• Rozstrzygnięcie konkursu

          • W ramach XV Częstochowskich Dni Rodziny Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie zorganizowała konkurs plastyczny polegający na stworzeniu pracy typu kolaż pt. " Moja rodzina". Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III oraz IV - VIII.

            Zwycięzcami zostali:

            Klasy I-III 

            I miejsce Kaja Suchecka SP 41

            II miejsce Nadia Zagórska SP 37

            III miejsce Kornelia Kalwik SP 41

            wyróżnienie Franciszek Suchecki SP 1

            Klasy IV-VIII

            I miejsce Igor Surlej SP Stary Broniszew.

            Wręczenie nagród oraz dyplomów odbędzie się dnia 21 czerwca 2023 r. o godzinie 12.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

          • Napoleońska Częstochowa

          • 7 czerwca w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się podsumowanie projektu Napoleońska Częstochowa. Krzysztof Karwala uczeń klasy 8 w konkursie plasycznnym -Portret Księcia Józefa Poniatowskiego zdobył 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy.

          • Spektakl baletowy "Brzydkie Kaczątko"

          • 6 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III uczestniczyli w niezwykłym przedstawieniu. Dzieci ze Społecznego Ogniska Baletowego przedstawiły piękną baśń pt. "Brzydkie Kaczątko". Na scenie Klubu Politechnik można było zauważyć dwie nasze uczennice- Alicję Jaroś z klasy III i Nadię Papisz z klasy VI. Nasi uczniowie z wielkim  zaciekawieniem oglądali wspaniały występ wszystkich bohaterów spektaklu. 

          • Festyn Rodzinny

          • W dniu 03.06.2023 r. w naszej szkole odbył się festyn rodzinny. Głównym założeniem festynu było wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym oraz mieszkańców naszej społeczności. Festyn rozpoczęliśmy przywitaniem Gości przez naszą Panią Dyrektor Ewę Suchan oraz Panią Małgorzatę Jagiełę. Do przywitania Przyjaciół Szkoły dołączył również Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Pan Rafał Piotrowski. Miło spędzony czas na świeżym powietrzu przepełniony był wieloma atrakcjami. W programie festynu pojawiły się: występ oddziału przedszkolnego i klas 1-3 z okazji Dnia Mamy i Taty, pokaz tańców narodowych, a także pokaz talentów podczas którego uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli aktywnie uczestniczyć w zawodach sportowych, skorzystać z zabaw na dmuchawcu, zapleść warkocze, zrobić kolorowe tatuaże , pomalować twarz, a także uaktywnić swoje zdolności plastyczne w kąciku artystycznym. Dopełnieniem zabaw był pokaz gaszenia pożaru pianą w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej Wielkiego Boru, występ zespołu Flow, a także wizyta Jazdy Konnej Miejskiej Policji Konnej w Częstochowie. Podczas festynu prężnie działała loteria fantowa oraz sprzedaż cegiełek, do których przypisane było mnóstwo nagród. Dla smakoszy przygotowana była kawiarenka wsparta domowymi ciastami, lodami, watą cukrową, kiełbaskami z grilla, karkówką, ziemniaczkami z dipem, a także przepyszną grochówką przyrządzoną przez nasze Panie Kucharki.
            Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do organizacji naszego festynu, w  szczególny sposób Panu Krzysztofowi Ściubidło - Prezesowi Rozwoju Starej Gorzelni i Wielkiego Boru oraz przybyłym Gościom.

          • Dzień Dziecka

          • Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej. Jednak od zawsze wygrywa 1 czerwca – Dzień Dziecka. Nie inaczej było w tym roku. Uczniowie klas młodszych przenieśli się do "kina" oglądając z wielkim zaciekawieniem niezwykłą bajkę. Nie obyło się bez popcornu i innych smakołyków- w tym pizzy. Po seansie przyszedł czas na doskonałą zabawę z klasami starszymi na boisku szkolnym. Na zakończenie Dnia dla wszystkich uczniów czekała wata cukrowa- którą mogli sami zrobić.

          • Dzień Dziecka- oddział przedszkolny i III klasa

          • Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klasy trzeciej wspólnie świętowali Dzień dziecka. Rano dzieci obejrzały wspólnie bajkę , zajadając lody i inne smakołyki , a następnie spędziły czas na miłej zabawie na powietrzu. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

          • Informacja

          • Zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne zajęcia rugby, które odbywają się w każdą środę w godzinach 14:20-15:20 na boisku przy naszej szkole. 

          • 103 ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

          • 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła, syn zawodowego wojskowego Karola Wojtyły i Emilii.Jeden z przyjaciół Papieża powiedział: że Pan Bóg ułożył dla Jana Pawła II najpiękniejszy scenariusz życia, a On zrealizował go do końca, najwierniej jak to było możliwe.

            18 maja, dzieci z oddziału zerowego wraz z nauczycielami wzięły udział w ogólnopolskiej inicjatywie realizowanej z myślą o Wielkim Polaku, honorowym Obywatelu naszego miasta, patronie naszej szkoły, Janie Pawle II, pod hasłem: „Cała Polska tańczy dla Papieża”. Uczniowie klasy 2 oraz dzieci z oddziału zerowego przygotowały także laurki dla Jana Pawła II. Wspólne świętowanie odbyło się przy Jego pomniku na Wałach Jasnogórskich

            Karol Wojtyła był niezwykłym człowiekiem i kapłanem. Pisał wiersze i dramaty. Chodził po górach. Zajmował się filozofią. Prowadził teatr amatorski. Modlił się, wiosłował po mazurskich jeziorach. Spotkania z przyrodą były dla niego spotkaniami z samym Stwórcą, którego obraz widział w pięknie ojczystego kraju.

            Dla Jana Pawła II słowo Ojczyzna miało zawsze szczególne znaczenie. Jak sam mówił, Polska zajmowała w jego myślach i modlitwach naczelne miejsce. Gdy przyjeżdżał do Polski zawsze całował ziemię, gdyż jak sam mówił była dla niego jak matka.

            Jan Paweł II był gorącym czcicielem Matki Najświętszej. W jej kulcie był wychowany od najmłodszych lat. Szczególnie bliska była mu Czarna Madonna, Jasnogórska Pani. Swoje oddanie Maryi Papież potwierdził po zamachu na jego życie, który miał miejsce na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku.

             Św. Jan Paweł II kochał dzieci. Jako pierwszy papież napisał list skierowany do dzieci. Szczególnie bliscy także byli Papieżowi ludzie młodzi, z którymi potrafił doskonale nawiązać kontakt. Światowe Dni Młodzieży gromadziły co roku rzesze młodych chrześcijan, którzy przemierzali niekiedy tysiące kilometrów, by usłyszeć przesłania Ojca Świętego skierowane do nich. Mimo, że nie ma już z nami św. Jana Pawła II to nadal aktualne są jego słowa.

            Kolejna rocznica urodzin jest okazją do tego, by wrócić do duchowego dziedzictwa, jakie zostawił nam Kochany Ojciec Święty.

            Oto kilka wybranych myśli:

             

            "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". (Homilia, Warszawa 1979 r.)

             

            "Człowieka (...) nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie". (Homilia, Warszawa, 1979 r.)

             

            "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". (Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)

            "Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie". (Homilia, Wrocław, 1983 r.)

            "Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania". (List do młodych całego świata, 1985 r.)

            "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować". (Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

             

          • III TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ im. JANA PAWŁA II

          • W dniu 10.05 w naszej szkole odbyły się eliminacje III Turnieju Piłki Nożnej im. Jana Pawła II. Turniej był upamiętnieniem 103 rocznicy urodzin Papieża. Do rywalizacji w naszej grupie przystąpiły 3 częstochowskie szkoły podstawowe: SP nr 37, SP nr 33 oraz SP nr 11. Mecze odbywały się w systemie „każdy z każdym”. Nasza ekipa walczyła bardzo dzielnie, lecz pomimo starań nie udało nam się awansować do turnieju finałowego. Zwyciężyła SP nr 33. Naszą szkołę reprezentowali: Karol Celban, Piotr Kolmasiak, Jarosław Jaroś, Franciszek Kotnowski, Piotr Rybak, Oskar Duda, Damian Janus, Jakub Kędziora.

          • Wycieczka do Funzeum i Kolejkowa

          • 15 maja odbyła się wycieczka dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klasy 3 do magicznego miejsca jakim jest Funzeum w Gliwicach. Była to wspaniała podróż po krainie kolorów zaaranżowanych w wielu ciekawych i pełnych zachwytu pokojach w bajkowych sceneriach. Dzieci zrobiły mnóstwo selfie, pod okiem przewodnika podczas zabawy odnajdywały poukrywane rekwizyty. Po zwiedzaniu miały czas na posiłek i zabawę. Następnie z wizytą udaliśmy się do Kolejkowa. Przenieśliśmy się w świat makiet z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami, samochodami, pływającym statkiem, latającymi samolotami. Mogliśmy podziwiać starannie wykonane realistyczne miasta, przedstawione zarówno dniem jak i nocą.

          • 88 rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego.

          • 12 maja 2023 roku na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbyły się uroczystości związane z rocznicą
            śmierci Marszałka Piłsudskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, kombatanci Poczty Sztandarowe Częstochowskich Szkół. Józef Piłsudski w czasie I wojny światowej był komendantem Legionów, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski.
            Z osobą Józefa Piłsudskiego związanych jest wiele przełomowych wydarzeń w historii Polski, wydarzeń, o których powinni pamiętać przede wszystkim młodzi ludzie.
            Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze w Warszawie. Został pochowany na Wawelu, w
            krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce Piłsudskiego złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie,
            w grobie jego matki.

          • 78 rocznica zakończenia II wojny światowej

          • 8 maja to Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. W rocznicę tego wydarzenia na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W uroczystościach tych uczestniczył Poczet Sztandarowy Naszej szkoły.

          • Dzień Unii Europejskiej

          • Dnia 11 maja w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Unii Europejskiej”. Uczniowie klas młodszych i starszych wykazali się kreatywnością i przygotowali przepiękne flagi oraz prace związane z tematyką Unii Europejskiej. Każda z klas zaprezentowała jeden z dziewięciu wybranych krajów europejskich przed całą społecznością szkolną. W tym roku poznaliśmy kulturę, tradycje i kuchnię: Chorwacji, Grecji, Polski, Belgii, Czech, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii. Oceniane były prezentacje klasy zawierające informacje na temat słynnych postaci i ciekawostek związanych z poszczególnymi państwami, a także taniec, piosenka, potrawy regionalne i charakterystyczne stroje narodowe zaprezentowane przez uczniów. Konkurs przybliżył uczniom tematykę Unii Europejskiej, rozbudził zainteresowanie kulturą, sztuką i różnymi stylami życia mieszkańców Europy. Był to barwny dzień, pełen niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy wszystkim klasom i wychowawcom za aktywny
            udział.

          • Kolejny sukces naszego ucznia

          • Krzysztof Karwala z klasy 8b zdobył 3 miejsce w konkursie plastycznym w ramach Projektu
            Napoleońska Częstochowa. Laureat Konkursu miał okazję odbyć podróż po naszym mieście
            zabytkowym autobusem.
            Serdecznie Gratulujemy

            .

          • „Poloneza czas zacząć ...”

          • W związku z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przedstawiciele klas VIII wraz z opiekunem udali się w dniu 4 maja br. na Plac Biegańskiego, by wziąć udział w uroczystościach miejskich i zatańczyć Poloneza. Uroczystość uświetnił obecnością Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, Jego zastępca Pan Ryszard Stefaniak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Rafał Piotrowski. Wydarzenie to miało bardzo uroczysty charakter. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.

          • Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

          • W dniu 03.04.2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Turniej ten odbył się na boiskach klubu piłkarskiego "Victoria Częstochowa". Naszą szkolną drużynę reprezentowali uczniowie z klasy IV i V. Pomimo wielkiego zaangażowania, nasza drużyna musiała uznać wyższość rywali, jednakże każdy z zawodników został nagrodzony pamiątkowym medalem.

          • Wiwat Konstytucja!!!

          • Uroczystym apelem uczcili Święto Konstytucji 3 maja uczniowie klasy 6 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Zaprezentowane zostały piosenki , wiersze, patriotyczny taniec pod muzykę Fryderyka Chopina oraz fakty historyczne wyjaśniające istotę święta. Gratulujemy uczniom wspaniałego występu.

          • Dzień bez plecaka

          • W ostatnim dniu zajęć dydaktycznych przed długim majowym weekendem Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień bez plecaka. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością a wykorzystane zamiast plecaków atrybuty wniosły w mury naszej szkoły dużo śmiechu, radości i zabawy. Dziękujemy wszystkim uczniom którzy włączyli się do tej zabawy i gratulujemy zdobytych wyróżnień.

          • Wojewódzki Konkurs z Języka polskiego

          • Zakończyły się Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe. Z przyjemnością informujemy, że uczeń z klasy 8a Jan Mroczek zakwalifikował się do ostatniego etapu Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego i uzyskał tytuł FINALISTY. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.