Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach
W dniach 18-24 listopada 2024 r. obchodzony jest Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (ang. World Antibiotic Awareness Week) ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2015 r. W Europie zasadniczą część obchodów stanowi 18 listopada – Europejski Dzień Wiedzy Antybiotykach (ang. European Antibiotic Awareness Day) ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską.
Kampania Dzieciństwo bez przemocy
Nasza szkoła włączyła się w krajową kampanię Dzieciństwo bez przemocy, której celem jest wielka mobilizacja społeczna dla ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Jest to temat nam szczególnie bliski, ponieważ każde dziecko zasługuje na szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo oraz ma do tego prawo. Nasza placówka zaangażowała się w tą akcje poprzez udekorowanie okien jednej z sal lekcyjnych na czerwono – symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. Wspólnie wspierajmy dzieciństwo bez przemocy!
Wyróżnieni w konkursie
Nasi najmłodsi uczniowie Jan Wieczorek z klasy I oraz Maja Janas z klasy II zostali wyróżnieni w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna”.
Serdecznie gratulujemy !
Powiatowy Konkurs „ Bezpieczna droga do szkoły”.
14 listopada 2024r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs „ Bezpieczna droga do szkoły”. Uczniowie rozwiązywali testy z przepisów ruchu drogowego oraz namalowali scenkę . Kamila Leszczyna i Tymoteusz Kędziora z klasy VII wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami plastycznymi i zdobyli III miejsce .
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego
Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna” został rozstrzygnięty! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane prace oraz za duże zainteresownie konkuresm. Nagrody i wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach:
Klasy I-III
I miejsce
Liliana Kawecka SP 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej – Curie w Częstochowie
II miejsce
Lena Kozieł SP 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie
III miejsce
Michalina Długosz SP 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie
Wyróżnienia:
Jan Wieczorek SP 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie
Maja Janas SP 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie
Kornel Hałada SP 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie
Klasy IV – VIII
I miejsce
Olga Leśniak SP 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej – Curie w Częstochowie
Maja Gąsior SP 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej – Curie w Częstochowie
II
Sukces plastyczny w konkursie wojewódzkim
Miło nam poinformować, ze uczeń klasy III Tymoteusz Pyrkosz zdobył wyróżnienie w konkursie wojewódzkim
„ZAPROSZENIE DO PARKU KRAJOBRAZOWEGO ORLICH GNIAZD”
Serdecznie Gratulujemy!
Życzymy dalszych sukcesów!
106. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Poczet Sztandarowy naszej Szkoły wziął udział w miejskich uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Podczas uroczystości na Placu Biegańskiego uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych oraz przemówienia Prezydenta Miasta Krzysztofa Matyjaszczyka. Uroczystości zakończył Apel Poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
„Występ w Kościele Parafialnym”
6Dnia 10.11.2024r. w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie wraz z zespołem Flow, Stowarzyszeniem Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wystąpienia przed lokalną społecznością. Występ artystyczny był częścią uroczystości związanej ze 106. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości mieliśmy również możliwość wysłuchania pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Flow.
„Za naszą i Waszą wolność”
311 listopada 1918 r. przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach naszego kraju i narodu. Wtedy właśnie, po 123 latach niewoli, państwo polskie odrodziło się jako suwerenny, niepodległy kraj. Co roku 11 listopada Polacy obchodzą Święto Niepodległości. Dziękujemy wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność, ciesząc się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy bez przeszkód uczyć się, pracować i tworzyć lepszą przyszłość naszej Ojczyzny. Wyrazem naszej radości był apel, w którego przygotowanie tak aktywnie włączyli się uczniowie klasy II, IV, V, VI i VIII wraz z opiekunami. Apel miał przede wszystkim przypomnieć nam o wartościach takich jak patriotyzm, wolność, honor, męstwo. Uczniowie w swoim przedstawieniu i piosenkach zawarli przekaz, który mówił o tym jak bardzo ważne było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokazali, że niepodległość to polski dom, polsk
„Szkoła do hymnu”
8 listopada 2024 roku wzięliśmy udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu”. W trakcie spotkania całej społeczności szkolnej na sali gimnastycznej uroczyście odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób cała nasza społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w akcji jest jednym z wielu działań podejmowanych w naszej placówce, mających na celu kształtowanie wśród wychowanków postawy patriotycznej oraz poczucia świadomości narodowej.
Dzień Postaci z Bajek
4Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. W naszej szkole to nietypowe święto obchodziliśmy 4 listopada.
Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne z nich płynące. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, zdobywania wiedzy na różne tematy czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Był to kolejny bardzo radosny i kolorowy dzień w naszej szkole. Uczniowie przebrali się za swoich ulubionych bohaterów, przygotowali plakaty i komiksy ze znanych bajek, którymi udekorowali klasowe drzwi, a podczas przerw bawili się przy piosenkach znanych z ekranów.
"Ile waży Święty Mikołaj"-gofry
We wtorek Samorząd Szkolny sprawił, że uczniowie naszej szkoły mieli okazję wrócić wspomnieniami do wakacyjnych dni, a wszystko to za sprawą gofrów. Po korytarzach szkoły od rana unosił się bajeczny zapach gofrów. Pyszności szybko znalazły swoich amatorów, cieszymy się, że trafiliśmy w podniebienia uczniów. Mogliśmy zjeść gofra z bitą śmietaną i polewą czekoladową bądź truskawkową, oraz kolorowymi cukierkami, bądź z cukrem pudrem. Dochód ze sprzedaży gofrów zostanie przeznaczony na cele Samorządu Szkolnego oraz na akcję „Ile waży św. Mikołaj”.
Święty Mikołaj na Kresach
W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do akcji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Towarzystwa Patriotycznego Kresy - Święty Mikołaj na Kresach. Coroczna akcja wspiera rodaków zamieszkujących Kresy Wschodnie, a w tym roku pomoc skierowana została do: Szumska, Mickun, Jaszun – Litwa, Rezekne – Łotwa, Stary Konstantynów, Borysław, Berdyczów, Humań – Ukraina, Kaczyka - Rumunia. W ramach tej akcji każda z klas
przygotowała paczkę zawierającą: zeszyty, kredki, mazaki, długopisy, ołówki, ciastka, konserwy, ryże, makarony.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie akcji.
Szkoła Pamięta
Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. W ramach projektu uczniowie klas I-III odwiedzili pobliski cmentarz by uporządkować bezimienne i opuszczone groby, zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.
PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
W dawnych czasach młodego chłopca przez kilka lat uczono sztuki walki. Gdy wykazał się odwagą i udało mu się właściwie wykonać wszystkie zadania oraz próby, był pasowany przez króla na rycerza. Król dotykał go mieczem w ramię na znak, że stał się rycerzem. Nasi pierwszoklasiści również podjęli się wyzwań, by zdać egzamin i zaliczając wszystkie zadania zostali pasowani na ucznia klasy I. Sprawdzono między innymi ich umiejętność śpiewu, recytowania wierszy, wiedzę na temat bezpieczeństwa i Ojczyzny. W jednym zadaniu uczniowie wykazali się naprawdę dużą odwagą pijąc sok z cytryny, po którym pięknie się do nas uśmiechnęli. W uroczystej części złożyli przysięgę, ślubując, że będą dobrymi uczniami. Na tym ważnym wydarzeniu gościliśmy w progach naszej szkoły Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Pana Rafała Piotrowskiego. Pani Dyrektor przeczytała List Gratulacyjny podpisany pr
XX Kampania Białych Serc
3„Mam smaka na zdrowie” to hasło przewodnie tegorocznej XX Kampanii Białych Serc, do której dołączyliśmy w dniach 12.10.24 – 27.10.24. Symbolem kampanii są białe serca, które dekorowały nasz korytarz szkolny, oraz okna klas. Głównym tematem tegorocznej kampanii było zdrowie i zdrowe odżywianie, głośno mówiono o problemie uzależnień młodych ludzi od tzw. śmieciowego jedzenia. Nie zapomniano również o walce z narkotykami, alkoholem, przemocą. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w walkę z uzależnieniami. Zaśpiewaliśmy na znak protestu przeciwko przemocy „Wehikuł czasu” Dżemu, uczestniczyliśmy w debacie zorganizowanej przez psychologa szkolnego na temat uzależnień. Klasy młodsze miały pogadanki, na temat zdrowego odżywiania, wykonały piramidę zdrowego odżywiania i zdrowe jeżyki. Przeszliśmy ulicami naszej dzielnicy na znak protestu przeciwko narkotykom i przemocy, uczestniczyliśmy
Dzień Patrona
2Dnia 16 października 2024 r. nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona – św. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się od wspomnień o św. Janie Pawle II. Uczniowie klasy VII przypomnieli słowa Wielkiego Polaka, które wskazują nam kierunek w życiu, przypominają o wartościach dla których warto żyć i których trzeba bronić. W uroczystości brał udział także proboszcz naszej parafii ojciec Radomir Buchcik. Jak co roku na zakończenie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń religijną św. Jana Pawła II, „Barkę”. W tym dniu opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali także sprzedaż ulubionych kremówek naszego Patrona.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. Z tej okazji podczas krótkiego apelu uczniowie naszej szkoły podziękowali za trud i poświęcenie włożone w edukację, oraz wychowanie, za przewodnictwo w drodze do zdobywania wiedzy, odkrywania prawdy i kształtowania postaw. Życzono także niekończącej się cierpliwości, mnóstwa uśmiechów, poczucia spełnienia i dalszych sukcesów. Na tą okoliczność uczniowie przygotowali krótkie humorystyczne przedstawienie, które każdego wprowadziło w dobry nastrój.
Rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszą dynię”
5Dnia 14 października, po uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały ogłoszone wyniki konkursu na „Najpiękniejszą dynię” oraz wręczono nagrody.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii kl. I-III przyznano:
I miejsce: Marcel Olesiak, Tymoteusz Pyrkosz
II miejsce: Zuzanna Szymanek, Stanisław Kieliński
Żonkilowe Pola
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie życia. Dlatego Co roku - w październiku tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę chorobę. My również jak w roku poprzednim dołączyliśmy do programu Pola Nadziei. Uczniowie zasadzili cebulki żonkili na placu szkolnym, by w ten sposób propagować ideę opieki hospicyjnej wśród społeczeństwa.
Strona internetowa dla obywateli Ukrainy
Została uruchomiona strona dla obywateli Ukrainy,
http://beta.ukraina.czestochowa.pl/. Znajdują się na niej wszystkie
informacje dot. uchodźców, zarówno w języku polskim jak i w języku
ukraińskim.
Prezentacje naszej Szkoły
Kampania "POMÓŻ MI"
Generator do zdjęć
Godziny dzwonków
Czwartek 24.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych