• Święto Konstytucji 3 Maja

          • Już niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 231  lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!

            3 Maja – cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją , by uzmysłowić dzieciom rolę  i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez dzieci. Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce.

                Z tej okazji 29 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbyła się Akademia, którą przygotowali uczniowie klasy III i VIIb. Jak przystało na święto narodowe, uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Potem obejrzeliśmy program artystyczny przypominający okoliczności I rozbioru ziem polskich i uchwalenia Konstytucji 3 maja.

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

          • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych, które jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

            Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.

            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.

          • Zajęcia rugby

          • Zapraszamy serdecznie na "Ogólnodostępne treningi rugby dla dzieci imłodzieży - rozwijamy ciało i ducha!", które odbywać się będą na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej nr 37 w Częstochowie, według harmonogramu dostępnego na fanpage'u: www.fb.com/treningirugby. Prowadzić je będą trenerzy Rugby Club Częstochowa. Zajęcia są bezpłatne, a udział w nich niezobowiązujący. Realizowane są w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Częstochowy na rok 2022. Będą miały charakter ogólnorozwojowy z domieszką elementów rugby (ale raczej tych bezkontaktowych).

            Jeszcze raz zapraszamy - można przyjść, spróbować, a my już postaramysię o to, aby dziecko z chęcią przyszło na kolejne zajęcia. Więcej szczegółów i obowiązkowa zgoda od rodzica do pobrania na stronie: http://rcc.czest.pl/site/25-rugby-budzet-obywatelsk.

          • Finalistki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

          • Miło nam poinformować, że dwie uczennice klasy 8 otrzymały tytuły

            FINALISTEK Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:

            Asia Przygoda z języka polskiego, oraz

            Zosia Gadzalińska z biologii.

            Przygotowując się do poszczególnych trzech etapów Konkursu ósmoklasistki pod kierunkiem nauczycieli: Pani Małgorzaty Jagieły oraz Pani Sylwii Nowak wykonały ogromną pracę nad zagadnieniami edukacyjnymi znacznie wykraczającymi ponad podstawę programową zarówno z języka polskiego, jak i biologii. Uczennice otrzymają honorowy tytuł FINALISTY, oraz dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły, dzięki czemu zminimalizują poziom stresu egzaminacyjnego w poszczególnych jego częściach i z pewnością dostaną się do wymarzonej szkoły. Wiedzę, którą nabyły na pewno będą mogły rozwijać w wybranym przez siebie liceum.

            Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów!

          • Podziękowania

          • Szanowni Państwo, Społeczność Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie składa podziękowania za zaangażowanie w zbiórkę artykułów szkolnych na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Częstochowie. Dzięki Państwa hojności udało nam się zebrać plecaki, zeszyty, artykuły piśmiennicze i inne przybory szkolne. Za każdy dar serca serdecznie dziękujemy.

          • Wielkanocne dekoracje

          • 07.04 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie wraz z opiekunami udali się na Plac Biegańskiego, gdzie dekorowali gałęzie własnoręcznie przygotowanymi ozdobami wielkanocnymi. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Siostę Milenę. Wzorem poprzednich lat, siostra Milena zaprosiła uczniów i przedszkolaki z Częstochowy do udziału w akcji pod hasłem ,,Wielkanoc na placu Biegańskiego”. W pobliżu kościoła św. Jakuba stanęło kilkanaście białych skrzynek – z każdej wystają gałązki przyozdobione kolorowymi pisankami i innymi świątecznymi motywami stworzonymi przez najmłodszych.

            Z dziećmi spotkali się  również zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, Rafał Piotrowski - naczelnik Wydziału Edukacji i ksiądz biskup Andrzej Przybylski. Miłym akcentem muzycznym był występ młodzieży z Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I-go Stopnia oraz uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 41.

          • Rocznica Zbrodni Katyńskiej

          • W 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, służb mundurowych, duchowni, rodziny wymordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni, nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół upamiętnili wszystkie ofiary tego ludobójstwa, którym nie było dane wrócić do Ojczyzny.

             

             

            Już od 12 lat spotykamy się w ten dzień na Placu Katyńskim, by wyrazić pamięć i cześć tym, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Ofiary reprezentowały różne środowiska, ale połączyła ich miłość do Polski.

            W trakcie uroczystości odmówiono modlitwę ekumeniczną. Wygłoszony został także Apel Pamięci.

            Zebraliśmy się w Dolińce Katyńskiej wśród dębów już mocno zakorzenionych w częstochowskiej ziemi. Te dęby są symbolem, są dla ofiar 1940 roku, ale także dla nas i dla następnych pokoleń. Tak jak one przetrwają tak też będzie żyć pamięć o tej straszliwej zbrodni.

            Uroczystość zwieńczona została występem uczennic częstochowskich szkół, które dały także wyraz swoim emocjom związanym z 49. dniem wojny w Ukrainie.

          • Sukcesy naszych uczniów

          • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Projekcie „…a serce zostało na Kresach”. Organizatorami projektu byli: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnym im. Marii  Skłodowskiej - Curie w Częstochowie oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Częstochowie. Założenia projektu to m.in.: pielęgnowanie pamięci o tradycji i kulturze polskich Kresów, budowanie poczucia patriotyzmu od najmłodszych lat, kształtowanie szacunku wobec dokonań naszych przodków - mieszkańców Kresów oraz promowanie utalentowanej młodzieży.

            Niezwykle miło nam poinformować, że w Powiatowym Konkursie Piosenki Kresowej Klaudia Marchwińska - uczennica klasy VIII zaśpiewała utwór „Sen o Lwowie” i uzyskała tytuł laureata. Swój talent zaprezentowała podczas uroczystej Gali podsumowującej projekt. Klaudię do konkursu przygotował pan Bartosz Szaraniec – nauczyciel muzyki.

            Natomiast Oliwia Grodecka – uczennica klasy VII b i Konstanty Knop – uczeń klasy V uzyskali wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Piękno Kresów”. Uczniów do konkursu przygotowała pani Magdalena Myśliwiec – nauczycielka plastyki.

            Serdecznie gratulujemy!!

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Autyzm to szeroka barwa różnych emocji.

            W dniu 08.04.nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na kolorowo. Autyzm to nie tylko kolor niebieski. To niesamowity świat, w którym zmysły działają niestandardowo. Świat zaskakujący, niesamowity, bardzo wyjątkowy i oryginalny. Świat wciąż jeszcze mocno niezrozumiały i czekający na odkrycia.

            Akcja organizowana przez Samorząd Uczniowski na znak solidarności z osobami ze spectrum autyzmu polegała na ubraniu się i przystrojeniu drzwi klasowych, w wylosowanych przez klasy kolor. 

          • Sukces fotograficzny

          • Wielkie Gratulacje!!! Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczniowie klasy 1, zostali laureatami w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „ Mój Pupil”. Filip Murawski zajął zaszczytne 1 miejsce natomiast Janek Kozak, wysokie 2 miejsce. Życzymy kolejnych sukcesów!

          • Pielgrzymka Kresowian na Jasnej Górze

          • 09.04.2022 roku Delegacja Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II, wzięła udział w  uroczystościach odbywających się na Jasnej Górze z okazji Pielgrzymki Kresowian.

          • 1 KWIETNIA DZIEŃ BEZ PLECAKA

          • 01.04. w naszej szkole obchodziliśmy dzień bez plecaka. Tego dnia nasi uczniowie zamienili tradycyjny  plecak na inne nosidłakosze, walizki, wózeczki, taczki, skrzynie, worki itp. Cel inicjatywy - wywołanie uśmiechu na twarzy, co udało się w 100% :) Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością …co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

          • 17 Rocznica śmierci św. Jana Pawła II

          • Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 37 wziął  udział w uroczystościach miejskich, organizowanych na znak upamiętnienia 17 rocznicy śmierci patrona szkoły św. Jana Pawła II. Uroczystość miał miejsce pod Pomnikiem Jana Pawła II na placu Daszyńskiego w Częstochowie.

          • 17 rocznica śmierci św. Jana Pawła II Pamiętamy!

          • Nasz kochany Ojciec Święty, był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie, pontyfikat zmienił losy wielu ludzi, a nawet narodów. Chcemy przypomnieć postać Papieża Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, aby na zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.

            Jan Paweł II był papieżem słowa, miłości, cierpienia, milczenia i pożegnania. Zdawać by się mogło, że powiedział wszystko. Tymczasem najpiękniejsze ziarno zasiał w ostatnich dniach swojego życia. Wtedy, gdy mówić już nie mógł, mówił gestem zbolałej twarzy i drgającej ręki. Umierał na oczach całego świata, wszystko ofiarując Bogu. 02 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, odszedł człowiek, który przerósł wszelkie autorytety. To był nasz papież !

            Żegnał Go cały świat. Duch Święty, wiatr – w lekkim powiewie czytał Ewangelię.
            A kiedy zamknął Księgę życia, wierni wznieśli okrzyki: Święty natychmiast!

            1 maja 2011 roku Jan Paweł II został beatyfikowany – uznany za błogosławionego,
            a uroczystą Mszę poprowadził papież Benedykt XVI. Natomiast, 27 maja 2014 roku w Rzymie, papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II oraz Jana XXIII świętymi.

            Jan Paweł II w pamięci naszej żyć będzie, a papieskie wskazania będą ukazywać kierunek naszej życiowej drogi. Bo i naszym pragnieniem jest oglądanie Boga twarzą w twarz. W końcu wszyscy jesteśmy Jego upragnionymi dziećmi, dla wszystkich przygotował miejsce w niebie i wszystkich nas do siebie zaprasza.

            Mamy nadzieję, że osoba Jana Pawła II odżyła w waszej pamięci i w sercu.

          • Rozstrzygnięcie konkursu „Autyzm – Jeden Świat – Wielu Nas”

          • Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:

            W kategorii klasy I-III

            I miejsce: Julia Dobosz kl. III SP 37

            II miejsce: Antoni Gloc kl. I SP 37

            III miejsce: Oliwia Szproncel kl. III SP 8

            Wyróżnienie :

            Marcin Roznowski SP 37

            Kategoria I – VIII

            I miejsce|: Maja Piur kl. VII SP 25

            II miejsce: Paulina Wysocka kl. VI SP 52

                              Emilia Błaszczyk kl. VI SP 52

            III miejsce: Karolina Piekarska kl. VIII SP 53

                               Filip Gloc kl. IV SP 37

            Wyróżnienie:

            Jakub Wosik kl. IV SP 41

            GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Corocznie 2 kwietnia obchodzone jest święto: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna miesiąc wiedzy na temat autyzmu. Celem akcji jest  podnoszenie świadomości społecznej na temat spectrum autyzmu.

             A czym jest autyzm?

            Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania  i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej.

            Głównym punktem obchodów tego święta było zorganizowanie w naszej szkole Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt.  „Autyzm –Jeden Świat – Wielu Nas”.

            Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej technice. I tutaj chcielibyśmy bardzo podziękować  wszystkim uczestnikom  i nauczycielom za wspaniałe prace oraz zaangażowanie się w akcję - pokazanie  jak ważna jest akceptacja ,zrozumienie.  Nasz korytarz zatem uświetniły prace plastyczne wykonane przez artystów biorących udział w konkursie. Pamiętajmy, że wokół nas żyją ludzie ze  spektrum autyzmu. Wystawę prac dedykujemy właśnie Im.