W dniu 28 maja uczennice naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięły udział w szesnastym „Marszu Różowej Wstążki”. Marsz został zorganizowany przez Częstochowskie Amazonki, które niestrudzenie namawiają do badań profilaktycznych. W ten sposób chcą zwiększyć stan wiedzy społeczeństwa na temat postaw prozdrowotnych – w tym samoświadomości w zakresie ryzyka zachorowań na nowotwór. W zwalczeniu go przecież, liczy się czas! Hasło tegorocznego marszu brzmiało „Bądź zdrowa, mamo” i nawiązywało oczywiście do Dnia Matki. Dzieci biorące udział w wydarzeniu chciały przypomnieć swoim mamom, które często są pochłonięte codziennością, o profilaktyce i badaniach. Oczywiście organizatorzy nie zapomnieli też o panach, oni również powinni się badać.
„Marsz Różowej Wstążki”
Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI PANDA
W kwietniu tego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI PANDA. Test nie był łatwy i składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawdziwy. Uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 60 punktów. Dodatkowym utrudnieniem było to, iż za błędną odpowiedź uczeń otrzymywał -1pkt. Cieszymy się, że nasi podopieczni wykazali się dużą wiedzą i odnieśli sukcesy w języku angielskim. Oto zwycięzcy:
Olivier Rogacz – LAUREAT
Nadia Polańska – wyróżnienie
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
”Rodzina i szkoła”- poznajemy historię naszej okolicy podczas spaceru integracyjnego.
- 6
W ramach XVI Częstochowskich Dni Rodziny w sobotę 25 maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II wzięła udział w spacerze ulicami naszej dzielnicy, o której historii i genealogii jej mieszkańców opowiadał z wielką pasją zamieszkały tutaj od pokoleń Pan Rafał Cierpiał- artysta plastyk, pracownik Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Na terenie Starej Gorzelni przywitał nas Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru Pan Krzysztof Ściubidło, który podzielił się z nami wiedzą na temat historii przydrożnych kapliczek i powstawania w pobliżu naszej szkoły nitki autostrady A1. Spacer, przy pięknej, słonecznej pogodzie, zakończył się zabawą na placu zabaw i wspólnym grillowaniem w Starej Gorzelni, w miejscu administrowanym przez Stowarzyszenie.
XIV Bajkowe spotkania
Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w XIV Bajkowych spotkaniach organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Częstochowie w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Zaproszenie na spotkanie przyjęła Pani Sylwia Oksiuta-Warmus, aktorka, arteterapeutka i logopedka i to właśnie ona czytała bajki, prowadziła zabawy i opowiadała teatralne ciekawostki. Teksty literackie przeplatane zabawami ruchowymi i logopedycznymi bardzo podobały się naszym zerówkowiczkom. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas.
Na jurajskim szlaku
- 6
W dniu 15 maja 2024r. uczniowie klas 4- 7 wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach poznawania i odkrywania uroków Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wszyscy mieli okazję podziwiać ostańce krasowe, w tym Maczugę Herkulesa, zamki jurajskie- Pieskową Skałę i zamek w Ojcowie o których ciekawie opowiadał nasz przewodnik. Klimat jurajskiej jaskini uczestnicy wycieczki poczuli w Jaskini Nietoperzowej, która zachwycała naciekami skalnymi, zagadkowymi korytarzami. Wszyscy mogli posłuchać legend i opowieści związanych z tym miejscem, a nawet zobaczyć nietoperze w hibernacji. Faunę i florę Jury Krakowsko- Częstochowskiej uczniowie podziwiali w Muzeum Przyrodniczym. Zachwyciły ich ogromne okazy amonitów, trybolitów, a także makieta Doliny Prądnika, której bujną roślinność mogli podziwiać podczas przejazdu autokarem i spaceru po Ojcowie. Duże wrażenie wywarł też film w 3D ukazujący prahistorię powstawania Jury i jej bogactwa. Wycieczka wzbogaciła wiedzę uczniów i zachęciła ich do dalszego poznawania
tajemnic Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej i odkrywania jej piękna.
Młodzi na urodziny św. Jana Pawła II, wycieczka do Wadowic
- 1
Dnia 17 maja dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy II i VII wraz z opiekunami oraz panią dyrektor Ewą Suchan wzięli udział w obchodach Dnia Papieskiego pn. Młodzi na urodziny św. Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się przy pomniku papieża na Placu Ignacego Daszyńskiego w Częstochowie. Wydarzeniu towarzyszyły występy dzieci i młodzieży. Uczniowie prowadzący wydarzenie przedstawili nam sylwetkę papieża jako chrześcijanina, poetę, poliglotę oraz wielkiego patriotę i Polaka. Młodzież z klas mundurowych trzymała wartę przy pomniku i obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Pod pomnikiem znalazły się też atrybuty związane z pasją Karola Wojtyły takie jak kajak i narty, byli też uczniowie przebrani w strój piłkarski. Pod koniec uroczystości nasi uczniowie złożyli pod pomnikiem św. Jana Pawła II własnoręcznie wykonane białe, niebieskie i żółte kwiaty. Ceremonia miała radosny charakter, a na koniec na każdego uczestnika czekał słodki poczęstunek.
W murach szkolnych stanęła wystawa poświęcona patronowi. Natomiast najważniejszym punktem tegorocznych obchodów rocznicy urodzin dla naszej społeczności szkolnej była wycieczka do Wadowic. Wzięli w niej udział Pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie oraz rodzicie. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zwiedzaliśmy Muzeum Św. Jana Pawła II, a po obiedzie wybraliśmy się na pyszne kremówki. Wspólny czas bardzo szybko minął, a wycieczka z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.
Zgrana klasa
- 4
14 maja 2023/2024 dobiegła końca nasza całoroczna rywalizacja o tytuł Zgranej Klasy. W ramach akcji wszystkie klasy naszej szkoły angażowały się we wszelkiego rodzaju zadania, które przygotowywane były przez Samorząd Uczniowski. Celem naszej akcji było zintegrowanie klas, zachęcanie do wspólnego działania, do kulturalnego zachowywania się wobec siebie. Za każde wykonanie zadanie klasy otrzymywały punkty, im więcej osób wzięło udział w zadaniu tym klasa uzyskiwała większy wynik. Wszystkie klasy bardzo kreatywnie wykonywały zadania, dobrze się przy tym bawiąc. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, co widać już było w ostatniej akcji (Dzień Unii Europejskiej). Każda z klas otrzymała zasłużone nagrody, a wyniki w punktacji kształtują się następująco:
I miejsce – klasa III – PUCHAR ZGRANEJ KLASY
II miejsce – klasa I
III miejsce – oddział przedszkolny
Wyróżnienie – klasa VI
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Sukces Adama Glińskiego z klasy 5
Adam Gliński uczeń kl.5 wywalczył w ostatnią niedzielę w Będzinie awans do finału Mistrzostw Śląska w siatkówce. Razem z kolegami z drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie będzie rywalizował 2 czerwca wśród najlepszych ośmiu drużyn na Śląsku. Najlepsze 3 drużyny wystąpią na Mistrzostwach Polski. Rok temu Adam zdobył Mistrzostwo Śląska w kategorii dwójek.
Dzień Unii Europejskiej
- 19
Dzień Unii Europejskiej w tym roku był szczególny, ponieważ Polska obchodziła 20 lat wstąpienia do związku. Z tej okazji w naszej szkole wysłuchaliśmy hymnu „Oda do radości”, a uczniowie omówili tematykę poświęconą Unii Europejskiej, jej symbole i kraje członkowskie, podkreślając pokój i jedność Europy. Tradycją naszej szkoły stało się przybliżanie wiedzy o państwach należących do Unii Europejskiej, poprzez prezentacje wylosowanych przez klasy poszczególnych państw należących do Unii, oraz przedstawiając najważniejsze informacje i ciekawostki. Każda z klas prezentowała flagę kraju, przywitanie, strój narodowy, taniec oraz potrawy wylosowanego przez siebie kraju. Oprócz tego młodsze klasy zmierzyły się w konkursie układania puzzli na czas, a starsi uczniowie podeszli do quizu o Unii Europejskiej. Na sam koniec wszyscy mogli degustować przygotowane przez różne kraje potrawy. Był to najbardziej wyczekiwany moment tego dnia. Cały dzień upłynął
w miłej i pełnej wrażeń atmosferze.
Rocznica zakończenia II wojny światowej
Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie wzięła udział w uroczystości miejskiej upamiętniającej 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Konkurs recytatorski
8 maja uczennica klasy VII Sara Pałka wzięła udział w konkursie recytatorskim „Poezja Pokolenia
Kolumbów” w ramach Projektu Edukacyjnego „Częstochowianie na frontach II wojny światowej w 1944
roku”. Konkurs miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w
Częstochowie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.
"Poloneza czas zacząć”
6 maja na imprezie ,,Poloneza czas zacząć” przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 14 im. Henryka Sienkiewicza stawiły się uczennice i uczniowie klas VII i VIII częstochowskich szkół – w sumie kilkaset osób i punktualnie w samo południe odtańczony został polonez z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja. Nazwa wydarzenia zaczerpnięta została z ,,Pana Tadeusza”. W pierwszej parze na pl. Biegańskiego z jedną z uczennic zatańczył zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski. Był też m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski - pomysłodawca takich uroczystych, tanecznych spotkań na centralnym placu miasta. Nie zabrakło również reprezentacji naszej szkoły , w tym Pani Dyrektor Ewy Suchan oraz nauczyciela muzyki Pana Bartosza Szarańca i uczniów klas VI- VII. Jest nam niezmiernie miło,że już po raz trzeci mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.
JERZYKI - MISTRZOWIE PODNIEBNYCH AKROBACJI WYMAGAJĄ POMOCY!
Właśnie lecą i pozostaną z nami krótko, bo zaledwie do połowy sierpnia. Jerzyki, bo o nich mowa, to wyjątkowe ptaki, które niestety giną na naszych oczach. Szansą dla tych ptaków jest montowanie budek lęgowych. Ostatnio takie zainstalowano na budynku naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za możliwość posiadania ich na naszym budynku szkolnym producentowi budek Łukaszowi Głowackiemu i wielkim pasjonatom tych ptaków- Stowarzyszeniu Stradom Ostoją dla Jerzyka. Kilka ważnych informacji o tych ptakach: JERZYK TO NIEJASKÓŁKA Jeszcze kilka lat temu nawet studentom biologii trzeba byłot łumaczyć, że jerzyk Apus apus to nie jaskółka, a ich zauważalne podobieństwo wynika z powietrznego trybu życia i adaptacji do akrobatycznych pogoni za owadami. Bo jerzyki to mistrzowie aerodynamiki. Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy nawet przez 2 lata. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jerzyki mają bardzo krótkie mocne nogi z wszystkimi pazurkami skierowanymi do przodu. Dlatego nie mogą usiąść na drucie jak jaskółki ani na cienkich gałązkach, zresztą ichł łacińska nazwa Apus oznacza beznogie. Poruszanie się na ziemi sprawia im ogromną trudność, więc prawie nigdy nie chodzą. Jerzyk jest zato jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h.Zachęcamy do kibicowania i obserwowania kiedy zagoszczą w naszych budkach pierwsi ptasi mieszkańcy.
Archiwum Aktualności