• Kolejny sukces sportowy Adama Glińskiego klasa 5

          • W niedzielę 26.11 Adam Gliński, uczeń klasy 5, ponownie stanął na podium razem z kolegami z drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie na turnieju w Gliwicach. W grudniu kolejne turnieje, a zwłaszcza kilkumiesięczne eliminacje do Mistrzostw Polski w minisiatkówce.

          • Nasi wspaniali wolontariusze!!!

          • „Nawet skromna pomoc
            jest zawsze lepsza
            od wielkiego współczucia”
                                Władysław Loranc

            Dzieci z klasy IV, V, VI i VII wzięły udział w Ogólnopolskiej Świątecznej Akcji Zbiórki Żywności. Wolontariat to nie tylko okazja do pomocy innym, ale także doskonała możliwość poznania ciekawych ludzi i zdobycia nowych umiejętności.

          • Pierwszy śnieg

          • Korzystając z uroków pierwszego śniegu klasa IV bawiła się na szkolnym
            boisku. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu: zabawy z kulkami, robienie
            aniołków na śniegu, zabawa w berka…

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

          • 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa, między innymi: prawo do życia i rozwoju, prawo do tożsamości i wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji oraz prywatności. Celem Konwencji jest ochrona dzieci i wsparcie ich w prawidłowym rozwoju.Chcąc pogłębić wiedzę naszych uczniów na ten temat i uwrażliwić ich na kwestię respektowania tych praw, nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej ,,Międzynarodowy dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023”. Obchody tego dnia mają szczególny przekaz - okazując wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, mamy przeciwdziałać dyskryminacji i głośno mówić o tolerancji.

            Łącząc się z wszystkim dziećmi, których prawa w XXI wieku są bardzo często łamane, uczniowie naszej szkoły  zostali zapoznani na lekcjach, przez swoich wychowawców z Prawami Dziecka. Młodsi uczniowie obejrzeli bajki i filmiki udostępnione przez UNICEF, z zaangażowaniem i radością kolorowali kolorowanki z wybranymi prawami. Każda z klas wykonała kolorowe plakaty, na których prezentowali najważniejsze dla nich Prawa Dziecka. Prace ich zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.

            Pedagog specjalny: 

            Agnieszka Kowalczyk

            Dorota Ordowska

          • Dzień życzliwości i tolerancji

          • Dnia 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Dzień Tolerancji. Tego dnia  uczniowie i nauczyciele ubrani byli na żółto i zielono. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Nasza szkoła została udekorowana na żółto i zielono, informacjami na temat życzliwości, wesołymi minkami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości, uśmiechu, przyjaźni i tolerancji. Wszyscy razem stworzyliśmy drzewo życzliwości i tolerancji na którym zawiesiliśmy liście w kolorze żółtym i zielonym z wiadomościami pełnymi życzliwości, oraz na liściach wpisywaliśmy  swoje „złote myśli” związane z hasłem „Tolerancja”.  Kolejną atrakcją naszego święta była Skrzynka Życzliwości, za pośrednictwem, której uczniowie i nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób.  Liściki sprawiały wiele uśmiechu i radości uczniom i nauczycielom. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

            Bądźmy życzliwi na co dzień!!!

          • Most do wczorajszego świata

          • Miło nam zakomunikować, że uczeń naszej Szkoły Łukasz Poczobut został laureatem konkursu "Most do wczorajszego świata". Jego prezentacja multimedialna zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce15 listopada w Auli im. Zofii Idzikowskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.
            Serdecznie gratulujemy.

          • Obchody Dnia Niepodległości

          • 11 listopada delegacja naszej Szkoły wzięła udział w miejskich uroczystościach Święta Niepodległości. Po złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki nastąpił przemarsz na plac Biegańskiego, gdzie odczytano Apel Pamięci, odbyła się przysięga klas mundurowych, a delegacje miejskich środowisk i przedstawiciele służb mundurowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

          • Obchody Święta Niepodległości w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

          • W dniu 12 listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wystąpienia przed lokalną społecznością z przedstawieniem z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Występ artystyczny odbył się w zaprzyjaźnionej Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie prowadzonej przez Ojców Franciszkanów. Przedstawienie było częścią uroczystości związanej ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileuszem 10-lecia Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru, której Prezesem jest Pan Krzysztof Ściubidło. Podczas uroczystości mogliśmy posłuchać również pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu FLOW oraz obejrzeć prezentację multimedialną na temat dokonań stowarzyszenia.

          • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu

          • W Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna" przyznano następujące miejsca:

            I miejsce Maja Gierasińska SP nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie

            II miejsce Mateusz Jaworski SP nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie

            III miejsce Antoni Bartnik SP nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi  w Częstochowie

            Wyróżnienie otrzymuje Oliwia Romanowska SP nr 32 im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom a wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy. Po odbiór nagród zapraszamy od 17.11.2023r. w sekretariacie szkoły.Wysłano z aplikacji Onet Poczta dla Android

          • Akcja „Ile waży św. Mikołaj”

          • 9 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy charytatywną sprzedaż gofrów, z której dochód zostanie przeznaczony na akcję „Ile waży św. Mikołaj” wspierającą Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo.
            Dzieci miały do wyboru gofry z cukrem pudrem, ze śmietaną, posypką cukierkową i owocową polewą. Gofry cieszyły się ogromnym powodzeniem, smakowały, kolejki były ogromne- z czego się bardzo cieszymy.

          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          • W dniu 10.11.2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, w której wystąpili uczniowie z klas: II, III, V oraz VII. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć trudne czasy z historii naszego kraju, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r., gdzie w skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Sytuację tę zobrazował piękny taniec z flagami, który wzruszył zgromadzonych.  Swoją obecnością na uroczystości zaszczycił nas Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru Pan Krzysztof Ściubidło. Ponadto nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do Hymnu" i o godzinie 11.11 wszyscy zgromadzenia na akademii odśpiewali Hymn Narodowy.

          • Polska jest fajna!

          • Polska jest fajna  to konkurs radia Zet. Polegał na zachęceniu do zwiedzania, próbowania i poznawania danego rodzinnego regionu słuchacza. Takie zgłoszenie wysłała jedna z naszych nauczycielek pani Asia Jamska i udało się.  Takim też sposobem w czwartek 9.11 w szkole zrobiło się wielkie zamieszanie gdyż radio Zet przyjechało wręczyć Pani Asi wygraną. Zetka została zaproszona do zobaczenia codziennego życia  szkoły. Były wywiady, pyszne gofry, gadżety dla dzieci i pamiątkowe zdjęcia.Ten zwykły dzień stał się niezwykłym dla Wielu i na pewno długo pozostanie w pamięci. 

             

          • Wizyta policjantów w szkole

          • Częstochowscy policjanci 8 listopada odwiedzili uczniów klas II-VII. Tematem spotkania były kwestie związane z cyberzagrożeniami, przemocą w sieci, hejtem a także poszanowaniem mienia. Policjanci zapoznali uczniów z przepisami prawnymi, które zakazują popełniania czynów karalnych. Przypomnieli, że odpowiedzialność za łamanie prawa w internecie dotyczy również osób nieletnich. Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że w sieci nie da się być anonimowym i że każdy odpowiada za publikowane przez niego treści. Podczas spotkania przypomniano, że obrażanie, poniżanie, groźby karalne stanowią naruszenie prawa, za którą  można być pociągniętym do odpowiedzialności przed sądem dla nieletnich.Policjanci zapoznali ucniów z formami cyberprzemocy oraz z procedurą postępowania w przypadku dotknięcia z tym zjawiskiem. Podkreślano w rozmowie z uczniami jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy w stosunku do innych osób. Na zakończenie odbyła się jeszcze dyskusja podczas której dzieci uzyskały odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

          • Spektakl profilaktyczny

          • 30 października dzieci i młodzież wzięły udział w spektaklu profilaktycznym o charakterze kabaretowym pt. „Piraci”. Piractwo drogowe oraz to uprawiane przed wiekami na wodach mórz i oceanów były tematem spektaklu z udziałem duetu aktorów. Treść przedstawienia została zawarta w kilku skeczach i 8 piosenkach, wśród których nie zabrakło znanych pieśni żeglarskich. Przekazane zostały również ciekawostki z życia piratów i korsarzy. Temat przygód na drodze, w ciekawy i dowcipny sposób przenikał się z wątkiem morskim. Obydwa tematy łączyło poszukiwanie skarbu, a skarbem okazała się dobroć, miłość, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. Spektakl „Piraci” to wspaniała lekcja profilaktyki.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dziś w naszej szkole zrobiło się niezwykle bajkowo ponieważ obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Postacie z bajek Disneya takie jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki od lat wnoszą magię i radość do naszego życia, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą oraz wzruszają nie tylko dzieci ale również dorosłych na całym świecie.  Nasi uczniowie przenieśli się w tą magiczną krainę bajek za sprawą barwnych i różnorodnych kostiumów. Zaskoczyli nas swoją kreatywnością oraz zaangażowaniem. Oprócz wspaniałych strojów uczniowie przygotowali plakaty, które wszyscy możemy podziwiać na szkolnych korytarzach, natomiast przerwy umilała nam muzyka z bajek Disneya przy której uczniowie mogli się spontanicznie pobawić oraz potańczyć.

          • Podsumowanie Akcji "Święty Mikołaj na Kresach"

          • W tym roku nasza szkoła, jak co roku zaangażowała się w zbiórkę charytatywną Święty Mikołaj na Kresach 2023. Zebraliśmy artykuły szkolne i spożywcze, które przekazane zostaną potrzebującym Polakom mieszkającym na Kresach Wschodnich: Szumska, Mickun, Jaszun – Litwa; Rezekne – Łotwa; Stary Konstantynów, Borysław, Berdyczów, Humań - Ukraina. Dziękujemy za Państwa pomoc i zaangażowanie w zbiórkę, bo tylko tak możemy realizować misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących Kresy Wschodnie.

          • Wyjście na spektakl

          • Dziś nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III oraz z oddziału przedszkolnego wybrali się na spektakl muzyczny "Alicja w Krainie Czarów". Była to piękna opowieść, która rozbudza wyobraźnię i wzbudza wiele emocji, a także daje przekaz aby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się, bo pogoń za swoimi ideami odbywa się krętą i niepewną drogą. Ogromnym atutem widowiska była piękna scenografia i zachwycające kostiumy.

          • Współpraca szkół

          • W ramach współpracy polsko- ukrainskiej nasza szkola otrzymała zdjęcia uczniów z miejscowości Mały Rożen. Uczniowie, ubrani w narodowe stroje, brali udzial w świątecznym jarmarku na rzecz wojska, które dzielnie walczy w wojnie z Rosją.