Na koniec odbyły się warsztaty kreatywnego tworzenia ciasteczkowych lizaków Cake pops. Czas minął szybko, na koniec wszyscy mogli ochłodzić upalny dzień lodami w lodziarni Caramelito. Uczniowie klas starszych bawili się w laserowym centrum rozrywki Laserhause Częstochowa. Każda z grup uczestniczyła w trzech grach zespołowych i laserowym labiryncie. Posiłki urozmaicaliśmy tego dnia o pyszne przekąski gruzińskie świeżo wypiekane w sąsiadującym do obiektu punkcie kulinarnym.
Ostatni dzień to całodzienna wycieczka do Krakowa. Rozpoczęła się na Dworcu Głównym w Częstochowie. Jechaliśmy bardzo wygodnym kursem Inter City z Łeby do Krakowa. Następną stacją za Częstochową był już Kraków Główny. Traktem Królewskim udaliśmy się na Rynek Główny, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, zwiedziliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki, rozpoznaliśmy znane obiekty i zabytki jeszcze z czasów średniowiecza i udaliśmy się na Wawel. Zdobywając Wzgórze Wawelskie, podziwialiśmy dziedziniec zamkowy i cudowny widok na zachodnią, nowoczesną część Krakowa oraz na wzgórza Pogórza Tynieckiego otoczone zielenią. Kolejnym punktem wycieczki była osobliwość przyrodnicza- jaskinia o wdzięcznej nazwie Smocza Jama. Po wyjściu z jaskini znaleźliśmy się pod ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Wielką przyjemność stanowił dla wszystkich rzeczny rejs po Wiśle. Mogliśmy podziwiać zabytki z perspektywy rzeki, posłuchać historii i anegdot opowiadanych przez przewodnika oraz nieco się ochłodzić. Kolejnym punktem programu zwiedzania Miasta Królów był spacer ulicami Kazimierza- dzielnicy niegdyś zamieszkałej przez krakowskich Żydów aż do Muzeum Inżynierii i Techniki. Obiekt mieszczący się w dawnej zajezdni tramwajów konnych i elektrycznych dziś jest nowoczesną placówką muzealną w interaktywny sposób promującą historię i naukę. Uczniom najbardziej podobały się: silniki samochodowe, sprzęty gospodarstwa domowego, pierwsze kilkutonowe komputery, kultowe samochody polskich marek czy maszyna parowa. Po smacznym posiłku w wybranej restauracji, wróciliśmy na stację PKP, zajęliśmy wygodne miejsca w pociągu i jeden przystanek kolejowy później, pełni wrażeń, wysiedliśmy w Częstochowie.
Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024 oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3
Za nami kolejny rok szkolny pełen nauki i dobrej zabawy oraz pięknych wspomnień. 21 czerwca najmłodsi uczniowie wzięli udział w uroczystości przygotowanej przez klasę III, która wierszykami i piosenkami podsumowała swój pierwszy etap edukacji szkolnej i podziękowała nauczycielom za ich zaangażowanie, cierpliwość i serce. Uczniowie przypomnieli również o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji. Po akademii dzieci wraz z wychowawcami rozeszli się do swoich klas, by z dumą odebrać świadectwo szkolne oraz nagrody książkowe. "Ostatni dzwonek rozbrzmiewa z wielką siłą Za chwilę wszyscy w marzeniach się rozpłyną Ostatnie gesty i słowa pożegnania Kilka uśmiechów i kilka łez BO WAKACJI NADSZEDŁ CZAS."
Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024 klas 4-7
Dnia 21.06.2024r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas 4-7 o godzinie 9:00. Po przywitaniu Grona Pedagogicznego, pracowników szkoły, uczniów i rodziców, nastąpiła cześć artystyczna. Po tym rozdanie świadectw oraz dyplomów najbardziej wyróżnionym. Uczniowie mieli swoje spotkania w salach lekcyjnych i potem, gdy świadectwa były już w ręku, a kwiaty zostały wręczone, można się było miło i radośnie rozstać na dwa miesiące z koleżankami i kolegami i ze szkołą.
Dziękując za wysiłek i współpracę
życzymy wszystkim uczniom, ich rodzinom,
pracownikom i przyjaciołom szkoły,
by nadchodzące wakacje, dni urlopu
były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Cieszcie się z każdego słonecznego dnia
i z każdej przeżytej przygody,
bawcie się dobrze na złocistych plażach,
w górach, czy nad jeziorami.
Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!
Adam Gliński Mistrzem Śląska w siatkówce
Adam Gliński - uczeń naszej szkoły z klasy 5 i zawodnik klubu AluronCMC Warta Zawiercie wywalczył we wspaniałym stylu Mistrzostwo Śląskaw siatkarskiej kategorii trójek. W Finale Wojewódzkim pokonali najlepsze drużyny m.in. z MKS Będzina, Jastrzębskiego Węgla,Tychów.Adam będzie reprezentował Śląsk na Mistrzostwach Polski w Katowicach w ostatni weekend czerwca. W ciągu trzech dni rozegrane zostaną mecze najlepszych 32 drużyn z całej siatkarskiej Polski. W zeszłym sezonie Adam zdobył 10 miejsce w Polsce w kategorii dwójek. Życzymy powodzenia w kategorii trójek w największym w Polsce turnieju mini siatkówki!
Spotkanie z policjantami
Dnia 18 czerwca odwiedzili naszą szkołę policjanci, którzy przeprowadzili z uczniami spotkanie profilaktyczne na temat bezpiecznych wakacji. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom ogólne zasady bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego zarówno na wyjeździe jak i w domu. Uczniowie zostali pouczeni jak się zachować gdy zostaną sami w domu, gdy zaczepi ich ktoś nieznajomy, gdy zaatakuje ich agresywny pies. Dużą część spotkania poświęcono bezpieczeństwie podczas kąpieli i zabaw w wodzie. Omówiono konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą. Przypomniano uczniom o bezpiecznym poruszaniu się po drodze oraz numerze alarmowym 112. Policjanci omówili również zagrożenia, z którymi dzieci mogą się spotkać podczas korzystania z internetu. Wszystko po to aby nasi uczniowie spędzili wakacje bezpiecznie i zdrowo!
"Częstochowa moje miasto"
19 czerwca uczniowie klasy szóstej Filip Matura i Filip Gloc wzięli udział w grze miejskiej na terenie dzielnicy Raków. Impreza pod hasłem ,,Częstochowa moje miasto" podsumowywała projekt Urzędu Miasta Częstochowy związany z zajęciami edukacji regionalnej realizowanymi w klasach szóstych. Uczniowie podczas rozwiązywania zadań mieli okazje poznać historie i zabytki Rakowa. Gra odbywała się między innymi na stadionie RKS Raków, kościoła św Józefa, pałacu Handkego i Rezerwatu Archeologicznego.
Archiwum Aktualności