Co roku 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W ramach tego dnia w kamienicy przy ul. Katedralnej 8 prezentowana jest wystawa „Żydzi Częstochowianie”. Nowoczesna ekspozycja powstała w 2016 r. z inicjatywy Honorowego Obywatela Częstochowy Zygmunta Rolata. Pokazane na niej zdjęcia, dokumenty, pamiątki z całego świata, związane są z historią częstochowskich Żydów.
Muzeum Żydów Częstochowian
Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Drodzy Uczniowie,
Już od sześciu lat organizuję Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, którego celem jest przywracanie pamięci o heroizmie i poświęceniu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Inicjatywa ta spotkała się z życzliwym przyjęciem Nauczycieli Uczniów i ze szkół z całego województwa śląskiego. Świadczy o tym imponująca liczba 1141 prac, które wpłynęły w poprzednich edycjach. Obok prezentacji multimedialnych opisujących losy Niezłomnych Bohaterów, były także filmy, w których aktorami byli uczniowie, ich bliscy oraz przyjaciele, utwory muzyczne inspirowane tragiczną historią Żołnierzy Wyklętych, a nawet animacje komputerowe. Konkurs ma więc otwartą formułę.
Także i w tym roku, pomimo pandemii COVID-19, zapraszam Uczniów i Nauczycieli Państwa Szkoły do włączenia się w tą szczególną sztafetę pokoleń. Do udziału w Konkursie zachęcam uczniów ostatnich klas szkół podstawowych (kl. VI, VII i VIII) oraz szkół ponadpodstawowych.Laureaci w obu kategoriach oraz ich opiekunowie, jeśli tylko sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie i pojawi się taka możliwość, na moje zaproszenie odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli.
Ponadto na zwycięzców i finalistów czekają nagrody książkowe oraz gry historyczne, a wszyscy uczestnicy i ich nauczyciele otrzymają imienne dyplomy potwierdzające udział w Konkursie. W tegorocznej edycji przewidziana jest także nagroda dla szkoły, z której napłynie największa liczba zgłoszeń.Konkurs znajduje się w wykazie konkursów Śląskiego Kuratorium Oświaty. Patronat naukowy objął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP3 Katowice, Radio Katowice, Radio FIAT, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Portal Częstochowskie24.pl.Korzystając z okazji, z całego serca dziękuję Państwu za każde świadectwo pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Liczę, że także i w tym roku moje zaproszenie spotka się z życzliwym przyjęciem Uczniów i Nauczycieli Państwa Szkoły.Wspólnie dajmy świadectwo pamięci o Tych, którzy za bezgraniczną miłość do wolnej Polski składali ofiarę życia. Mieli być zapomniani i wyklęci. Dziś, również dzięki Państwu, są bohaterami naszej wolności.Łączę wyrazy szacunku i sympatii
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Jadwiga Wiśniewska
Regulamin_konkursu_VI_edycja_2021.pdf
„Światowy dzień Śniegu”
W 2021 Światowy dzień śniegu przypada na 17 stycznia by uczcić ten wyjątkowy dzień, uczniowie klasy II mieli wyjątkowe „śnieżne” zadanie. Na boisku szkolnym mieli ulepić bałwana. Wyśmienite zimowe warunki oraz entuzjazm dzieci zaowocowały stworzeniem plenerowej kolekcji bałwanów. Zadanie wykonali perfekcyjnie. Efekty ich trudu można zobaczyć na zdjęciach. A po skończonej pracy był czas na zimowe zabawy na śniegu.
Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…
W końcu zima do nas przyszła. Prawdziwa – ze śniegiem i mrozem.Na taką pogodę dzieci czekały bardzo długo! Trzeba to wykorzystać.
19 stycznia uczniowie klasy III zamienili salę gimnastyczną na prawdziwe, zimowe szaleństwo i wybrali się na dwór. Zimowym zabawom nie było końca. Dzieci miały ogromną frajdę i wiele radości. Było super! Pogoda dopisała, a śnieg świetnie się lepił. Zobaczcie jak się bawiliśmy.
Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki o inicjatywach skierowanych do uczniów: poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście” oraz programie profilaktyki uniwersalnej „Loguj się z głową”
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o nowych inicjatywach skierowanych do uczniów: poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście” oraz programie profilaktyki uniwersalnej „Loguj się z głową”.
Poradnia online „Zawsze jest jakieś wyjście” łączy użytkowników poszukujących pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej ze specjalistami oraz instytucjami publicznymi, które taką pomoc zapewniają. Umożliwia współpracę wielosektorową na rzecz pomocy dziecku i rodzinie przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi informatycznych. Portal poradni online wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne zabezpieczające politykę prywatności. Ważną funkcją poradni online jest zakładanie profili instytucji publicznych świadczących pomoc, które przez rejestrację danej placówki i jej specjalistów w kalendarzu, będą mogły prowadzić indywidualne i grupowe formy wsparcia dostosowane do potrzeb odbiorców.
W okresie pandemii duża grupa dzieci, rodziców i nauczycieli wymaga natychmiastowej pomocy i wsparcia. Stworzenie w poradni online profili poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz ze specjalistami daje szansę na szybkie dotarcie do podopiecznych ze swojego regionu.
Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje również program profilaktyki uniwersalnej pod nazwą „Loguj się z głową”, który powstał z inspiracji i współpracy MEiN oraz Ministerstwa Zdrowia. Program ma za zadanie dostarczenie wiedzy i ukształtowanie umiejętności u dzieci i młodzieży szkolnej, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią przed e-uzależnieniami. Adresatami projektu są uczniowie ze szkół podstawowych, młodzież szkół ponadpodstawowych oraz rodzice. Program przystosowany jest do realizacji przez nauczycieli bez konieczności szkolenia. Adresy internetowe: Poradnia online Program profilaktyki uniwersalnej
Bezpłatna infolinia 800 080 222
Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
Międzyszkolny konkurs plastyczny pt." Kartka Bożonarodzeniowa"
Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów w Międzyszkolnym konkursie plastycznym pt."Kartka Bożonarodzeniowa" organizowanego przez Szkołę Podstawową w Wierzchowisku.
Kategoria klas I -III:
Wyróżnienie: Natan Woźniak kl. 3
Kategoria klas IV-VI:
Wyróżnienie: Konstanty Knop kl. 4
Kategoria klas VII -VIII:
III m-ce: Amelia Knop kl. 8
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs Szkoła Marzeń w MINECRAFT
Zapraszamy uczniów częstochowskich szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu miasta Częstochowy i całego Subregionu Północnego Województwa Śląskiego do wybudowania swojej szkoły marzeń w MINECRAFT! Dziś, od godziny 14:00 – regulamin i formularz będą dostępne na stronie: www.zawodowaczestochowa.pl - czekają bardzo atrakcyjne nagrody! Oto link do zaproszenia:
https://www.facebook.com/watch/?v=2477342695906647
Zabawa i konkurs będą także okazją do zapoznania się z ofertą częstochowskich szkół technicznych i branżowych, a cały projekt promuje piosenka nagrana przez rapera pochodzącego z Częstochowy – Piotrka „Dzikera” Chrząstka: https://www.youtube.com/watch?v=mjPT00t2cY4&t=87s
Zapraszamy również młodzież do udziału w konkursie MINECRAFT i do zapoznania się z ofertą częstochowskich szkół technicznych i branżowych:
https://www.facebook.com/matyjaszczyk.krzysztof/posts/2826870214202408
Konkurs plastyczny "POZYTYWNIE ZAKRĘCENI W CYBERPRZESTRZENI"
Informujemy, iż w ramach projektu CZĘSTOCHOWA WOLNA OD PRZEMOCY Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie we współpracy Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta oraz Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji pod patronatem Urzędu Miasta w Częstochowie ogłasza konkurs plastyczny pt. POZYTYWNIE ZAKRĘCENI W CYBERPRZESTRZENI przeznaczony dla uczniów klas VI - VIII częstochowskich szkół podstawowych.
Wigilia w oddziale przedszkolnym
Dzieciaki z oddziału przedszkolnego świętowały 22 grudnia klasową Wigilię. Z niewielką pomocą pięknie wszystko przygotowały i przystroiły. Następnie złożyliśmy sobie życzenia i słuchając kolęd zasiedliśmy do stołów. Atmosfera była iście Świąteczna. Oddział przedszkolny wraz z wychowawcą życzy wszystkim Wesołych i Radosnych Świąt .
XIII edycja konkursu na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze
Prosimy o głosowanie na ozdobę choinkową nr 36, którą wykonał uczeń naszej szkoły.Głosowanie odbywa się w formie online w dniach od 24.12. 2020 do 02.01.2021r. Aby zagłosować, proszę wejść w poniższy link : https://www.radiojasnagora.pl/33-konkurs i postępować według zamieszczonej na stronie instrukcji.
Organizatorzy
Wyniki konkursu "Bożonarodzeniowa bombka"
Miło jest nam poinformować, że rozstrzygnęliśmy konkurs "Bożonarodzeniowa bombka".
Dzieci klas 1-3 wykonały przepiękne prace, a jury miało duży dylemat, aby wybrać zwycięską bombkę. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ozdoby choinkowej nawiązującej do Jubileuszu powstania Zakonu Paulinów. Bombkami została udekorowana choinka, którą można podziwiać w szkolnym holu. Jedna ozdoba, która została wybrana w naszym wewnątrzszkolnym konkursie weźmie udział w XIII edycji konkursu "Wieczernikowa choinka" na Jasnej Górze. Dnia 21.12.2020 o godzinie 11:30 Nauczyciele wraz z uczniami udali się na Jasną Górę, aby uroczyście zawiesić bombkę na choince. Spośród pozostałych prac zostali wyłonieni laureaci I, II i III miejsca. Jury przyznało również wyróżnienia. Serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy konkursu
Agnieszka Kowalczyk
Monika Frukacz
Aneta Szymanek
Piłkę odbijamy - Paulinie pomagamy !
Miejskie Przedszkole nr 21 w Częstochowie nominowało naszą szkołę do challengu:
Piłkę odbijamy – Paulinie pomagamy!
Celem przedsięwzięcia jest podbijanie piłki dowolną techniką (5 razy lub więcej, w zależności od możliwości). Czas realizacji tego przedsięwzięcia to 48 godzin.
https://www.siepomaga.pl/paulina-lapeta
Przystąpiliśmy jako szkoła do wykonania zadania w dniu 15.12.2020r. Następnie wpłaciliśmy pieniądze na konto zbiórki siepomaga.pl.
W linku nasza fotorelacja:
https://drive.google.com/file/d/1A__8Iy3_GGf7a0sl7siu3k37PngEXNcs/view?usp=sharing
Nasza szkoła pomaga zwierzętom!
Młodzieżowa Rada Miasta Częstochowy wraz z Zespołem Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz ze Stowarzyszeniem Aktywna Częstochowa i Częstokocham zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie akcji charytatywnej „Charytatywnie dla Zwierząt”.
14 grudnia na terenie powiatu częstochowskiego oraz okolic rozpocznie się zbiórka charytatywna, której celem jest zebranie jedzenia, koców oraz innych potrzebnych akcesoriów dla zwierząt.
Wydarzenie „Charytatywnie dla Zwierząt” zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.Dary można przynosić do naszej szkoły. Dziękujemy.
Mikołaj w oddziale przedszkolnym
7 grudnia w godzinach przedpołudniowych dzieciaki z oddziału przedszkolnego odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj. Dzielni zerówkowicze, aby zasłużyć na prezent nauczyli się piosenki" To Mikołaj, to Mikołaj ", wykonali portrety Świętego Mikołaja, śpiewali piosenki i recytowali wierszyki. I oczywiście cały rok byli grzeczni Radość była ogromna, a prezenty sądząc po minach trafione. Zapraszamy Cię Mikołaju za rok!!!
Audycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciom
Audycje edukacyjne dla najmłodszych słuchaczy
Codziennie o 16:30 słuchacze Polskiego Radia Dzieciom mogą się uczyć języków obcych – w poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka hiszpańskiego. Lekcje języków obcych są przygotowywane we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury.
Słuchając „Małych naukowców” (wtorki i czwartki, godz. 16:45), miłośnicy odkryć i eksperymentów będą mogli w domowym zaciszu przeprowadzić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.
Z audycji „Skarbonka” (poniedziałki, godz. 17.15) dzieci dowiedzą się, czym są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności, a z programu „Bezpieczny maluch” (wtorki, godz. 17:15), jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.
Nauka poprawnego języka polskiego oraz trenowanie głosek i łamańców językowych to z kolei tematy audycji „Słowo do słowa” (poniedziałki i piątki, godz. 15:30).
Programy muzyczne i artystyczne
W codziennej ramówce znalazły się także programy wspierające rozwój pasji artystycznych najmłodszych słuchaczy. Są to m.in. audycje: „Rytmika” (poniedziałek – piątek, godz. 10:30), „Warsztat młodego artysty” (poniedziałek – piątek, godz. 9:30) oraz „Stworek Potworek”, której uzupełnieniem są animacje graficzne zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu programu. W audycji „Muzyczne podróże” młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty.
Z kolei w „Wieczornych pogaduchach” przy dźwiękach spokojnej muzyki opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest „Książka do poduszki” czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.
Audycje dla dorosłych
Polskie Radio Dzieciom przygotowało także propozycje dla dorosłych słuchaczy. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich są m.in. rozmowy z ekspertami, artystami, pisarzami i muzykami.
Zapraszamy do słuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom!
https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD
Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.
Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają
„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.
„Techniki nauki” – tematy odcinków
Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.
W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.
Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.
To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:
-
„Nowoczesne techniki nauki”
-
„Motywacja do nauki”
-
„Jak osiągać cele?”
-
„Organizacja siebie w czasie”
-
„Trening mózgu”
-
„Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
-
„Organizacja pracy”
-
„Narzędzia do realizacji zadań”
-
„Notowanie. Mapy myśli”
-
„Sketchnoting”
-
„Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
-
„Techniki planowania”
-
„Szybkie czytanie – szybsza nauka”
-
„Proste sposoby na szybkie czytanie”
-
„Nauka języków – jak mówić od początku”
Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.
Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie
https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.
Oferta edukacyjna TVP
„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.
W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.
Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji
-
Szkoła do Hymnu!
W dniu 10.11.2020 o godzinie 11:11 klasa I Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego, ze względu na nauczanie zdalne, przy użyciu Microsoft Teams. Przed odśpiewaniem Hymnu rozmawialiśmy o symbolach narodowych i oglądaliśmy film, aby przybliżyć znaczenie Święta Niepodległości.
Archiwum Aktualności