Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Totus Tuus Maryjo" będzie wznowiony z początkiem września. Prace, które otrzymaliśmy biorą udział w konkursie i są przechowywane w szkole do wznowienia. W regulaminie nic się nie zmienia, inna będzie tylko data zakończenia konkursu o czy powiadomimy mailem i na naszej stronie internetowej.
TOTUS TUUS MARYJO
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - PATRON NASZEJ SZKOŁY, PRZYJACIEL DZIECI I MŁODZIEŻY - PAMIĘTAMY!
W tym roku przeżywamy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Prośmy Go, aby wypraszał u Pana Jezusa dla nas wiarę i miłość do Niego i Matki Bożej.
Wielką radość przeżywali państwo Wojtyłowie, gdy 18 maja 1920 roku urodził się syn, któremu na chrzcie dali imię Karol. Z miłością patrzyli na maleńkiego Karolka i stawiali pytanie: Kim będziesz, synu? Karol z pokorą przeżywał pierwszą spowiedź i z miłością po raz pierwszy przyjmował Pana Jezusa w Komunii świętej. Jako uczeń liceum kochał teatr, a kiedy z ojcem zamieszkał w Krakowie, postanowił zostać księdzem.
Po studiach zajmował się studentami, a mając zaledwie 37 lat, został biskupem w Krakowie, potem kierował diecezją jako jej biskup ordynariusz. Papież Paweł VI wybrał Go na kardynała. Kiedy po 33 dniach kierowania Kościołem umarł Jan Paweł I, kardynałowie wybrali Karola Wojtyłę na 264 biskupa Rzymu. Papież Polak 27 lat kierował Kościołem. Kochał Polskę,do której pielgrzymował 9 razy.
Jako pierwszy Papież napisał list do dzieci. Nazywał Was radością i najpiękniejszym darem rodziny, Kościoła i całego świata. Ojciec Święty bardzo lubił spotykać się z dziećmi, które zadawały mu różne pytania. Często mówił: Wy jesteście moją nadzieją. Wy jesteście nadzieją Kościoła. Zachęcał do kochania Pana Jezusa i Matki Bożej. Prosił, abyście żyły w zgodzie w rodzinie i szkole. Zachęcał, aby wpatrywać się w obraz Pana Jezusa Miłosiernego, szczególnie wtedy, gdy przeżywamy smutne chwile. Przypominał o częstej spowiedzi i Komunii świętej. Umiał przebaczyć Ali Agcy, który chciał go zabić. Prosił, abyśmy doświadczając cierpienia, nigdy od Pana Jezusa nie odeszli.
Papież Polak przyczynił się do tego, że świat się zmieniał i wiele osób, które nie znały Pana Jezus, chciały Go poznać.
18 maja, o godz. 18.05 TVP HISTORIA wyemituje film dokumentalny "Wadowice, miasto mojego dzieciństwa". Bez poznania Wadowic nie można w pełni zrozumieć dokonań i czynów wielkiego Polaka. Natomiast o godz. 20.20, również w TVP HISTORIA, można obejrzeć poruszający film biograficzny produkcji włosko-amerykańsko-polskiej z 2005 r. "Jan Paweł II". Reżyserem obrazu jest John Kent Harrison. W stacji POLSAT RODZINA o godz. 21.00 można zobaczyć widowisko z okazji rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski "Wsłuchiwać się w papieża". O tej samej porze - o 21.00 - TVP1 wyemituje spektakl teatralny zatytułowany "Powołanie" w reżyserii Pawła Woldana.
Serdecznie zapraszamy, Uczniów i Rodziców, do obejrzenia wymienionych pozycji.
A poniżej prezentacja wykonana przez ucznia naszej szkoły Adama Gliń z klasy VI poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II.
Praca plastyczna - Marcin Roznowski klasa 1
Informacja dla ósmoklasistów
Informacja dla uczniów klas 8 od Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego:
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2020 roku
Na podstawie:
art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481, z późn. zm.)
rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2017 r. poz. 1512, z późn. zm.)
rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2223, z późn. zm.)
§ 11i ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19 (Dz.U. poz. 493, z późn. zm.), w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, ustalam harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2020 r.
Ogłoszenie
W związku z panującą pandemią koronawirusa Ogólnopolski Konkurs Plastyczny 'TOTUS TUUS - MARYJO" zostaje zawieszony do odwołania, o czym również poinformujemy na naszej stronie.
Dziś mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętamy !
Nasz kochany Ojciec Święty, był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie, pontyfikat zmienił losy wielu ludzi, a nawet narodów. Chcemy przypomnieć postać Papieża Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, aby na zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.
Jan Paweł II był papieżem słowa, miłości, cierpienia, milczenia i pożegnania. Zdawać by się mogło, że powiedział wszystko. Tymczasem najpiękniejsze ziarno zasiał w ostatnich dniach swojego życia. Wtedy, gdy mówić już nie mógł, mówił gestem zbolałej twarzy i drgającej ręki. Umierał na oczach całego świata, wszystko ofiarując Bogu. 02 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, odszedł człowiek, który przerósł wszelkie autorytety. To był nasz papież !
Żegnał Go cały świat. Duch Święty, wiatr – w lekkim powiewie czytał Ewangelię.A kiedy zamknął Księgę życia, wierni wznieśli okrzyki: Święty natychmiast!
1 maja 2011 roku Jan Paweł II został beatyfikowany – uznany za błogosławionego,a uroczystą Mszę poprowadził papież Benedykt XVI. Natomiast, 27 maja 2014 roku w Rzymie, papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II oraz Jana XXIII świętymi.
Jan Paweł II w pamięci naszej żyć będzie, a papieskie wskazania będą ukazywać kierunek naszej życiowej drogi. Bo i naszym pragnieniem jest oglądanie Boga twarzą w twarz.W końcu wszyscy jesteśmy Jego upragnionymi dziećmi, dla wszystkich przygotował miejsce w niebie i wszystkich nas do siebie zaprasza.
Mamy nadzieję, że osoba Jana Pawła II odżyła w Waszej pamięci i w sercu.
KOMUNIKAT
W związku z wejściem w życie w dniu wczorajszym Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 566) informujemy, że:
- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki,
- Nie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów,
- Wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem dzieci do 13. roku życia oraz osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać),
- W miejscach pracy należy zachować dystans półtora metra i zapewnić środki do dezynfekcji,
- Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.
Informacje - logopeda szkolny
PRÓBNY EGZAMIN E8
Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 26 marca 2020r. dotycząca próbnego egzaminu ósmoklasisty:
Informacja
Drodzy Rodzice!
Podczas prowadzenia zdalnego nauczania nasza Szkoła będzie korzystała z programu ZOOM, który będzie służył do wideorozmów oraz zdalnego prowadzenia zajęć z uczniami. Bardzo proszę o zainstalowanie go na Waszym komputerze bądź telefonie w terminie do 29.03.2020 r. (niedziela). Poniżej znajduje się link z filmem, na którym krok po kroku jest wyjaśnione jak zainstalować program.
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych- informacja
Komunikat dotyczący pracy Poradni:
http://zppp.ids.czest.pl/
Informacje dotyczące organizacji nauczania zdalnego
Kochani Uczniowie!
Dziękujemy Wam przede wszystkim za to, że przestrzegacie zasad bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia koronawirusem i pozostajecie w domu. Tak jak dotychczas, wykonujcie polecone przez Waszych nauczycieli prace i zadania, systematycznie przygotowujcie się do zajęć i aktywnie bierzcie udział w pracy zdalnej, zdobywając nową wiedzę i umiejętności. Praca samokształceniowa pozwoli Wam nabyć nowe kompetencje, które wykorzystacie w przyszłości. Zawsze możecie liczyć na pomoc i wsparcie swoich nauczycieli.
Drodzy Rodzice, Opiekunowie!
Zdajemy sobie sprawę, ile trudu wkładacie Państwo w edukację swoich dzieci. W tej trudnej sytuacji, jaka nas dotyka dziękujemy za dotychczasową i przyszłą współpracę, zaangażowanie, życzliwość, zrozumienie dla warunków, które są dla nas wszystkich nowe i niecodzienne, z którymi musimy się wszyscy zmierzyć dla dobra naszych uczniów i Waszych dzieci.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłużyło okres czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowym rozporządzeniem uregulowało realizację zadań szkoły w postaci zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. poz. 492, 493).Zdalne nauczanie będzie kontynuowane w okresie wskazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do odwołania. W związku z tym:
1) Nauczyciele w swojej pracy mogą wykorzystywać materiały tradycyjne, a także te, w postaci elektronicznej. Działania w ramach nauczania zdalnego będą prowadzone w oparciu m.in. o:
- podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada,
- materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów podanych na stronie internetowej szkoły,
- materiały prezentowane w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej i polskiego radia.
2) Planując zajęcia nauczyciele wszystkich przedmiotów na każdym etapie edukacyjnym uwzględnią zróżnicowanie zajęć, łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, zwracając uwagę na higienę pracy i bezpieczeństwo w sieci. Dołożymy wszelkich starań, aby nadmiernie nie obciążać uczniów zajęciami w danym dniu.
3) Nauczyciele będą przekazywać wszystkie informacje uczniom drogą elektroniczną za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów społecznościowych, wiadomości tekstowych SMS lub w inny możliwy sposób.
4) Od 25 marca 2020r. nauczyciele będą oceniali wiedzę, umiejętności i postępy uczniów. Ich zaangażowanie, systematyczność i terminowość pracy w realizacji podstawy programowej. Praca w tej trudnej sytuacji będzie miała odzwierciedlenie w ocenianiu cząstkowym z poszczególnych przedmiotów i ocenie zachowania, co wpłynie na ocenę roczną.
5) Dostępność w sieci ucznia będzie monitorowana przez wychowawców i nauczycieli przedmiotów. W przypadku nieuczestniczenia ucznia w zajęciach Rodzic/Opiekun usprawiedliwia ucznia/wychowanka.
6) W przypadku pojawienia się problemów technicznych prosimy o kontakt z wychowawcą klasy lub nauczycielem przedmiotu.
7) Rodzice/Opiekunowie będą na bieżąco informowani o postępach uczniów w nauce drogą elektroniczną lub zgodnie z dotychczasowym harmonogramem konsultacji indywidualnych.
Szczegółowe informacje dotyczące zdalnego nauczania otrzymacie Państwo od wychowawców poszczególnych klas.
Pozdrawiamy, życząc zdrowia Wam i Waszym Bliskim.
Do zobaczenia!
Dyrektor Szkoły i Grono Pedagogiczne
Działania związane z koronawirusem - informacje dla Częstochowy
Koronawirus
- ZAGROŻENIE KORONAWIRUSEM – INFORMACJE DLA CZĘSTOCHOWY
- SENIORKO I SENIORZE - ZOSTAŃCIE W DOMU
- ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
- CZĘSTO... CHOWA SIĘ W DOMACH!
- GAZOWNIA W CZĘSTOCHOWIE - OGRANICZENIA
- PRACA ZDALNA Z UCZNIAMI
- RYNEK NA ZAWODZIU DZIAŁA, ALE Z OGRANICZENIAMI
- NIECZYNNE PLACE REKREACJI
- TRZY NOWE INFOLINIE ZUS
- APEL PREZYDENTA
- PRACE GEODEZYJNE. UZGADNIANIE DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ
- ZUS O POMOCY PRZEDSIĘBIORCOM
- APEL DO PRZEDSIĘBIORCÓW
- INFOLINIA MOPS
- LIST DO PREMIERA W SPRAWIE UPROSZCZENIA PROCEDUR
- URZĄD MIASTA W CZASIE ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM
- UŚMIECH DLA SŁUŻB
- STREFA PARKOWANIA – ZAWIESZONE KONTROLE
- WAŻNE TELEFONY DLA PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
- WYDZIAŁ PODATKÓW I OPŁAT – INFORMACJE DLA INTERESANTÓW
- INFORMACJA WODOCIĄGÓW CZĘSTOCHOWSKICH
- WODOCIĄGI CZĘSTOCHOWSKIE - ZDALNA OBSŁUGA INTERESANTÓW
- WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH - NUMERY TELEFONÓW
- ORZEKANIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
- GEODEZJA I KARTOGRAFIA: OGRANICZENIA
- ZMIANY NA CMENTARZU KOMUNALNYM
- PRZETARGI BEZ ZMIAN
- ZARZĄD ZMP OBRADOWAŁ W SPRAWIE KORONAWIRUSA
- POMOC PSYCHOLOGICZNA
- PRACA USC W NAJBLIŻSZYCH DNIACH
- ZAWIESZONE ZAJĘCIA W SZKOŁACH; E-MATERIAŁY DO SAMODZIELNEJ PRACY W DOMU
- KORONAWIRUS A KOMUNIKACJA MIEJSKA
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA ZAWIESZONA
- ZAGROŻENIE KORONAWIRUSEM – ZMIANY W CZĘSTOCHOWIE
- SPRAWA WEZWAŃ I KONTAKTU ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
- ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLACH, SZKOŁACH I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH
- ZAWIESZENIE IMPREZ KULTURALNYCH, NIECZYNNE ŻŁOBKI
- KORONAWIRUS - INFORMACJE UM z 10 marca 2020 r.
- OGRANICZENIA W PRACY MOPS
- CZPK - OGRANICZENIA DLA MIESZKAŃCÓW
- ORZEKANIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI - OGRANICZENIA
- ODWOŁANA KWALIFIKACJA WOJSKOWA
- KONTAKT ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
- TELEPORADY CZYLI LEKARZ NA ODLEGŁOŚĆ
- ZAMKNIĘTE OBIEKTY MOSiR
- OGRANICZENIA W PRACY PUP
- URZĄD MIASTA OD PIĄTKU OD GODZ. 13 ZAMKNIĘTY DLA INTERESANTÓW
- BEZPŁATNY ASYSTENT SENIORÓW
- DOSTARCZENIE LEKÓW DLA SENIORÓW ZA DARMO
- ZMIANY W DZIAŁALNOŚCI MZDIT
- ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY ZAMKNIĘTY
- TERMIN ODBIORU ODPADÓW PROBLEMOWYCH ODWOŁANY
Komunikat
Uczniowie w czasie zawieszenia zajęć powinni bezwzględnie pozostać w domach, nie powinni spotykać się w grupach w celu uniknięcia zarażenia koronawirusem. Przebywanie w skupiskach ludzi może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. W warunkach domowych także należy przestrzegać zasad higieny i czystości pomieszczeń w których przebywają dzieci i młodzież. Apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.
Obiekty na terenie szkoły zamknięte
Z troski o zdrowie dzieci i seniorów ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem od dnia 18 marca do odwołania zostają wyłączone z użytkowania następujące obiekty: boisko szkolne, siłownia dla seniorów i plac zabaw.
Materiały do samodzielnej nauki w domu
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
materiały dydaktyczne przygotowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów do samodzielnej pracy w domu będą przesyłane drogą mailową przez wychowawców klas. Realizacja zadań będzie weryfikowana po powrocie do szkoły (lub w miarę możliwości na bieżąco).
Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe:
2. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
4. Strona Centrum Nauki Kopernik
5. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
9. Serwis Polskie Radio Dzieciom
-
Epodreczniki.pl https://epodreczniki.pl/
To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Materiały dostępne na platformie są:
-
bezpłatne,
-
zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
-
udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
-
dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
-
dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
-
e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
-
dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
-
przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
-
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
-
Portal lektury.gov.pl https://lektury.gov.pl/
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowychi ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
-
Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
-
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
-
Serwis IPN Przystanek historia https://przystanekhistoria.pl
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
-
Serwis Ninateka https://ninateka.pl/edu
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
-
Serwis Muzykoteka Szkolna http://www.muzykotekaszkolna.pl/
Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
-
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
-
Serwis Polskie Radio Dzieciom www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
-
Edukacyjne gry online dla klas 0 - 8
Linki do darmowych gier online:
matzoo.pl
pisupisu.pl
gry.pl
E8 ZADANIA DO POWTÓRKI PRZED EGZAMINEM
Uprzejmie informujemy,
że od 16 marca, do środy, 25 marca, codziennie na stronie
są zamieszczane zadania powtórkowe dla uczniów klasy VIII.
Każdy taki zestaw zadań składa się z:
-
zadań z języka polskiego zorganizowanych wg lektur obowiązkowych w klasie VII-VIII
-
zadań z matematyki zorganizowanych wg kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej
-
zadań z języka angielskiego – zorganizowanych wg umiejętności.
-
Kwarantanna, dozór epidemiologiczny – co to znaczy
Stan zagrożenia epidemicznego — co to znaczy
To znaczy, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.
Co to znaczy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, że ktoś …
… jest hospitalizowany?
Przebywa w szpitalu. Niekoniecznie znaczy to, że jest nosicielem koronawirusa albo jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
Liczba osób hospitalizowanych to nie to samo, co liczba osób chorych ani liczba osób będących zakażonymi koronawirusem.
W przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem pacjent jest umieszczany w izolatce, by nie zarażał innych chorych.
… jest objęty kwarantanną
Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.
Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów.
Nikomu nie wolno do niego przychodzić.
Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
… jest objęty nadzorem epidemiologicznym
Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby.
Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.
… ma negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa
Osoba nie ma koronawirusa.
… ma pozytywne wyniki testu na obecność koronawirusa
Wykonany test potwierdził, że ktoś ma koronawirusa.
… przechodzi kontrolę sanitarną
Kontrola sanitarna przeprowadzona jest na granicach kraju, czyli także w portach lotniczych i morskich. Podróżni pytani są, skąd przyjeżdżają, gdzie byli, jak się z nimi skontaktować na terenie Polski. Wypełniają formularz z tymi danymi.
Może być im mierzona temperatura. Temperatura powyżej 36,6 nie oznacza, że ktoś jest chory na COVID-19 lub jest nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2. Oznacza jednak, że warto to sprawdzić. Niestety temperatura w normie nie potwierdza, że ktoś jest zdrowy. W części przypadków zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo.
http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/kuratorium/aktualnosci/kwarantanna-dozor-epidemiologiczny-co-to-znaczy/
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole
Szanowni Państwo, Rodzice Uczniów,
w związku z decyzją Rady Ministrów w sprawie zawieszenia zajęć w szkołach z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem, informuję:
Zajęcia w szkole zostają zawieszone w okresie: 16- 25.03.2020 r.
W dniach 12, 13.03 2020 r. w szkole będą zapewnione zajęcia opiekuńcze (świetlicowe) dla uczniów, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić w tych dniach opieki.
Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej okresu tego nie należy traktować jako dni całkowicie wolnych. Uczniowie proszeni są o utrwalanie wiadomości i samokształcenie. Zalecenia wskazują także na konieczność unikania zbiorowisk i pozostawania uczniów w domach.
Poniżej zamieszczam apel Ministra Edukacji Narodowej:
Rodzicu,
• ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
• zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
• jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
• przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
• rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;• śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Więcej informacji na stronie MEN:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Ewa Suchan
Dyrektor Szkoły
Archiwum Aktualności