Rok dla Niepodległej
Kontakty
- brak danych
Nagłówek
Sukces Nadii w Powiatowym konkursie plastycznym ,,Kwiaty dla mamy"
Miło nam poinformować, że Nadia Z. z klasy IV zajęła I miejsce w II edycji Powiatowego konkursu plastycznego,, Kwiaty dla mamy"
W konkursie wzięło udział 30 szkół z powiatu częstochowskiego a łączna liczba zgłoszonych prac wyniosła 150.
Wielkie gratulacje dla Nadii. Życzymy i czekamy na dalsze sukcesy. Opiekun plastyczny: Joanna Jamska
Sukces w Powiatowym Konkursie "Szczęście widziane moimi oczami"
Czy szczęście to uśmiech przyjaciela? Wspólny spacer z psem? A może leniwe niedzielne popołudnie?
Na te pytania odpowiedziały jezykiem sztuki nasze uczennice Kaja i Weronika. Spośród 60 prac nadesłanych w konkursie prace dziewczynek zostały zauważone i nagrodzone. W dniu 18 czerwca Kaja i Weronika z klasy VI wraz z opiekunem plastycznym p. Asią były na uroczystym rozdaniu nagród. Weronika otrzymała wyróżnienie a Kaja III miejsce.
Wycieczka do EC1 w Łodzi – nauka, zabawa i kosmiczne odkrycia
918 czerwca uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kompleksu EC1 – Miasto Kultury w Łodzi. Był to dzień pełen ciekawych doświadczeń, naukowych odkryć i wspólnej zabawy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Planetarium EC1, jednym z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Uczniowie obejrzeli fascynujący seans, podczas którego mogli odbyć niezwykłą podróż w kosmos, poznać tajemnice gwiazd, planet i innych obiektów znajdujących się we Wszechświecie. Nowoczesne efekty wizualne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły prezentację.
Świetlicowy Ogólnopolski Konkurs rozstrzygnięty
Miło nam poinformować, że uczeń klasy II Jan Wieczorek zajął III miejsce w IV Ogólnopolskim konkursie Plastycznym dla klas młodszych i świetlic szkolnych pt. „Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić” – najciekawsze walory i zabytki własnego miasta w twórczości dziecięcej.
Serdecznie Gratulujemy.
Życzymy dalszych sukcesów.
Narodowe Święto Niepodległości
W naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć… Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć. ” – mówił nasz Wielki Rodak – Nasz Patron Święty Jan Paweł II . Pomni tych słów a także 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości daliśmy świadectwo naszego patriotyzmu. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej. W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice wzięli udział w uroczystej akademii. Montaż słowno-muzyczny przeplatany był pieśniami patriotycznymi. Widzowie słuchali patriotycznych wierszy i utworów muzycznych opowiadających o trudnych i ważnych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny. Na zakończenie akademii z zadumą i wzruszeniem mogliśmy oglądać wspaniały taniec z biało – czerwonymi flagami.
Częstochowa w godle zaklęta
„Częstochowa w godle zaklęta”- pod takim hasłem odbyła się miejska gra terenowa mająca na celu przybliżyć uczniom miejsca związane z rokiem 1918 oraz Odzyskaniem Niepodległości. Gra miała również na celu przybliżenie uczniom częstochowskich szkół sylwetki Częstochowian walczących o niepodległość oraz propagowanie wiedzy o częstochowskim herbie.
Uczniowie klasy 6 z naszej szkoły w kilkuosobowych grupach mieli za zadanie dotarcie do zaznaczonych na mapie miejsc, w których czekali wolontariusze z zagadkami o tematyce historycznej. Jednym z miejsc była Kaplica Pamięci Narodu na Jasnej Górze, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze.
Podsumowaniem rywalizacji było spotkanie z Panią Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz historykami z Częstochowskiego Towarzystwa Historycznego, którzy pogratulowali wszystkim udziału w wydarzeniu i uczestniczyli w odsłonięciu przez uczniów Godła Polski.

Dywizjon 303 - prawdziwa historia
„Dywizjon 303- prawdziwa historia”
W dniu 11.10.2018r klasy starsze uczestniczyły w seansie filmowym w Cinema City „Wolność” pt. „Dywizjon 303”. Do odbioru wrażeń filmowych przygotowali uczniów nauczyciele historii i języka polskiego poprzez przekazanie ciekawostek o autorze powieści Arkadym Fiedlerze oraz polskich bohaterach- lotnikach dywizjonu walczącego w bitwie o Anglię. Uczniowie i nauczyciele byli zachwyceni zarówno treścią i autentycznością filmu, jak i grą aktorską pierwszoplanowych postaci. Była to kinowa lekcja historii i patriotyzmu.
Spotkanie z autorką
W dniu 24 maja 2018 roku dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Strękowską- Zarembą, znaną polską autorką książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych, współautorką podręczników do edukacji wczesnoszkolnej, książek edukacyjnych, laureatką wielu nagród i wyróżnień, autorką m. in. Detektywa Kefirka, Okropnego Maciusia, Filipka.
W ramach obchodów 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę tematem przewodnim spotkania była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie połączone było z prezentacją najnowszych książek autorki:
Rotmistrz Witold Pilecki, Marszałek Józef Piłsudski.
Po spotkaniu Pani Małgorzata Strękowska- Zaremba podpisywała książki własnego autorstwa i odpowiadała na liczne pytania uczniów.
Akademia z okazji 3 Maja
W dniu 27 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Było to w dniu 3 maja 1791 roku.
Uczniowie klasy 5 pod kierunkiem nauczycieli: D. Ordowskiej i A. Anzorge przygotowali z tej okazji krótką inscenizację. Mogliśmy podziwiać stroje z XVIII wieku, w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Artur Szczypiorowski, carycę Katarzynę zagrała Roksana Pawłowska,króla Prus- Ferdynanda- Igor Grzyb, a w cesarza Franciszka Józefa wcieliła się Michalina Błaszczyk. W scenie obrazującej okoliczności rozbiorów Polski oraz uchwalania Konstytucji mogliśmy zobaczyć Ignacego Potockiego- Kacpra Chudego, Stanisława Małachowskiego- Maksa Czyża, oraz Hugo Kołłątaja- Oskara Minkinę.
Oprócz części historycznej, mogliśmy podziwiać choreograficzny układ – taniec z flagami. Laura, Marysia i Nadia były zaborcami, Polskę reprezentowała Natalia z klasy 1.
Występ został przez publiczność bardzo ciepło przyjęty. Żywa lekcja historii odniosła po raz kolejny swój mały sukces, bo wszyscy ją zapamiętaliśmy.