- Projekty i programy edukacyjne realizowane w naszej szkole
- Rządowy Program KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
- Program czytelniczy CZYTAJĄCE SZKOŁY
- DOSTĘPNA SZKOŁA
- OWOCE W SZKOLE
- 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU
- RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
- NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ
- LEPSZA SZKOŁA
- KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA
- PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY
- TRZYMAJ FORMĘ
- BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY
- RADOSNA SZKOŁA
- MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI
- SZKOŁA BEZ BARIER
- MAM KOTA NA PUNKCIE MLEKA
- Projekt eTwinning
- ODKRYJ SWÓJ TALENT
- ZORGANIZOWANI NA STARCIE
- Smaki życia
Program czytelniczy CZYTAJĄCE SZKOŁY
Od 30 maja do 3 czerwca 2016 roku po raz pierwszy nasza szkoła uczestniczyła w akcji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie uskrzydla”, największego dorocznego święta czytania organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Fragmenty książek: Grzegorza Kasdepke, „Bajki Słowian Zachodnich”, Bajki Charles`a Perraulta i wiersze ulubionych poetów (Juliana Tuwima, Jana Brzechwy) polecanych przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom czytali: Małgorzata Starczewska – Owczarek (prowadząca i autorka audycji muzycznych dla dzieci w Filharmonii Częstochowskiej), Sylwia Oksiuta - Warmus (aktorka Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie), Łukasz Mileszczuk (funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie), Damian Kościelniak (funkcjonariusz Służby Więziennej Herby), Sabina Chyra - Giereś (funkcjonariusz Policji w Częstochowie), Izabela Gorgoń (funkcjonariusz Służby Celnej w Częstochowie), Michał Gajowczyk (funkcjonariusz z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu), Aleksandra Mieczyńska (wicedyrektor Radia Fiat, redaktor naczelna czestochowskie24) oraz Agnieszka Banasik (pracownik Wydziału Oświaty UM w Częstochowie). Celem, który przyświecał tej akcji, było promowanie głośnego czytania wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcenie rodziców do codziennej lektury. Poprzez codzienne spotkanie z książką kształtujemy nawyk czytania, postawy moralne, rozbudzamy wyobraźnię i zainteresowania, wzbogacamy słownictwo oraz budujemy więzi. Udział w tej kampanii społecznej przyniósł wiele radości naszym uczniom oraz przyczynił się do propagowania głośnego czytania przez dorosłych, dzieciom w różnym przedziale wiekowym.
Na stronie internetowej CZESTOCHOWSKIE 24.PL ukazały się dwie informacje na temat udziału Szkoły Podstawowej nr 37 w XV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom:http://czestochowskie24.pl/zap/tydzien-czytania-dzieciom-w-sp-nr-37-w-czestochowie/, http://czestochowskie24.pl/czestochowa/czytanie-uskrzydla/ oraz relacje dźwiękowe na antenie rozgłośni Radia Fiat.
Czytanie jest podstawowym narzędziem myślenia (w tym również matematycznego!) i zdobywania wiedzy. Dlatego we wszystkich systemach edukacyjnych kładzie się duży nacisk na naukę czytania. Bez tej umiejętności nie można odnieść sukcesu w szkole, a nauka staje się udręką. Niestety, coraz więcej dzieci nie lubi czytać i mało czyta. Nauczyciele skarżą się, że współczesne dzieci nie potrafią się skupić i nie rozumieją czytanych tekstów. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, najważniejsze z nich to słaba znajomość języka wśród dzieci i brak motywacji do czytania, które postrzegane jest jako czynność frustrująca i nudna.
Niestety współczesne dzieci dorastają w otoczeniu bardzo ubogim językowo. Zajęci rodzice coraz mniej poświęcają im czasu, mało z nimi rozmawiają i mało im czytają. Dziadkowie, zwykle bardziej chętni do wysłuchania dziecka i rozmowy, w coraz mniejszym stopniu uczestniczą dziś w wychowaniu wnuków. Dzieci nie mają też okazji, by ćwiczyć się w mówieniu poza domem – zanika instytucja podwórka, na którym można się bawić i rozmawiać z rówieśnikami, w szkole mało jest okazji, by ćwiczyć umiejętności językowe. Towarzyszem dziecka staje się telewizor i komputer.
Media wizualne nie uczą języka: nie można poprosić ich o wyjaśnienie, o powtórkę, o wyraźne wymawianie słów, nie można z nimi porozmawiać. Ich narzędziem jest obraz, a nie język. Szybko zmieniające się obrazy na tle hałaśliwej muzyki utrudniają skupienie oraz dobre usłyszenie i zrozumienie tekstu. Według badaczy media wizualne zmieniają strukturę mózgu: oglądanie ruchomych obrazów na ekranie pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za bodźce wzrokowe, nie stymuluje natomiast obszarów odpowiedzialnych za mowę i krytyczne myślenie, osłabiając jednocześnie umiejętność koncentracji oraz refleksji.
Ponieważ język jest podstawowym narzędziem myślenia, zdobywania wiedzy i komunikacji międzyludzkiej, powinniśmy zrobić wszystko, by dzieci swobodnie posługiwały się poprawnym i bogatym językiem. Umiejętności językowe trzeba rozwijać od najmłodszych lat – zachęcając do rozmowy, zadawania pytań, snucia refleksji, a także codziennie czytając dzieciom dla przyjemności. Słuchając bogatego języka literackiego, dziecko z kontekstu domyśla się i poznaje znaczenie nowych słów, bez wysiłku uczy się poprawnej gramatyki i składni, a w przyszłości z łatwością i chętnie samo będzie czytać. Rozczytane dzieci lepiej radzą sobie z nauką i łatwiej dostosują się do wymogów zmieniającego się świata.
Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest adresowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje czasu lub nie ma motywacji, by dzieciom czytać. Część z nich błędnie zakłada, że dziecko może się nauczyć języka z telewizji i Internetu. Trzeba przekonywać rodziców do jak najczęstszych rozmów z dzieckiem, zaangażowania w jego wychowanie i do czytania mu w domu, ale jednocześnie szkoła powinna wspomagać dzieci w ich rozwoju językowym i duchowym, dając im szansę na codzienny kontakt z książką czytaną przez nauczyciela.
Codzienne czytanie uczniom dla przyjemności i chwila rozmowy po lekturze to przygotowanie gleby, aby mogła przyjąć ziarno i wydać bogaty plon. To najlepszy sposób, by nauczyć ich języka, rozbudzić zainteresowania, zachęcić do nauki, poprawić koncentrację. Dodajmy do tego spektakularne zmiany w zachowaniu dzieci, którym nauczyciele codziennie czytają, okazując im w ten sposób troskę i szacunek: wyciszenie, większa refleksyjność, poprawa umiejętności społecznych, skłonność do współpracy, więź z nauczycielem i bardziej przyjazne relacje w klasie. I to wszystko bez inwestycji w drogi sprzęt czy dodatkowe szkolenia dla kadry pedagogicznej!
Fragmenty programu czytelniczego Fundacji Cała Polska czyta dzieciom http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/o-programie/
Zapraszamy do odwiedzin stron internetowych związanych z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom: http://www.cpcd.pl/ http://www.rodzinneczytanie.pl/