W piątek, 10 grudnia, grupa 19 uczniów z klas 4- 7 wraz z opiekunami, doskonaliła swoje umiejętności w jeździe na łyżwach na lodowisku miejskim przy ulicy Boya- Żeleńskiego. W pięknej, zimowej aurze, rozświetlona tafla lodu robiła duże wrażenie, gwiazdki i muzyka przypominały o zbliżających się świętach. Wszyscy uczestnicy wycieczki dobrze się bawili i hartowali swój organizm. Tradycyjnie wspólne wyjście zakończyło się spotkaniem przy gorącej herbacie i frytkach w McDonald’s.
Mikołajki na lodowisku.
W poszukiwaniu Mikołaja
Dnia 07.12.2021 r. uczniowie klasy IV wraz z opiekunami w ramach tradycyjnych mikołajek wybrali się do Cinema City „Wolność” na seans filmowy pt. „ Moje magiczne Encanto”. Film, którego przesłaniem było podkreślenie cudownej siły oraz mocy rodziny i jej członków, wszystkim bardzo się podobał. Później odbył się spacer Alejami Najświętszej Marii Panny do Placu Biegańskiego, gdzie czwartoklasiści „odwiedzili „ Marszałka Józefa Piłsudskiego, „pozdrowili” Halinę Poświatowską i Marka Perepeczkę na swoich ławeczkach. Potem przyszedł czas na podziwianie świątecznych dekoracji, zabawy i wspólne zdjęcia, co sprawiło wszystkim dużo radości. Mroźna pogoda i śnieg wkoło dodały tylko uroku tej wycieczce.
Mikołajki na lodzie
W dniu 6 grudnia klasy: 7b i 8 uczestniczyły w wyjeździe na lodowisko miejskie. Prawie wszyscy świetnie radzą sobie na łyżwach, większość uczniów doskonaliła jedynie swoją jazdę poprzez zastosowanie w niej figur. Uczniowie, którzy pierwszy raz wyszli na lód radzili sobie coraz lepiej, pozując do zdjęcia grupowego mogli już odjechać nieco dalej od bandy.
Mikołajki
Dnia 06.12.2021 uczniowie klas 0-3, wraz z wychowawcami, z okazji Mikołajek wybrali się do Cienama City pt. "Gwiazdka Klary Muu". Bajka opowiadała historię krówki Klary, która w tym roku Święta Bożego Narodzenia spędza ze swoim tatą. Kiedy dociera na miejsce spotyka ją wiele niespodzianek i uczestniczy w niesamowitych przygodach. Dzieci oglądały senans z zaangażowaniem, nie mogąc się doczekać kolejnej sceny. Na twarzach gościły uśmiechy i zadowolenia, to był radosny i owocnie spędzony czas. Po powrocie do szkoły, uczniowie zostali obdarowani przez Świętego Mikołaja drobnymi upominkami. Bardzo dziękujemy za ten dzień.
Wyniki konkursu multimedialnego o stanie wojennym
I miejsce Oskar Duda
II miejsce Adam Glin
III Julia Gumulińska
Wyróżnienia Jarosław Jaroś i Piotr Rybak
Gratulujemy laureatom. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w najbliższym czasie.
Krzysztof Zagórski
Zbiórki charytatywne
Szanowni Państwo,
Nasza szkoła bierze udział w dwóch zbiórkach charytatywnych - "Szkoły dla potrzebujących" oraz " Akcja charytatywna dla zwierząt".
W związku z tym zwracamy się z prośbą o włączenie się do organizowanej zbiórki odzieży i artykułów higienicznych (nowych: spodnie, koszule flanelowe, swetry, czapki, szaliki, rękawice, koce, ręczniki, kosmetyki do kąpieli) z przeznaczeniem dla osób ubogich lub bezdomnych z terenu Częstochowy ( do 10 grudnia) oraz zbiórki jedzenia, koców oraz innych potrzebnych akcesoriów dla zwierząt ( do 20 grudnia).
Liczymy, że dzięki Państwa zaangażowaniu, uszczęśliwimy wiele potrzebujących osób i wesprzemy pracę schroniska.
Serdecznie pozdrawiamy
Koordynatorzy akcji :
Sabina Kluk i Izabela Knop
Wspomnienie Śp. Pani Alfredy Zasady
W dniu 27 listopada 2021 r. pożegnaliśmy Panią Alfredę Zasadę, wieloletniego nauczyciela, pedagoga, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 37 w Częstochowie w latach 1981-1986, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży.
Śp. Alfreda Zasada pracę zawodową z dziećmi i dla dzieci rozpoczęła w 1959 roku jako nauczycielka biologii w Wielkim Borze, obecnie jest to Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie. Całe swoje życie zawodowe związała z naszą szkołą. Cieszyła się szacunkiem dzieci, młodzieży, współpracowników, kolegów i koleżanek, zyskała uznanie swoich przełożonych.
Przez wiele lat prowadziła szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody, a Jej uczniowie odnosili sukcesy w konkursach, olimpiadach biologicznych. Zawsze dbała o dobro szkoły i społeczności szkolnej. Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana, między innymi: Odznaką Zasłużonego w rozwoju województwa katowickiego, Krzyżem Zasługi, otrzymała też Honorową Odznakę Ligi Ochrony Przyrody.
Pani Alfreda Zasada wśród wielu pokoleń młodzieży krzewiła zamiłowanie do przyrody, do nauki. Pięknie potrafiła łączyć życie prywatne i zawodowe. Jeszcze dwa lata temu wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 60-lecia powstania naszej szkoły, do której rozwoju tak znacząco się przyczyniła.
Pani Alfreda Zasada pozostawiła w historii naszej szkoły pięknie zapisaną kartę. Nigdy nie była obojętna wobec problemów i zwykłych radości. Cieszyła się autorytetem zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Dawni uczniowie do dziś ciepło i serdecznie wspominają swoją Panią Dyrektor. My również będziemy tak wspominać Śp. Panią Alfredę Zasadę.
Spotkanie uczniów z policjantem
W dniu 23 listopada klasy starsze miały możliwość uczestnictwa w prelekcji asp. Artura Jawury, na temat odpowiedzialności cywilnej i karnej młodzieży. Z punktu widzenia prawa- zgodnie z art.15 kodeksu cywilnego, uczeń, czyli osoba małoletnia która ukończyła 13. rok życia, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, to znaczy ponosi odpowiedzialność cywilną i karną za swoje czyny, jest świadoma swoich działań i może przewidzieć ich skutki.
Pan aspirant wyjaśnił różnicę między czynem zabronionym, wykroczeniem, a przestępstwem, oraz przedstawił kwestię odpowiedzialności cywilnej i prawnej młodzieży do 13. roku życia, oraz odpowiadał na pytania uczniów klas 7 i 8, dotyczące sankcji wydanych przez sądy rodzinne, przewidziane w ustawodawstwie za czyny karalne, w tym, demoralizację.
Była to dla uczniów interesująca i na szczęście czysto teoretyczna lekcja odpowiedzialności.
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Jesień w obiektywie aparatu"
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Jesień w obiektywie aparatu” został rozstrzygnięty. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3, a jego tematem była nasza piękna, polska, złota jesień. Zadaniem uczniów było wykonanie zdjęcia jesieni i zatytułowanie go. Jury miało bardzo trudne zdanie, ponieważ wszystkie prace były wyjątkowe, a każdy mały fotograf doskonale odzwierciedlił temat konkursu na zdjęciu. Dyplomy oraz nagrody dla laureatów prosimy odbierać w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie, ul. Wielkoborska 54, 42-200 Częstochowa od 28.11.2021 roku. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach
Organizatorzy
Agnieszka Kowalczyk
Monika Frukacz
Aneta Szymanek
I miejsce Ada Olczyk kl. 2, Szkoła Podstawowa nr 2
I miejsce Aleksandra Turniak kl. 3a Szkoła Podstawowa nr 39
II miejsce Natalia Kotynia kl. 1 Szkoła Podstawowa nr 13
II miejsce Maja Nocoń kl. 3 Szkoła Podstawowa nr 37
II miejsce Leonard Ledwoń kl. 1 Szkoła Podstawowa nr 13
III miejsce Antoni Gloc kl. 1 Szkoła Podstawowa nr 37
III miejsce Zuzanna Żylak lat 9 Szkoła Podstawowa nr 1
Wyróżnienia
Maja Powroźnik kl. 2 Szkoła Podstawowa nr 37
Piotr Dąbrowski lat 9 Szkoła Podstawowa nr 15
Maciej Dobosz kl. 3 Szkoła Podstawowa nr 15
Sara Musiał lat 7 Szkoła Podstawowa nr 2
Karol Stochel kl. 1 Szkoła Podstawowa nr 13
Antoni Gołdy lat 9 Szkoła Podstawowa nr 39
Roksana Juszczak lat 9 Szkoła Podstawowa nr 39
Tomasz Sowa kl. 3 Szkoła Podstawowa nr 39
Pola Trzepizur kl. 3 Szkoła Podstawowa nr 39
Weronika Wróblewska kl. 3 Szkoła Podstawowa nr 39
Kacper Szecówka kl. 1 Szkoła Podstawowa nr 13
LISTOPADOWA AUDYCJA UMUZYKALNIAJĄCA
Dnia 18.11.2021 roku do naszej szkoły zostali zaproszeni artyści Filhamonii Częstochowskiej. Uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w listopadowej audycji umuzykalniającej pt. "
Uczniowie poznali najsłynniejsze utwory polskie m.in. Mazura, Oberka, Kujawiaka. Cały koncert odbył się przy pomocy instrumentów : fagotu, fortepianu, fletu i oboju. Dzieci mogły poznać bliżej instrumenty i dowiedziały się w jaki sposób wydobywa się z nich muzyka. Na koniec uczniowie odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" Już nie możemy doczekać się kolejnych audycji.
Teatr iluzji
17 listopada 2021r. we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie dzieci z klas: 0, I, II i IV, miały możliwość obejrzenia interaktywnego programu iluzjonistycznego w wykonaniu pana Janusza „Tristo” Popiela, należącego do czołówki polskich artystów – iluzjonistów.
Widowisko było prowadzone w formie interaktywnej z udziałem widzów, którzy zapraszani na scenę pomagali w wykonaniu „magicznych” sztuczek. W warstwie tekstowej spektaklu dla dzieci zawarte zostały treści dydaktyczno – wychowawcze. Oprócz używania wielu rekwizytów na scenie pojawiły się „znikąd” gołębie. Dzieci były zachwycone, że mogły doświadczyć magii i czarów.
11 listopada Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy w naszym kraju Święto Niepodległości. Upamiętniamy w tym dniu odzyskanie niepodległości w 1918 roku przez naszą ojczyznę. W tym roku mijają 103 lata, kiedy Polska po okresie zaborów odzyskała wolność. Święto Niepodległości przypomina nam jakim trudnym okresem dla pięciu pokoleń Polaków był brak własnej państwowości. W tym dniu w całej Polsce odbywają się uroczystości ku czci Niepodległej.Pamiętajmy 11 listopada o naszych przodkach, którzy poświęcili dla ojczyzny to, co było dla nich najcenniejsze. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły upamiętnili Niepodległą 10.11.2021r. i wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu”, a w każdej sali lekcyjnej o godzinie 11:11 wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Uczczono również pamięć poległych poprzez udział w akcji ,,Jesteśmy biało- czerwoni”, przygotowanej przez Komendę Hufca ZHP w Częstochowie. Na szkolnym boisku utworzyliśmy z kartek w białych i czerwonych barwach ogromną Flagę Polski. W tym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas I- VIII. Nie mogło też zabraknąć przejętych dzieci z oddziału przedszkolnego. Wspólnie, na świeżym powietrzu, uczciliśmy tę tak ważną dla wszystkich Polaków datę. Na lekcjach rozmawialiśmy o symbolach narodowych i niepodległości. Uczniowie naszej szkoły wykonali również 103 kotyliony dla mieszkańców Częstochowy uczestniczących 11 listopada w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Zapraszamy do obejrzenia nagrań i zdjęć z obchodów tego dnia w naszej szkole.
Dzień postaci z bajek
W dniu 9. listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły przebrani za swoją ulubioną postać z bajki i wzięli udział we wspólnej zabawie w rytmie muzyki.
Mieliśmy okazję zobaczyć czarownice, księżniczki, krasnoludki, Królewnę Śnieżkę, Alicję w Krainie Czarów, Kota w butach, Kota Toma z bajki „Tom i Jerry”, biedronki, jeże, Czerwonego Kapturka, wilka, Pana Kleksa, bohaterów Star Wars, dinozaury, Minionka i wiele innych bohaterów bajek. Wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę. Jury bacznie przyglądało się wszystkim strojom, wybór najciekawszych był bardzo trudny. Nagrodę otrzymały dzieci, których kostium był wyjątkowy, niepowtarzalny! Nagrodę za najciekawsze przebranie otrzymali:
- Zuzanna Szymanek
- Nadia Zagórska
- Iga Frukacz
- Jordan Woźniak
- Natan Woźniak
- Natalia Nowacka
- Sonia Wójcik
- Maja Brzozowska
- Oliwier Pawłowski
- Filip Gloc
Gratulujemy laureatom i wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc dzieciom w przygotowaniu przebrania, dzięki Państwa zaangażowaniu w naszej szkole było bajecznie!
Konkurs plastyczny " Ilustacja do wiersza Jana Brzechwy"
W dniu 4 listopada 2021r. w naszej szkole odbył się finał Konkursu Plastycznego:
„Ilustracja do wiersza Jana Brzechwy”. Organizatorem konkursu była pani Renata Langier i pani Agata Mika. Konkurs skierowany był do uczniów z klas: 0-III.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza Jana Brzechwy. W ten sposób uczniowie nie tylko zapoznali się z utworami poetyckimi, ale mieli również okazję do uwolnienia wyobraźni oraz własnej inwencji twórczej. Powstały niezwykle barwne i kreatywne ilustracje wykonane przy użyciu różnego rodzaju kredek, farb, bibuły, włóczki.
Miło nam poinformować, że wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się:
- Lena Jarząbek i Antoni Gloc – I miejsce
- Iga Frukacz i Sonia Wójcik – II miejsce
- Piotr Matyska i Oliwia Tuora – III miejsce
- Zosia Rajs – wyróżnienie
- Marta Szczypior – wyróżnienie
- Mikołaj Mastalerz – wyróżnienie
- Maja Powroźnik – wyróżnienie
- Oliwia Kulesza – wyróżnienie
- Laura Bocian – wyróżnienie
- Maja Białobrzeska – wyróżnienie
- Weronika Mrzewa – wyróżnienie
- Magdalena Służałek – wyróżnienie
- Natan Skiba – wyróżnienie
- Lilianna Masztalerska – Sawicka – wyróżnienie
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Konkurs czytelniczy
We wtorek 02. listopada w bibliotece szkolnej odbyło się losowanie poprawnie rozwiązanych zadań comiesięcznego, błyskawicznego konkursu czytelniczego
„Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”.
Uczestnikami konkursu byli wszyscy czytelnicy szkoły. Każdy z uczestników raz w miesiącu pobiera z biblioteki i wypełnia specjalną kartkę z zadaniem, a następnie czytelnie podpisaną imieniem i nazwiskiem, wrzuca do pudełka znajdującego się w bibliotece lub świetlicy szkolnej.
Zwycięzcy:
Dwie wylosowane osoby, po jednej z każdej kategorii wiekowej:
/ kl. I –III – Patryk Wójcik/
/kl. IV-VIII – Filip Gloc /
z prawidłowymi odpowiedziami otrzymali nagrody niespodzianki !!!
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w drugiej edycji pod koniec listopada.
Organizatorzy: Agata Mika, Renata Langier
"Wirusoochrona"
Dzieci z oddziału przedszkolnego biorą w tym roku udział w wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pt."Wirusoochrona" organizowanej przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
W trakcie zajęć dzieci pogłębiają wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową. Uczą się między innymi dlaczego i kiedy należy myć ręce, jakie trzeba zachować środki ostrożności, aby uniknąć zarażenia oraz dlaczego należy się szczepić. W październiku uczniowie rozwiązali wspólnie krzyżówkę, stworzyli piękne kolorowanki oraz nagrali teledysk do piosenki "Mydło i woda - tak się zaczyna Wirusoochrona". Teledysk bierze udział w konkursie. Życzymy powodzenia!
Wspomnienie o śp. Krystynie Tyrajskiej - długoletniej Pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie.
W dniach smutku i żałoby wracają różne obrazy i różne wspomnienia, różne fragmenty rozmów. Te poważne, służbowe, ale i te żartobliwe, nawet szczególnie osobiste - o książkach, o ludziach, o wartościach i o czasie. Różne, jak różne są kawałki naszego życia. Trudno je zebrać w całość. Wśród nich spokój, opanowanie, dystans pozbawiony małostkowości, wyważony racjonalny osąd rzeczywistości i uchwycenie proporcji. Ale także trudne problemy, spory, dyskusje, rozmowy o uczniach, o kłopotach, o reformie. I uważne spojrzenie. Można by pisać długo, ładnie, przywołać tysiące cytatów, symboli i metafor, ale nie o to chodzi. To tylko słowa, które
i tak do końca nie odkrywają barwnej osobowości Zmarłej - wspaniałej Żony, Matki, Babci, Przyjaciółki, Szefowej.Śp. Pani Krysyna Tyrajska pełniła funkcję dyrektora naszej szkoły przez dwie kadencje
w latach od 1992 do 2002 roku. Jej staraniem nasza szkoła nr 37 otrzymała imię Jana Pawła II. Zadbała również o wykonanie sztandaru dla naszej szkoły.Pożegnanie niech zakończą słowa św. Jana Pawła II: „Życie ludzkie jest przejściem. Nie jest całością do końca zamkniętą pomiędzy datą urodzin i datą śmierci. Każdy z nas odczuwa boleśnie zamknięcie życia, granicę śmierci. Każdy z nas jakoś jest świadom tego, że człowiek nie mieści się bez reszty w tych granicach, że bez reszty nie może umrzeć”.
"Szkoła pamięta"- Cmentarz św. Rocha
W dniu 28 października 2021r. uczniowie z klasy 5 i 7a pod opieką pani Agaty Miki i pana Krzysztofa Zagórskiego przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta", która zainicjowana została przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nasi uczniowie porządkowali bezimienne i opuszczone groby uczestników i weteranów Powstania Styczniowego na zabytkowym cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Odwiedzili i posprzątali miedzy innymi groby: Antoniego Skowrońskiego, Józefa Chrzanowskiego, Sebastiana Rogacza, Ksawerego Wołowskiego - młodego, 25 - letniego chłopaka, pochodzącego z Oszczeklina. Uczniowie odczytali epitafium, i dowiedzieli się, że młodzieniec ten zmarł po odniesieniu ran w dniu 10 maja 1863 roku. Tuż obok niego swe doczesne miejsce spoczynku znalazł weteran Powstania, oficer Sebastian Rogacz, pochodzący z Wanatów pod Częstochową. Zmarł w roku 1922. Nad jego epitafium umieszczono łaciński napis "Salus republica suprema lex", czyli "Dobro republiki jest najwyższym prawem". Na ich mogiłach młodzież zapaliła znicze. Owe zadanie uczniowie wykonali z wielkim zaangażowaniem, popartym bezinteresownością i wysoką kulturą osobistą w czasie porządkowania nagrobków.
"Szkoła pamięta"
29.10.2021 roku uczniowie klas 0-3, wraz ze swoimi opiekunami udali się na pobliski Cmentarz Komunalny. W tym dniu pamiętaliśmy w sposób szczególny, o opuszczonych i bezimiennych grobach. Uczniowie młodszych klas porządkowali je i zapalali na nich symboliczny znicz. Działania podjęte zostały w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta", która odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Święty Mikołaj na Kresach!
We wrześniu i październiku 2021r nasza szkoła wzięła udział w corocznej Akcji "Święty Mikołaj na Kresach" organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów i rodziców udało się uzbierać dużą ilość artykułów szkolnych i slodyczy oraz zapełnić skarbonkę datkami.
Wszystkie dary, zostały przekazane 22 października. Z pewnością ucieszą wielu małych mieszkańców Kresów.
Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.
Opiekunowie akcji
Agata Mika
Izabela Knop
Archiwum Aktualności