22 września 2023 roku w Sali papieskiej na Jasnej Górze delegacja Szkoły Podstawowej nr 37 im Jana Pawła II wzięła udział w konferencji naukowej - "Polakom ratującym Żydów". Organizowaną w ramach wojewódzkiego projektu „Działania podejmowane na rzecz upowszechnienia wiedzy o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej”. W konferencji wzięli udział między innymi: P. Urszula Bauer Śląska Kurator Oświaty, P. Bogdan Romaniuk fundator Fundacja im. Rodziny Ulmów, o. dr Grzegorz Prus OSPPE oraz P. Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Konferencja
WYCIECZKA DO BAJKI PANA KLEKSA
- 41
W czwartek 23 września dzieci z oddzialu przedszkolnego oraz dzieci z klas I-III wybrały się w podróż autokarem do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Pod okiem doświadczonych animatorów, stylizowanych na postać Adasia i Agnieszki, którzy pełnili funkcję pomocników Pana Kleksa, dzieci przechodziły przez ekspozycję 9 stref tematycznych pełnych łamigłówek, eksperymentów i zagadek. Na początku otrzymaliśmy specjalną misję, ponieważ słynny nicpoń Bebok, podczas jednej z wielu podróży Profesora, wykradł i schował trzy jego bardzo ważne sekrety. Musieliśmy pomóc je odnaleźć! Zaangażowani w szukanie wskazówek, podczas których między innymi uczyliśmy się wiązać węzły marynarskie lub pokonywaliśmy tory przeszkód, w końcu rozwiązaliśmy zagadkę! Następnie uczestniczyliśmy w pokazie inspirujących i pełnych wrażeń doświadczeń chemicznych. Na koniec odwiedziliśmy Podwodny Świat Królowej Aby - interaktywną wystawę wprowadzającą dzieci w tematykę ekologii i ochrony środowiska. Do Częstochowy wróciliśmy z uśmiechami na twarzy, nową dawką wiedzy i bagażem doświadczeń.
Akcja Sprzątanie świata
- 1
W dniu 18 września odbyła się w naszej Szkole akcja Sprzątania Świata. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami. Młodsze klasy sprzątały teren szkoły i jej najbliższe okolice, natomiast starsze wyruszyły sprzątać pobliskie ulice. Celem akcji było kształtowanie odpowiedzialności za nasze środowisko, promowanie nie śmiecenia, oraz inicjowanie działań dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ zaśmiecania na nasze środowisko.
Wybory Samorządu Uczniowskiego
- 3
Dziś w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dla naszych uczniów była to okazja do zapoznania się z demokratycznymi zasadami, gdyż uczniowie wybierali swoich reprezentantów w szkole. Wszyscy uczniowie mieli prawo zgłosić swoją kandydaturę i oddać głos. Dzisiejsze wybory były poprzedzone kampanią wyborczą, w czasie której uczniowie przygotowali ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Kampania wyborcza trwała od 14 do 18 września. Powołana została Komisja Wyborcza w składzie Marcin Roznowski, Mikołaj Mastalerz, Oktawia Dreksler, która wraz z opiekunami samorządu czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Szkolna społeczność mogła oddać głos na następujących kandydatów: Kamila Leszczyna, Sara Pałka, Filip Gloc, Zofia Rejs, Adam Gliński, Magdalena Służałek, Tymoteusz Wojtczak, Filip Bajor. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Sara Pałka - zdobywając największą ilość głosów, natomiast jej zastępcą została Kamila Leszczyna. Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!
Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym
Oddział przedszkolny świętował Międzynarodowy Dzień Kropki w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej biorąc udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień zajęciach. Dzieci poznały historię Vashti , dzięki temu dowiedziały się czemu powstało takie nietypowe święto, a następnie wykonywały różne zadania z kropką w tle. Następnie dzięki uprzejmości Pań pracujących w bibliotece zwiedziły wystawę dawnych nośników dźwięku i obrazu - posłuchały płyty gramofonowej i obejrzały bajkę na rzutniku. Wszyscy zgodnie stwierdzili,że zajęcia były wspaniałe i chętnie ponownie odwiedzą bibliotekę .
Dzień kropki
- 1
Dziś w naszej szkole od rana było radośnie i kolorowo, a to wszystko dlatego, że obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kroki czyli święto kreatywności. Uczniowie mieli okazję rozbudzić swoją wyobraźnię oraz wspólnie się pobawić i zintegrować. Podczas przerw na szkolnych korytarzach tworzyli wspólne wielkoformatowe plakaty, a w salach lekcyjnych indywidualne dzieła sztuki. Motywem przewodnim dzisiejszych aktywności była kropka, dlatego nasi uczniowie mieli na sobie stroje z elementami w kropki. Były kropki na bluzkach, spodniach, skarpetkach, gumkach do włosów, opaskach, krawatach, muchach oraz własnoręcznie zrobionych ozdobach - prawdziwy kropkowy zawrót głowy:)
Eko Piknik
- 2
13 września dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Eko Pikniku organizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Zwiedzając kolejne stanowiska mali ekolodzy mogli spróbować pysznego miodu, zrobić sobie zdjęcia w stroju pszczelarza, wziąć udział w loterii, warsztatach leśnych czy odpowiadać na pytania w quizie o recyklingu . Wszyscy wspaniale się bawili oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat ponownego wykorzystania śmieci .
Rozpoczęcie roku szkolnego i Pasowanie na Ucznia
4 września, wraz z rozpoczęciem Nowego Roku Szkolnego, odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania Na Ucznia. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości starsi koledzy i koleżanki serdecznie przywitali młodszych uczniów i pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy i rogi obfitości. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
2
Wielki sukces Natalii
Z wielką przyjemnością informujemy że nasza uczennica Natalia Dynus 2 września b.r. została Indywidualną mistrzynią Polski w speedrowerze Dziewcząt U12.
Gratulujemy!!!
Miejskie obchody 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
1 września 2023 roku Poczet Sztandarowy Szkoły wziął udział w miejskich obchodach wybuchu II wojny
światowej. Uroczystości odbyły się na Placu Pamięci Narodowej z udziałem przedstawicieli władz
miasta. Uroczystość miała przebieg zgodny z ceremoniałem wojskowym. Pododdział Honorowy
wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.
Modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich ofiar wojny odmówili wspólnie kapelan środowisk
kombatanckich ks. Stanisław Rospondek, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Ikony Matki Boskiej ks.
Marcin Bielawski oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Adam Glajcar. Następnie odbył
się apel pamięci, po którym delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.
Ulotka o omdleniach
Lato w mieście
- 2
W pierwsze wakacyjne dni część uczniów bardzo chętnie wróciła do szkoły, aby wziąć udział w akcji „Lato w mieście 2023”. W poniedziałek PKP Inter City wyjechaliśmy do Warszawy. Przy idealnej pogodzie mieliśmy przyjemność spaceru ulicami Powiśla, Starego Miasta, Muranowa i zwiedzania ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podziwialiśmy obiekty kultury i pomniki znane części z nas tylko z ilustracji: Pomnik Syrenki Warszawskiej, Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca,
Pałac Prezydencki, budynek Opery Narodowej i Teatru Wielkiego oraz wiele kościołów i mijanych pomników Wielkich Polaków. Pełen doświadczeń naukowych był nasz pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie udzieliliśmy wywiadu Polskiemu Radiu na temat naszego wypoczynku w ramach akcji „Lato w mieście 2023”. Wspaniałą panoramę stolicy mogliśmy podziwiać z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Podróżowaliśmy również warszawskim metrem. We wtorek mieliśmy możliwość obejrzenia kinowych wersji „Małej Syrenki” lub „Super
Mario Bros”- do wyboru. Obie animacje podobały się młodszym i nieco starszym uczniom. Po seansie, spacerując alejami Najświętszej Marii Panny, dotarliśmy do Parku im. Stanisława Staszica, w którym zwiedziliśmy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Eksponaty do wystawy pochodzą z kopalń rud żelaza regionu częstochowskiego, m.in. „Rudniki”, „Wręczyca”, „Barbara”, a największa ich ilość pochodzi z Kopalni „Szczekaczka” w Brzezinach. Idąc podziemnymi chodnikami poznaliśmy charakter ciężkiej pracy górników, historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza w Polsce. Z akcją „Lato w mieście 2023” pożegnaliśmy się rowerowo. Wycieczka wymagała nieco kondycji fizycznej, ale wiele przyjemności sprawił nam przejazd w peletonie drogami, ścieżkami rowerowymi i duktami leśnymi. Podziwialiśmy widok mokradeł i sztucznego jeziora zalewu retencyjnego w Blachowni, słuchaliśmy głosów ptactwa wodnego i leśnego, obserwowaliśmy przyrodę ożywioną i nieożywioną. Zobaczyliśmy również znane w okolicach Źródełko św. Huberta w miejscowości Cisie. Pełni wrażeń rozpoczęliśmy wakacje!
Uczestnicy wraz z Opiekunami
Bezpieczne Wakacje
Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie tak własnym jak i naszych bliskich.
Specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie przypominają, że wakacje mogą być czasem odpoczynku, zabawy i nowych wrażeń. Aby zadbać o siebie i swoich najbliższych, nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Pamiętając o bezpieczeństwie zwróćmy uwagę nie tylko na bezpieczeństwo na placach zabaw, ale również bezpieczeństwo w górach, nad wodą, w lesie, na słońcu, podczas burzy czy po prostu w domu. Zadbajmy o jeden z najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych jakim jest więź z rodzicami. Wakacje to czas, który możemy poświęcić dla naszych dzieci i bliskich. Jako dorośli bądźmy wzorem dobrych zachowań i źródłem cennych porad i wskazówek. Pozostając w relacji z dziećmi czy młodzieżą porozmawiajmy o zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się w czasie letniego pobytu na wakacjach. Przypomnijmy numery telefonów alarmowych, zapoznajmy z międzynarodowym gestem „Pomóż mi” i nauczmy jak reagować w sytuacjach zagrożenia.
Czas wakacji i wypoczynku to czas wielu przyjemnych chwil, które stale uwieczniamy na zdjęciach. Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych imprez i spotkań towarzyskich jest bardzo przyjemne. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy utrwalać na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie? Może warto po prostu na chwilę pozostać w świecie realnym i wyłączyć się z sieci? Jeśli to nasz pomysł na temat do rozmowy, to zastanówmy się, czy wszystko nadaje się do publikacji? Zdjęcia z wakacji mają nam przypominać o dobrej zabawie, a nie informować o każdym naszym kroku i podejmowanych aktywnościach, a tym bardziej być powodem krytyki czy hejtu. Czas wolny od szkoły, pracy to nierzadko czas szukania sobie zajęć. Pamiętajmy zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko przemocy czy pornografii jest o wiele bardziej niebezpieczne i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnych i lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna jest więź z rodzicami, którzy nauczą dziecko reagowania na pojawiające się niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie.
Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnej aktywności i szukania sposobów spędzania czasu wolnego. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na odpoczynku, rozmowach, dyskusjach, czy zabawie tak, aby z energią powrócić do codziennych zajęć i wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił i z nowymi pomysłami.
Zakończenie roku szkolnego klas 0-3
- 1
Dnia 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas 0-3. Najpierw klasa 3 prezentowała wierszyki i śpiewała piosenki, później wychowawcy wraz z panią Dyrektor wręczyli uczniom dyplomy i świadectwa ukończenia poszczególnych klas. Po przedstawieniu uczniowie spotkali się z nauczycielami w swoich klasach, aby podsumować rok i porozmawiać o bezpiecznych wakacjach. Zyczymy wszystkich udanego, wakacyjnego odpoczynku i do zobaczenia we wrzesniu!
Zakończenie roku klas 4-8
Zakończenie roku szkolnego to z pewnością najbardziej wyczekiwany moment przez wszystkich uczniów.Nic dziwnego w końcu wakacje to czas kiedy podręczniki i zeszyty wreszcie można rzucić w kąt i oddać się beztroskiemu odpoczynkowi. W naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego w klasach 4- 8 miała miejsce 23 czerwca 2023roku o godzinie 8.30. To wspaniałe wydarzenie rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru, zaśpiewania hymnu państwowego oraz powierzenia przez reprezentantów klasy 8 sztandaru uczniom klasie 6. Po przywitaniu Całego Grona Pedagogicznego oraz uczniów, nastąpiło rozdanie świadectw oraz dyplomów najbardziej wyróżnionym. Jak na każda Akademie przystało po części oficjalnej nastąpiła cześć artystyczna , podziękowania oraz wręczanie kwiatów na pożegnanie - przez uczniów klas 8.
Wszyscy miło zapamiętamy ten dzień a uczniom klas 8 życzymy samych sukcesów w murach nowych szkół.
XV Częstochowskie Dni Rodziny
W dniu 21 czerwca 2023 r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste zakończenie " XV Częstochowskich Dni Rodziny". Podczas spotkania Pan Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył dyplomy i nagrody dla laureatów konkursów , w tym za międzyszkolny konkurs plastyczny " Moja rodzina" organizowany przez naszą szkołę. Przekazane zostały również podziękowania dla organizacji,które włączyły się w organizację wydarzenia.
Udział w akcji "Eco-Viral"
- 3
W dniu 20 czerwca 6-osobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w akcji "Eco-Viral". Akcja jest doskonałą okazją do edukacji na temat ochrony środowiska oraz roli, jaką odgrywają drzewa w naszym życiu.
W ramach tej inicjatywy Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Pan Rafał Piotrowski oraz Młodzieżowa Rada Miasta rozdawali różne sadzonki drzew. Mamy nadzieję, że sadzonki, które dostaliśmy będą dobrze rosły na terenie zielonym wokół naszej szkoły.
Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klasy III
- 10
Dnia 19 czerwca oddział przedszkolny wraz z klasa 3 odbyli wycieczkę do Parku Korzonek. Na dzieci czekała wspaniała rozrywka: labirynt, park linowy, jeżdżenie na rolkach lub wrotkach, zamek dmuchany, zwierzęta, ścianka wspinaczkowa ze zjeżdżalnia oraz wiele innych. Pogoda dopisała idealnie, wiec dzieci we wspaniałych humorach wracały do domu.
Rejs po niebie w kinie sferycznym
W dniu 12 czerwca uczniowie klas czwartej, piątej i szóstej uczestniczyli w seansie filmowym w kinie sferycznym w Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Na początku pobytu nauczyciel akademicki przeprowadził krótki wykład na temat obserwacji nieba, zaprezentował wykonane przez siebie zdjęcia ciał niebieskich i zaprosił do obejrzenia filmów. Pierwszy z nich opisywał widok nieba w czerwcu, gdy nie ma zachmurzenia i zanieczyszczenia światłem. Autorzy przekonywali, jak wiele energii cieplnej tracimy przez zastosowanie nadmiaru sztucznego oświetlenia: większe aglomeracje świata są widziane z kosmosu, ptaki i zwierzęta gubią drogę do swoich domów, ludzie mają problemy ze snem, wzmacniany jest efekt cieplarniany tak szkodliwy dla naszej planety. Drugi z filmów przedstawiał historię naszej gwiazdy czyli Słońca, traktował o teraźniejszości i przyszłości naszej Galaktyki, w tym Ziemi, z uwzględnieniem wpływu słonecznego. Uczniowie nagrodzili projekcje brawami, co świadczyło o rozbudzeniu zainteresowania ukazaną problematyką.
Egzamin na kartę rowerową- 100% zdawalności!
W czerwcu, jak co roku, kolejni uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w ruchu drogowym poruszając się rowerem, ponieważ posiadają dokument do tego uprawniający- kartę rowerową. Tym razem 13 uczniów z klasy 4 uczestniczyło w egzaminie w miasteczku rowerowym przy szkole nr 50 w Częstochowie. Tydzień wcześniej z sukcesem zaliczyli egzamin teoretyczny, w piątek przybyli do szkoły (jeszcze pod opieką dorosłych) na swoich
rowerach, następnie pod opieką wychowawcy oraz pod czujnym okiem nauczyciela techniki- egzaminatora udali się na wycieczkę przez miasto. Zanim jednak wyruszyli, nauczyciel W-F sprawdził stan techniczny wszystkich pojazdów i udzielił instruktażu dotyczącego niezbędnego wyposażenia i ustawiania przerzutek w rowerach podczas jazdy. Czwartoklasiści sprawdzali swoją wiedzę teoretyczną w terenie, na przejściach i przejazdach korzystając ze ścieżek rowerowych w dzielnicach: Lisiniec, Tysiąclecie i Północ. Egzamin praktyczny odbywał się przy Szkole Podstawowej nr 50; część uczniów przejeżdżała poszczególne skrzyżowania z zastosowaniem zasad ruchu drogowego, znaków poziomych i pionowych, druga część była pieszymi i jako uczestnicy ruchu drogowego przechodzili na przejściach dla pieszych lub w miejscach do tego przeznaczonych. Każdy uczeń uczestniczył w obu rolach. Egzamin był niezwykle przyjemny, wszyscy uczniowie potrafili zachować się na drodze, znali wszystkie mijane znaki, jeździli zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Nagrodą po tym gorącym dniu były pyszne lody i karta rowerowa, którą uczniowie otrzymają jeszcze przed wakacjami.
Archiwum Aktualności