W tym roku przez pierwsze dni ferii zimowych uczniowie naszej szkoły aktywnie spędzali czas w ramach akcji „Zima w Mieście 2025”. Pierwszego dnia, w poniedziałek 17.02.2025r., kilkudziesięciu uczniów obejrzało wybrany przez siebie jeden z filmów: „Pies na medal”, „Zmiennokształtni” lub „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka”. Pierwszy z filmów, nakręcony na podstawie książki, to historia rezolutnej jedenastolatki o imieniu Annie, która spotyka na swojej drodze bezpańskiego kundelka. Zwierzę okazuje się bardzo mądre i sympatyczne, więc oboje szybko się ze sobą zaprzyjaźniają. Niestety, w wyniku działań chciwego właściciela ziemskiego, rodzinna farma Annie jest zagrożona suszą i dziewczynka musi szybko wymyślić sposób, aby uratować swój dom. Drugi z filmów – „Zmiennokształtni", to ekranizacja książki fantasy. Głównym bohaterem jest młody Carag – w połowie człowiek, w połowie puma. Z tego powodu nastolatek trafia do szkoły
Clearwater High, gdzie ma nauczyć się, jak umiejętnie wykorzystywać swoją niezwykłą moc. Fabuła, skupia się na próbach pogodzenia dwóch światów – ludzi oraz zwierząt. Oba filmy uczą wrażliwości i empatii. Uczniowie klas 1-3 obejrzeli pełen humoru i akcji film pt. „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” z przesłaniem o tolerancji, przyjaźni i odwadze. Główni bohaterowie- nieustraszone rodzeństwo Tom i Mary, przypływają do Nowego Jorku na spotkanie z wujkiem Niallem, który jednak nie zjawia się w porcie. Wyruszają w podróż, by go odnaleźć, a następnie wraz z nowo poznanym chłopcem i przygarniętym pieskiem muszą uratować nowych przyjaciół z rąk gangu poszukiwaczy złota. Po kinie przeszliśmy ulicami Starego Miasta do Muzeum Zapałek, gdzie poznaliśmy historię fabryki i produkcji częstochowskich zapałek. Obejrzeliśmy film o pożarze zakładu w 1913 roku, hale produkcyjne, maszyny i wystawy poświęcone pracy w tej fabryce. Pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.
Drugiego dnia, we wtorek 18.02.2025r. uczniowie klas młodszych wzięli udział w warsztatach w sali Balooma Land. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się czym jest kuchnia molekularna. Stali się małymi mistrzami kuchni, eksperymentując z technikami gotowania. Uczniowie mieli okazję stworzyć swoje własne lody co dostarczyło im niezapomnianych wrażeń. Później spotkali się z chemią i poznali czym jest ciekły azot. W drugiej części zajęć własnoręcznie wykonali niesamowite świece. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie stworzyli kompozycję z przeróżnych muszelek, suszonych owoców i kwiatów, które następnie zalewali zabarwioną przez siebie parafiną. Wybrali również zapach tworząc niepowtarzalne połączenie. Udział w warsztatach był dla dzieci niesamowitą przygodą.
Trzeciego dnia nasi uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na nieco dalszą wycieczkę do
Brennej. Pierwszą i niezapomnianą atrakcją, która na nas czekała był kulig ciągniety przez
konie w pięknej górskiej scenerii. Następnie przeszliśmy się ulicami Brennej, zrobiliśmy sobie
pamiątkowe zdjęcie przy amfiteatrze oraz kupiliśmy pamiątki. Na zakończenie wycieczki
wybraliśmy się na warsztaty edukacyjne do Chlebowej Chaty, gdzie zapoznaliśmy się z
tajnikami wyrobu chleba, masła i sera. Wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak dawniej wyglądało
życie na wsi, jak ludzie wytwarzali żywność, jak ją przechowywali, jak spali czy jak się myli.
Mieliśmy okazję obejrzeć maszyny, których dawniej używano przy uprawie i obróbce zbóż, a
także mogliśmy sami spróbować własnych sił w młóceniu cepami czy mieleniu zboża w
żarnach. Dowiedzieliśmy się również wiele ciekawostek na temat pszczół i pozyskiwania miodu.
Na zakończenie sami wyrabialiśmy podpłomyki, które były wypiekane na miejscu, w piecu
chlebowym opalanym drewnem. Do podpłomyków podano domowej roboty masło, smalec oraz
miód z własnej pasieki i kawę zbożową. Było to niezwykle smaczne doświadczenie!