• Uczniowie naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNiCEF

          • W dniu 21 listopada nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data- rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

            W 1989 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżenie praw dziecka najmłodszym pozwala uchronić ich przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. W tym roku obchodom Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Są one niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele naszego kraju, społeczności szkolne i przedszkolne  niezwykle ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną na Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka- niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i  żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci, jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Do akcji przyłączyła się również nasza szkoła. Uczniowie wszystkich klas rozmawiali na zajęciach z wychowawcami na temat Konwencji o prawach dziecka, niektórzy brali udział w debacie, wykonywali wspólne projekty plastyczne, a wyróżnione prace można obejrzeć na zorganizowanej na dolnym korytarzu wystawie. W poniedziałek 21 listopada uczniowie oraz nauczyciele ubrani byli na niebiesko- był to symbol jednoczenia się z dziećmi,  których prawa nie są respektowane przez dorosłych. O tym, że tak jest, powinniśmy  pamiętać i zawsze powinniśmy się temu przeciwstawiać, bo źle traktowane dzieci będą w przyszłości smutnymi, nieszczęśliwymi dorosłymi....

          • Udział społeczności szkolnej w akcji: "Sprzątamy i na zimę czekamy"

          • Nasza szkoła wzięła udział w akcji: "Sprzątamy i na zimę czekamy" organizowanej przez Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.Konkurs skierowany był do wszystkich przedszkoli i szkół podstawowych z terenu miasta Częstochowy i polegał na uprzątnięciu placu szkolnego z zalegających odpadów komunalnych, liści oraz udokumentowaniu tego faktu w postaci fotorelacji. Uczniowie naszej szkoły przy wsparciu Pana Marcina Lewandowskiego – nauczyciela wychowania fizycznego i Pana Tomasza Molki – konserwatora z entuzjazmem przystąpili do pracy. Efekty działań można zobaczyć na poniższych zdjęciach.Za udział w akcji szkoła otrzymała ekologiczny set składający się z 5drzew, kompostownika oraz zbiornika na wodę deszczową.Dziękujemy za zaangażowanie i cieszymy się z otrzymanych nagród.

          • Kolejny sukces!!!

          • Uczeń klasy 2, Filip Murawski zajął zaszczytne, bo najwyższe miejsce na podium w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt: „ Bezpieczna droga do szkoły”. Cieszymy się bardzo z tak wielkiego osiągnięcia i serdecznie gratulujemy Filipowi!

          • Gratulacje!!!

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica kl.2 Oktavia Dreksler zdobyła wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Pejzaż jesienny”. Brawo Oktavia!!!

          • Spektakl Teatru Katarynka "Frania Recykling, Cztery żywioły i Ekodancing"

          • 24 listopada br. uczniowie oddziału przedszkolnego, kl.1, kl.2 i kl.4 wzięli udział w wyjątkowym spektaklu ekologicznym– Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing. Była to muzyczna opowieść o świecie, w którym wprowadzone na życzenie mieszkańców zasady Prezydenta Smołasa doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska. Spektakl uczył, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale to bardzo rozległa dziedzina nauki. Śpiew, taniec i nietuzinkowe przeboje muzyczne sprawiły, że dzieci z zaangażowaniem i zaciekawieniem uczyły się dbałości o stan naszego środowiska.

          • Sukcesy naszych uczniów!

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w Międzyszkolnym konkursie plastycznym „Jesienny liść” organizowanym przez naszą Szkołę. Maria Mastalerz z klasy I zajęła pierwsze miejsce, Emilia Tomzik- klasa I i Iga Motyl- klasa V zajęły drugie miejsce, Antoni Gloc z klasy II zdobył wyróżnienie.

            Serdecznie Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego konkursu plastycznego „Jesienny liść”

          • Z przyjemnością informujemy, że  Międzyszkolny konkurs plastyczny „Jesienny liść” został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłoszono  125 prac. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, ponieważ każda z prac była piękna i niepowtarzalna. Po naradzie jury wybrało po 2 prace w dwóch kategoriach wiekowych:

            Kategoria I (klasy I-III):

            I miejsce: Maria Mastalerz SP 37

                              Julia Jasak SP16

            II miejsce: Emilia Tomzik SP 37

                              Hubert Gaik SP 1

            III miejsce: Karolina Wosik SP 13

                               Antonina Korbel  ZSP 1

            Wyróżnienia: Antoni Gloc SP 37, Marcel Kolano SP 1, Pola Błasik SP 1, Hanna Sawicka SP 49, Adam Lis SP 33, Adam Cierpiał SP 15,

            Dawid Socha ZSP 4

            Kategoria II (klasy IV-VIII):

            I miejsce: Wiktoria Karoń SP 38,

                              Filip Ślęzak SP 38

            II miejsce: Iga Motyl SP 37

                              Tymoteusz Śliwiński  ZSP 1

            III miejsce: Kacper Adamus SP 16

                               Marta Siwa SP 24

            Wyróżnienia: Zuzanna Machura ZSP 1, Jordan Pross ZSP 1,

            Michał Pluta ZSP 1, Konstancja Hołodniuk SP 16, Bernadetta Treścińska SP 16

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.  Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!

            Dyplomy oraz nagrody dla laureatów prosimy odbierać w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II  od 23.11.2022 r.

          • Uczniowie klasy I z wizytą w Teatrze A.Mickiewicza

          • Historię Roszpunki zna prawie każdy. Piękna dziewczyna o długich włosach, czarownica, która zamyka ją w wieży i młody książę, który się w niej zakochuje. Tym razem wszystko jednak wygląda inaczej. Czarownica chce oczarować jednego z jurorów w konkursie piosenki. Niestety jej skrzeczący głos nie zapewni jej wygranej, ale… przecież Roszpunka pięknie śpiewa!

            Festiwal prowadzony przez przebojowego DJ’a Pokrakę to tylko początek zmian w bajce. Okazuje się bowiem, że ojciec Roszpunki jest sławnym gwiazdorem, a doktor leczący jej matkę potrafi przepowiadać przyszłość! Czarownica, by wygrać, nie cofnie się nawet przed oszustwem. Na szczęście miłość i tutaj w końcu zwycięży, ale jak to się stanie... (źródło Teatr A. Mickiewicza)

            W lisopadzie klasa I na własne oczy, mogła się przekonać  jak potoczyła się historia Roszpunki. Uczniowie z zapartym tchem oglądali sztukę przedstawianą na deskach częstochowskiego Teatru. Spektakl na długo zapadnie w pamięci najmłodszych uczniów naszej Szkoły. 

          • Spektakl „Droga do Niepodległości”

          • W dniu 9.11.2022r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii pt: „Droga do Niepodległości”, poświęcona była walce Polaków o niepodległość Polski. Prowadzący przypomnieli fakty z naszej historii, takie jak udział polskich legionistów w walkach u boku Napoleona czy walki w Powstaniu Styczniowym.
            Dzięki prowadzącym mogliśmy wysłuchać orędzia marszałka Józefa Piłsudskiego.W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie wcielili się w aktorów i przymierzali przygotowane przez prowadzących stroje, co byłą dużą atrakcją. Ochotnicy i ochotniczki zaprezentowali w ten sposób ubiór Napoleona i umundurowanie żołnierzy z różnych walk w okresie, gdy Polski nie było na mapach. Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie uczniów. Prowadzący w ciekawy i zabawny sposób przedstawili wydarzenia związane z dążeniem do niepodległości Polski, a zaprezentowane stroje i rodzaj stosowanej wówczas w walkach broni na pewno przemówiły do wyobraźni słuchaczy, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać poznane fakty historyczne.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Ten dzień upamiętnia odzyskanie wolności przez Polskę w 1918 roku. Polska po123 latach zaistniała na mapach Europy, a Polacy wreszcie mieli swoje państwo. Nasze myśli biegną wtedy do pięciu pokoleń Polaków, którzy żyli w niewoli. Dzień 11 listopada upamiętnia wysiłki i ofiary jakie ponieśli nasi dziadowie pragnąc odzyskać niepodległość.
            W tym dniu Poczet Sztandarowy Szkoły wziął udział w uroczystościach miejskich zawiązanych z obchodami Święta Niepodległości. Delegacje złożyły kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod
            Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

          • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • Dzień 10 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony. Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 11.05 w pięknie i oryginalnie udekorowanej sali gimnastycznej. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odśpiewali hymn narodowy.
            W trakcie Akademii którą przygotowali uczniowie klas 8 , 4 oraz 5 wraz z nauczycielami w słowach wierszy i piosenek patriotycznych mogliśmy usłyszeć, jak była długa i ciężka droga Polski do upragnionej wolności. Od trzeciego rozbioru Polski do zakończenia I Wojny Światowej upłynęło 104 lata. Dzięki akademii przypomnieliśmy sobie jak dla nas Polaków jest ważna Wolnośc co ma szczególne znaczenie w obecnych czasach.
            Zatem pielęgnujmy to, o co walczyli nasi przodkowie i nie zapominajmy jak ważny jest dla nas nasz kraj -nasza Ojczyzna.

          • "Dzień Tematyczny"

          • 4 listopada odbył się w naszej szkole „Dzień Tematyczny”, uczniowie mogli się przebrać lub przynieść rekwizyt związany z ich zainteresowaniami. Pasje dzieci były przeróżne, w akcji wzięły udział wszystkie klasy.

          • Integracja przy ognisku

          • W dniu 18 października, w piękne, słoneczne piątkowe popołudnie odbyło się spotkanie wszystkich uczestników życia szkolnego: Dyrektora Szkoły, nauczycieli, rodziców uczniów oraz dzieci i młodzieży uczęszczającej do naszej szkoły. Wspólnie rozpaliliśmy ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski a także pianki, zagrzebywaliśmy w popiele ziemniaki. Mogliśmy skosztować pysznych ciast przygotowanych przez nasze Mamy, napić się ciepłej herbaty lub kawy i wspólnie spędzić ten miły czas. Starsi uczniowie  rozegrali międzyklasowe mecze piłki nożnej. Młodsze dzieci miały czas na zabawę, pod okiem swoich rodziców i nauczycieli spędziły kreatywnie czas na świeżym powietrzu. Nie zabrakło dobrej muzyki (na razie tylko z magnetofonu, ale na następne spotkanie zaplanowano przygotowanie śpiewnika ogniskowego na głosy męskie, żeńskie i mieszane), można było wymienić myśli, słowa, bliżej poznać swoich nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Pod koniec spotkania można było odnaleźć swojego ziemniaczka i jeśli tylko znalazł dogodne warunki termiczne, można było go zjeść.

            Wszyscy uczestnicy świetnie się ze sobą bawili, nie brakowało tematów do rozmów, słoneczne jesienne popołudnie bardzo szybko zmieniło się w chłodny jesienny wieczór, zwiastujący koniec imprezy. Mamy nadzieję, że wejdzie ona w kalendarz wydarzeń szkolnych.

             

          • XLVIII Jesienne Marsze na Orientację- Jezioro

          • W dniu 5 listopada 2022r. grupa uczniów z naszej szkoły, jeden Rodzic i jeden opiekun wyruszyła na kolejne wyzwanie turystyczne. Tym razem były to zawody na orientację. Pogoda tego sobotniego dnia nie była wyjątkowo piękna, można by rzec, wyjątkowo jesienna: chłodno, pochmurno, nawet kolory liści jakoś poszarzały. Gościliśmy w miejscowości Jezioro, a właściwie lasach będących częścią parku krajobrazowego Lasy Górnej Liswarty. Dotarliśmy tam specjalnymi pojazdami wynajętymi przez organizatora- Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie. Większość z nas brała udział w konkurencji po raz pierwszy, chociaż optymistycznie założyliśmy, że damy radę zmierzyć się z trudną sztuką orientacji w terenie leśnym. Tak właśnie się stało- naszym sukcesem było, zdaniem naszej pani,  przede wszystkim dotarcie do mety i dobra zabawa. Nauczyliśmy się, jak szukać punktów kontrolnych, zaznaczać je w karcie odpowiedzi, liczyć odległości w terenie korzystając z mapy topograficznej, więc korzyści było wiele. Nasza pani nic z tych elementów geografii nie przyswajała, zbierała tylko grzyby i twierdziła, że to jej sukces życiowy, bo w listopadzie nigdy nie była na grzybach. Nie mogliśmy iść z osobami dorosłymi, ale stworzyliśmy kilka „tramwajów” tzn. grupujących się drużyn. Drużyny spotkane przypadkiem na trasie, mogły z sobą współpracować. Współpraca jest w takich zawodach kluczowym elementem, o czym przekonali się uczestnicy, którzy nierozsądnie zostawili swoje drużyny. Trasa liczyła 3,5 km, mapa była pełna, chociaż punktów do „zebrania” dość dużo. Dodatkowym elementem „uatrakcyjniającym” naszą zabawę była LOP-ka (linia obowiązkowego przejścia). Większość z nas znalazła na niej dwa punkty, więc trudno było odgadnąć, dlaczego liczyła trzy?

            Nagrodą dla każdego uczestnika, który ukończył zawody był batonik i napój, mogliśmy ogrzać się w autokarze, który przez ten czas oczekiwał na zakończenie tras. Kategorie, w których startowali uczestnicy to TD (dzieci), TM (młodzież), TZ (dorośli) i prawie wszyscy dotarli na metę, ponieważ do momentu formalnego zakończenia imprezy, rozdania nagród dla zwycięzców wszystkich kategorii,  nie wróciło czterech uczestników kategorii TZ. Zagubieni w lasach Górnej Liswarty z pewnością do końca dnia odnaleźli swoje pojazdy zaparkowane wzdłuż leśnego duktu, chociaż nie mamy co do tego pewności…I tak bywa na zawodach na orientację: jest to trudna sztuka poszukiwania celów i odnajdywania własnych dróg dosłownie i w przenośni.

            I tym filozoficznym akcentem zakończyliśmy sezon jesienny, oczekujemy teraz na śnieg i aurę zimową, aby doskonalić swoje umiejętności jazdy na lodzie, do czego serdecznie zachęcam,

             

            Uczestnik rajdu

          • "Święty Mikołaj na Kresach 2022"

          • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji "Święty Mikołaj na Kresach". Do inicjatywy organizowanej od wielu lat przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, także w tym roku przyłączył się Urząd Miasta Częstochowy, podległe szkoły i placówki oświatowe oraz Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. W ramach akcji zebrano przybory szkolne oraz słodycze. Cieszymy się, że nasi uczniowie wykazali się tak dużą empatią i wrażliwością oraz pokazali, że nie jest im obojętny los Polaków mieszkających na Kresach. Dziękujemy!