HISTORIA
Historia
Płyta pamiątkowa wmurowana w ścianę na dolnym korytarzu, ufundowana przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 37 i Stowarzyszenie "Rodzina Katyńska" oraz wojewodę częstochowskiego Szymona Giżyńskiego pamięci trzeciego z kolei kierownika szkoły ppor. rez. Henryka Wódkiewicza zamordowanego przez sowieckich oprawców w Charkowie w 1940r.
Szkoła została założona jeszcze przed II wojną światową i otrzymała bardzo duży teren ziemi od ulicy Dobrzyńskiej do ul. Koniecpolskiej, i właśnie przy tej ulicy (nazwa Koniecpolska została nadana w latach 90) znajdował się pierwszy budynek szkoły. Kierowniczką tej szkoły była pani Rożyńska. Drugim kierownikiem szkoły był pan Mariański. Ponieważ do budynku szkoły wdał się grzyb, zaplanowano budowę nowej szkoły, a tę przeznaczono do rozbiórki. Od tego czsu dzieci uczono po domach. Domy te znajdowały się przy ulicy Wielkoborskiej, Wręczyckiej. W tym czasie kierownikiem był Henryk Wódkiewicz. Nauka po domach trwała do lat 50-tych. 4 grudnia 1959 r. otwarto nowy budynek szkoły przy ulicy Wielkoborskiej.
Kierownikiem nowo wybudowanej szkoły był Adam Hauzer.
Pierwsi nauczyciele nowej szkoły.
Od lewej: Maria Zielonka, Maria Krupska, kierownik Adam Hauzer, Teresa Cybulska, Alfreda Zasada - późniejsza dyrektorka w latach 80-tych.
Zdjęcie uczniów, którzy jako pierwsi od pierwszej klasy rozpoczęli naukę w nowej szkole.
Szkole nadano imię Pawła Findera. To imę nosiła szkoła do lat 80-tych do czasu upadku komunizmu w Polsce, wtedy to również dano jej numer 37.Imię Jana Pawła II otrzymała szkoła staraniem dyrektor Krystyny Tyrajskiej. Ona również zadbała o wykonanie Sztandaru dla szkoły.