• Most do wczorajszego świata

          • Miło nam zakomunikować, że uczeń naszej Szkoły Łukasz Poczobut został laureatem konkursu "Most do wczorajszego świata". Jego prezentacja multimedialna zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce15 listopada w Auli im. Zofii Idzikowskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.
            Serdecznie gratulujemy.

          • Obchody Dnia Niepodległości

          • 11 listopada delegacja naszej Szkoły wzięła udział w miejskich uroczystościach Święta Niepodległości. Po złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki nastąpił przemarsz na plac Biegańskiego, gdzie odczytano Apel Pamięci, odbyła się przysięga klas mundurowych, a delegacje miejskich środowisk i przedstawiciele służb mundurowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

          • Obchody Święta Niepodległości w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

          • W dniu 12 listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wystąpienia przed lokalną społecznością z przedstawieniem z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Występ artystyczny odbył się w zaprzyjaźnionej Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie prowadzonej przez Ojców Franciszkanów. Przedstawienie było częścią uroczystości związanej ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileuszem 10-lecia Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru, której Prezesem jest Pan Krzysztof Ściubidło. Podczas uroczystości mogliśmy posłuchać również pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu FLOW oraz obejrzeć prezentację multimedialną na temat dokonań stowarzyszenia.

          • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu

          • W Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna" przyznano następujące miejsca:

            I miejsce Maja Gierasińska SP nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie

            II miejsce Mateusz Jaworski SP nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie

            III miejsce Antoni Bartnik SP nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi  w Częstochowie

            Wyróżnienie otrzymuje Oliwia Romanowska SP nr 32 im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom a wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy. Po odbiór nagród zapraszamy od 17.11.2023r. w sekretariacie szkoły.Wysłano z aplikacji Onet Poczta dla Android

          • Akcja „Ile waży św. Mikołaj”

          • 9 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy charytatywną sprzedaż gofrów, z której dochód zostanie przeznaczony na akcję „Ile waży św. Mikołaj” wspierającą Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo.
            Dzieci miały do wyboru gofry z cukrem pudrem, ze śmietaną, posypką cukierkową i owocową polewą. Gofry cieszyły się ogromnym powodzeniem, smakowały, kolejki były ogromne- z czego się bardzo cieszymy.

          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          • W dniu 10.11.2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, w której wystąpili uczniowie z klas: II, III, V oraz VII. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć trudne czasy z historii naszego kraju, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r., gdzie w skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Sytuację tę zobrazował piękny taniec z flagami, który wzruszył zgromadzonych.  Swoją obecnością na uroczystości zaszczycił nas Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru Pan Krzysztof Ściubidło. Ponadto nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do Hymnu" i o godzinie 11.11 wszyscy zgromadzenia na akademii odśpiewali Hymn Narodowy.

          • Polska jest fajna!

          • Polska jest fajna  to konkurs radia Zet. Polegał na zachęceniu do zwiedzania, próbowania i poznawania danego rodzinnego regionu słuchacza. Takie zgłoszenie wysłała jedna z naszych nauczycielek pani Asia Jamska i udało się.  Takim też sposobem w czwartek 9.11 w szkole zrobiło się wielkie zamieszanie gdyż radio Zet przyjechało wręczyć Pani Asi wygraną. Zetka została zaproszona do zobaczenia codziennego życia  szkoły. Były wywiady, pyszne gofry, gadżety dla dzieci i pamiątkowe zdjęcia.Ten zwykły dzień stał się niezwykłym dla Wielu i na pewno długo pozostanie w pamięci. 

             

          • Wizyta policjantów w szkole

          • Częstochowscy policjanci 8 listopada odwiedzili uczniów klas II-VII. Tematem spotkania były kwestie związane z cyberzagrożeniami, przemocą w sieci, hejtem a także poszanowaniem mienia. Policjanci zapoznali uczniów z przepisami prawnymi, które zakazują popełniania czynów karalnych. Przypomnieli, że odpowiedzialność za łamanie prawa w internecie dotyczy również osób nieletnich. Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że w sieci nie da się być anonimowym i że każdy odpowiada za publikowane przez niego treści. Podczas spotkania przypomniano, że obrażanie, poniżanie, groźby karalne stanowią naruszenie prawa, za którą  można być pociągniętym do odpowiedzialności przed sądem dla nieletnich.Policjanci zapoznali ucniów z formami cyberprzemocy oraz z procedurą postępowania w przypadku dotknięcia z tym zjawiskiem. Podkreślano w rozmowie z uczniami jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy w stosunku do innych osób. Na zakończenie odbyła się jeszcze dyskusja podczas której dzieci uzyskały odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

          • Spektakl profilaktyczny

          • 30 października dzieci i młodzież wzięły udział w spektaklu profilaktycznym o charakterze kabaretowym pt. „Piraci”. Piractwo drogowe oraz to uprawiane przed wiekami na wodach mórz i oceanów były tematem spektaklu z udziałem duetu aktorów. Treść przedstawienia została zawarta w kilku skeczach i 8 piosenkach, wśród których nie zabrakło znanych pieśni żeglarskich. Przekazane zostały również ciekawostki z życia piratów i korsarzy. Temat przygód na drodze, w ciekawy i dowcipny sposób przenikał się z wątkiem morskim. Obydwa tematy łączyło poszukiwanie skarbu, a skarbem okazała się dobroć, miłość, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. Spektakl „Piraci” to wspaniała lekcja profilaktyki.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dziś w naszej szkole zrobiło się niezwykle bajkowo ponieważ obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Postacie z bajek Disneya takie jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki od lat wnoszą magię i radość do naszego życia, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą oraz wzruszają nie tylko dzieci ale również dorosłych na całym świecie.  Nasi uczniowie przenieśli się w tą magiczną krainę bajek za sprawą barwnych i różnorodnych kostiumów. Zaskoczyli nas swoją kreatywnością oraz zaangażowaniem. Oprócz wspaniałych strojów uczniowie przygotowali plakaty, które wszyscy możemy podziwiać na szkolnych korytarzach, natomiast przerwy umilała nam muzyka z bajek Disneya przy której uczniowie mogli się spontanicznie pobawić oraz potańczyć.

          • Podsumowanie Akcji "Święty Mikołaj na Kresach"

          • W tym roku nasza szkoła, jak co roku zaangażowała się w zbiórkę charytatywną Święty Mikołaj na Kresach 2023. Zebraliśmy artykuły szkolne i spożywcze, które przekazane zostaną potrzebującym Polakom mieszkającym na Kresach Wschodnich: Szumska, Mickun, Jaszun – Litwa; Rezekne – Łotwa; Stary Konstantynów, Borysław, Berdyczów, Humań - Ukraina. Dziękujemy za Państwa pomoc i zaangażowanie w zbiórkę, bo tylko tak możemy realizować misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących Kresy Wschodnie.

          • Wyjście na spektakl

          • Dziś nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III oraz z oddziału przedszkolnego wybrali się na spektakl muzyczny "Alicja w Krainie Czarów". Była to piękna opowieść, która rozbudza wyobraźnię i wzbudza wiele emocji, a także daje przekaz aby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się, bo pogoń za swoimi ideami odbywa się krętą i niepewną drogą. Ogromnym atutem widowiska była piękna scenografia i zachwycające kostiumy.

          • Współpraca szkół

          • W ramach współpracy polsko- ukrainskiej nasza szkola otrzymała zdjęcia uczniów z miejscowości Mały Rożen. Uczniowie, ubrani w narodowe stroje, brali udzial w świątecznym jarmarku na rzecz wojska, które dzielnie walczy w wojnie z Rosją.

          • Memory master

          • 25 października 2023r. 18 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Leksykalnym MEMORY MASTER. Memory Master jest  nowoczesnym konkursem, który nie tylko sprawdza wiedzę lecz przede wszystkim wspiera naukę leksyki języka angielskiego na poziomie szkoły podstawowej. Uczestnicy musieli rozwiązać 30 zadań, aby zdobyć 100 pkt. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i z niecierpliwością czekamy na wyniki.

          • Podsumowanie Projektu Edukacyjnego „Poznajemy Jurę Krakowsko-Częstochowską”

          • 20 października br. w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów odbyła się Gala wręczenia nagród dla Laureatów Projektu Edukacyjnego „Poznajemy Jurę Krakowsko-Częstochowską”. Nasza szkoła wraz z Urzędem Miasta Częstochowy, Szkołą Podstawową nr 15 oraz Zespołem Szkolno- Przedszkolnym nr 4 zorganizowała cztery konkursy dla uczniów szkół podstawowych z powiatu: Plastyczno-Historyczny: „Jura przed laty i dziś – tajemnice jurajskich zamków i warowni”, Biologiczno- Geograficzny na Prezentację Multimedialną „Osobliwości Jury Krakowsko-Częstochowskiej”, Fotograficzny „Jesień na Jurze”, Historyczno-Literacki „Historia i legenda w przewodniku turystycznym”. Za sprawą Naczelnika Wydziału Edukacji Pana Rafała Piotrowskiego trzy najdalej leżące od centrum miasta szkoły, połączyły się we wspólnym działaniu. Do konkursów zgłosiło się ponad 300 uczniów z 32 szkół, konkurencja była ogromna, tym większy sukces dla laureatów, którym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za udział Panu Naczelnikowi oraz Panu Dariuszowi Kapinosowi Przewodniczącemu Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy. Szczególnie gratulujemy uczniom naszej szkoły: Nadii Zagórskiej – uczennicy kl. 2, która zdobyła wyróżnienie w konkursie plastyczno-historycznym oraz Filipowi Glocowi – uczniowi kl. 6, który zajął drugie miejsce w konkursie biologiczno-geograficznym oraz wyróżnienie w konkursie fotograficznym.

          • Szkoła pamięta 2023

          • Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. W ramach projektu dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III odwiedzili pobliski cmentarz by uporządkować bezimienne i opuszczone groby,  zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

          • XIX Kampania Białych Serc

          • Nasza Szkoła włączyła się w XIX Kampanię Białych Serc, trwała ona od 12 do 22 października 2023 r. W tym roku Kampania przebiega pod hasłem „Kto z kim przestaje, takim się staje”. W czasie kampanii odbywały  się lekcje profilaktyczne, głośno protestowaliśmy przeciwko przemocy, także tej, która ma miejsce na Ukrainie.  W szkole zawisły białe serca, które są symbolem kampanii. Uczniowie z naszej szkole mieli spotkania z pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz pedagogami specjalnymi. Wzięli również udział w Marszu Białych Serc.

          • Spotkanie z piłkarzem

          • W ramach „Czerwono – Niebieskiej Lekcji” w naszej szkole gościliśmy piłkarza klubu sportowego Raków Częstochowa Jeana Carlosa Silva. Uczniowie na spotkanie z piłkarzem ubrali się w niebiesko – czerwone barwy klubu oraz przynieśli klubowe szaliki i inne atrybuty. Oprócz tego dzieci przygotowały szereg pytań do piłkarza. Dowiedzieli się jak wyglądał początek jego kariery, ile czasu dziennie trenuje, jak wygląda jego dzień pracy, co lubi jeść, kto jest jego piłkarskim idolem i wiele, wiele innych ciekawostek. Nasz gość z okazji niedawno obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej przyniósł i wręczył na ręce Pani Dyrektor czerwono – niebieskie ciasto. Spotkanie z Jeanem było dla uczniów bardzo motywujące i pełne pozytywnych wrażeń.
            Z pewnością ten dzień zapadnie nam na długo w pamięci.

          • Dzień Patrona Naszej Szkoły

          • Dnia 16 października 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona – św. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się od wspomnień o św. Janie Pawle II i złożenia kwiatów przy sztandarze Patrona Szkoły. W spotkaniu uczestniczył również Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Częstochowie o. Radomir Buchcik. Przypomniał wszystkim nauczanie i słowa Wielkiego Polaka.
            Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewaliśmy ulubioną piosenkę naszego Patrona „Barkę”. W tym dniu w naszej szkole opiekunowie Samorządu Uczniowskiego sprzedawali kremówki, o których tak często mówił św. Jan Paweł II.

          • Rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszą dynię

          • W poniedziałek w naszej szkole odbyło się podsumowanie jesiennego konkursu plastyczno - technicznego na "Najpiękniejszą dynię". Uczniowie licznie wzięli udział w konkursie i zaskoczyli organizatorów swoją kreatywnością i zdolnościami. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Oto wyniki:
            W kategorii wiekowej klasy 0 - III
            I miejsce: Maja Hiller, Hania Tatarowicz, Iga Frukacz
            II miejsce: Oktawia Dreksler, Antoni Gloc, Marcel Olesiak
            III miejsce: Mikołaj Mastalerz, Adrian Dynus, Gabriel Garus
            W kategorii wiekowej klasy IV - VII
            I miejsce: Kamila Leszczyna
            II miejsce: Oliwier Rogacz, Bruno Rogacz
            III miejsce: Antoni Chrzuszcz, Oktawian Chłąd
            Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy:)