• Lato w mieście

• W pierwsze wakacyjne dni część uczniów bardzo chętnie wróciła do szkoły, aby wziąć udział w akcji „Lato w mieście 2023”. W poniedziałek PKP Inter City wyjechaliśmy do Warszawy. Przy idealnej pogodzie mieliśmy przyjemność spaceru ulicami Powiśla, Starego Miasta, Muranowa i zwiedzania ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podziwialiśmy obiekty kultury i pomniki znane części z nas tylko z ilustracji: Pomnik Syrenki Warszawskiej, Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca,
            Pałac Prezydencki, budynek Opery Narodowej i Teatru Wielkiego oraz wiele kościołów i mijanych pomników Wielkich Polaków. Pełen doświadczeń naukowych był nasz pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie udzieliliśmy wywiadu Polskiemu Radiu na temat naszego wypoczynku w ramach akcji „Lato w mieście 2023”. Wspaniałą panoramę stolicy mogliśmy podziwiać z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Podróżowaliśmy również warszawskim metrem. We wtorek mieliśmy możliwość obejrzenia kinowych wersji „Małej Syrenki” lub „Super
            Mario Bros”- do wyboru. Obie animacje podobały się młodszym i nieco starszym uczniom. Po seansie, spacerując alejami Najświętszej Marii Panny, dotarliśmy do Parku im. Stanisława Staszica, w którym zwiedziliśmy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Eksponaty do wystawy pochodzą z kopalń rud żelaza regionu częstochowskiego, m.in. „Rudniki”, „Wręczyca”, „Barbara”, a największa ich ilość pochodzi z Kopalni „Szczekaczka” w Brzezinach. Idąc podziemnymi chodnikami poznaliśmy charakter ciężkiej pracy górników, historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza w Polsce. Z akcją „Lato w mieście 2023” pożegnaliśmy się rowerowo. Wycieczka wymagała nieco kondycji fizycznej, ale wiele przyjemności sprawił nam przejazd w peletonie drogami, ścieżkami rowerowymi i duktami leśnymi. Podziwialiśmy widok mokradeł i sztucznego jeziora zalewu retencyjnego w Blachowni, słuchaliśmy głosów ptactwa wodnego i leśnego, obserwowaliśmy przyrodę ożywioną i nieożywioną. Zobaczyliśmy również znane w okolicach Źródełko św. Huberta w miejscowości Cisie. Pełni wrażeń rozpoczęliśmy wakacje!
            Uczestnicy wraz z Opiekunami