Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. W naszej szkole to nietypowe święto obchodziliśmy 4 listopada.
Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne z nich płynące. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, zdobywania wiedzy na różne tematy czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Był to kolejny bardzo radosny i kolorowy dzień w naszej szkole. Uczniowie przebrali się za swoich ulubionych bohaterów, przygotowali plakaty i komiksy ze znanych bajek, którymi udekorowali klasowe drzwi, a podczas przerw bawili się przy piosenkach znanych z ekranów.
Dzień Postaci z Bajek
- 4
Magia czytania- CZYTAJ PL
Wraz z początkiem listopada magia czytania zawitała na nasze ekrany, a to wszystko za sprawą dziesiątej, jubileuszowej edycji jednej z największych akcji promujących czytelnictwo w Polsce! Czytaj PL powraca, a dostęp do tegorocznej wirtualnej biblioteki jest prostszy niż kiedykolwiek – pobierz aplikację Woblink, czytaj i słuchaj do woli wybierając z aż 18. wyjątkowych tytułów!
Już od dziesięciu lat miłośnicy książek biją kolejne rekordy uczestnicząc w akcji Czytaj PL, nadając jej rangę jednego z kluczowych wydarzeń promujących czytanie w Polsce. W tegorocznej edycji ponownie stawiamy nacisk na różnorodność, inkluzywność oraz dostępność, ponieważ magia czytania jest dla każdego.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink. Tak jak w zeszłym roku, książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle!
Wypożycz bezpłatnie ebooki i audiobooki
Czytaj PL to okazja do całkowicie bezpłatnego wypożyczenia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku, ponownie dzięki aplikacji Woblink miłośnicy książek zyskają dostęp do różnorodnej oferty – od literatury pięknej, faktu, obyczajowej, młodzieżowej aż do kryminałów – w której każdy znajdzie coś dla siebie. W tegorocznej edycji akcji – po raz pierwszy – wszystkie tytuły będą dostępne zarówno jako ebooki jak i audiobooki!
Książki dostępne w jubileuszowej edycji akcji Czytaj PL
- „Paderborn” Remigiusz MrózWydawnictwo Czwarta Strona
- „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” Adam MirekWydawnictwo Znak
- „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasz PatoraWydawnictwo Otwarte
- „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna DżdżaGrupa Wydawnicza Relacja sp. z o.o.
- „Eksponat” Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o. o.
- „Królestwo” Jo Nesbø, tłum. Iwona ZimnickaWydawnictwo Dolnośląskie
- „Wakacje pod morzem” Marta BijanWydawnictwo Kobiece
- „Mgła” Anna BrzezińskaWydawnictwo Literackie
- „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce” Marianna GierszewskaWydawnictwo Otwarte
- „Times New Romans” Julia BielWydawnictwo Media Rodzina Sp. z o.o.
- „Psalm dla zbudowanych w dziczy” Becky Chambers, tłum. Anna Krochmal, Robert KędzierskiWydawnictwo Insignis
- „Czarne owce” Natasza SochaWydawnictwo Literackie
- „Zaginiona księgarnia” Evie Woods, tłum. Patrycja ZarawskaWydawnictwo StoryLight
- „Piętno” Przemysław PiotrowskiWydawnictwo Czarna Owca
- „Reguły na czas chaosu” Tomasz StawiszyńskiWydawnictwo Znak
- „Juno” Anna Dziewit-MellerWydawnictwo Literackie
- „Krew, która nas dzieli” Edyta PrusinowskaWydawnictwo Moondrive
- „Łakome” Małgorzata LebdaWydawnictwo Znak
Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink
Akcja Czytaj PL została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
"Ile waży Święty Mikołaj"-gofry
We wtorek Samorząd Szkolny sprawił, że uczniowie naszej szkoły mieli okazję wrócić wspomnieniami do wakacyjnych dni, a wszystko to za sprawą gofrów. Po korytarzach szkoły od rana unosił się bajeczny zapach gofrów. Pyszności szybko znalazły swoich amatorów, cieszymy się, że trafiliśmy w podniebienia uczniów. Mogliśmy zjeść gofra z bitą śmietaną i polewą czekoladową bądź truskawkową, oraz kolorowymi cukierkami, bądź z cukrem pudrem. Dochód ze sprzedaży gofrów zostanie przeznaczony na cele Samorządu Szkolnego oraz na akcję „Ile waży św. Mikołaj”.
Święty Mikołaj na Kresach
W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do akcji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Towarzystwa Patriotycznego Kresy - Święty Mikołaj na Kresach. Coroczna akcja wspiera rodaków zamieszkujących Kresy Wschodnie, a w tym roku pomoc skierowana została do: Szumska, Mickun, Jaszun – Litwa, Rezekne – Łotwa, Stary Konstantynów, Borysław, Berdyczów, Humań – Ukraina, Kaczyka - Rumunia. W ramach tej akcji każda z klas
przygotowała paczkę zawierającą: zeszyty, kredki, mazaki, długopisy, ołówki, ciastka, konserwy, ryże, makarony.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie akcji.
Szkoła Pamięta
Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. W ramach projektu uczniowie klas I-III odwiedzili pobliski cmentarz by uporządkować bezimienne i opuszczone groby, zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.
PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
W dawnych czasach młodego chłopca przez kilka lat uczono sztuki walki. Gdy wykazał się odwagą i udało mu się właściwie wykonać wszystkie zadania oraz próby, był pasowany przez króla na rycerza. Król dotykał go mieczem w ramię na znak, że stał się rycerzem. Nasi pierwszoklasiści również podjęli się wyzwań, by zdać egzamin i zaliczając wszystkie zadania zostali pasowani na ucznia klasy I. Sprawdzono między innymi ich umiejętność śpiewu, recytowania wierszy, wiedzę na temat bezpieczeństwa i Ojczyzny. W jednym zadaniu uczniowie wykazali się naprawdę dużą odwagą pijąc sok z cytryny, po którym pięknie się do nas uśmiechnęli. W uroczystej części złożyli przysięgę, ślubując, że będą dobrymi uczniami. Na tym ważnym wydarzeniu gościliśmy w progach naszej szkoły Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Pana Rafała Piotrowskiego. Pani Dyrektor przeczytała List Gratulacyjny podpisany przez Dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Częstochowie Panią Annę Muzykę. Do życzeń dołączyła się Pani Gabriela Chrustowska starszy wizytator Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Częstochowie. My również życzymy naszym nowym uczniom wielu sukcesów w nauce, oddanych przyjaciół i pięknych wspomnień, które po latach będziecie miło wspominać.
XX Kampania Białych Serc
- 3
„Mam smaka na zdrowie” to hasło przewodnie tegorocznej XX Kampanii Białych Serc, do której dołączyliśmy w dniach 12.10.24 – 27.10.24. Symbolem kampanii są białe serca, które dekorowały nasz korytarz szkolny, oraz okna klas. Głównym tematem tegorocznej kampanii było zdrowie i zdrowe odżywianie, głośno mówiono o problemie uzależnień młodych ludzi od tzw. śmieciowego jedzenia. Nie zapomniano również o walce z narkotykami, alkoholem, przemocą. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w walkę z uzależnieniami. Zaśpiewaliśmy na znak protestu przeciwko przemocy „Wehikuł czasu” Dżemu, uczestniczyliśmy w debacie zorganizowanej przez psychologa szkolnego na temat uzależnień. Klasy młodsze miały pogadanki, na temat zdrowego odżywiania, wykonały piramidę zdrowego odżywiania i zdrowe jeżyki. Przeszliśmy ulicami naszej dzielnicy na znak protestu przeciwko narkotykom i przemocy, uczestniczyliśmy w happeningu na Placu Biegańskiego w Częstochowie promującego profilaktykę przeciwko uzależnieniom, podkreślając, że zdrowie
to jest jedyna rzecz, której nie możemy kupić za pieniądze.
Święty Mikołaj na Kresach
Zaproszenie na Zabawę Andrzejkową
Dzień Patrona
- 2
Dnia 16 października 2024 r. nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona – św. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się od wspomnień o św. Janie Pawle II. Uczniowie klasy VII przypomnieli słowa Wielkiego Polaka, które wskazują nam kierunek w życiu, przypominają o wartościach dla których warto żyć i których trzeba bronić. W uroczystości brał udział także proboszcz naszej parafii ojciec Radomir Buchcik. Jak co roku na zakończenie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń religijną św. Jana Pawła II, „Barkę”. W tym dniu opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali także sprzedaż ulubionych kremówek naszego Patrona.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. Z tej okazji podczas krótkiego apelu uczniowie naszej szkoły podziękowali za trud i poświęcenie włożone w edukację, oraz wychowanie, za przewodnictwo w drodze do zdobywania wiedzy, odkrywania prawdy i kształtowania postaw. Życzono także niekończącej się cierpliwości, mnóstwa uśmiechów, poczucia spełnienia i dalszych sukcesów. Na tą okoliczność uczniowie przygotowali krótkie humorystyczne przedstawienie, które każdego wprowadziło w dobry nastrój.
Rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszą dynię”
- 5
Dnia 14 października, po uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały ogłoszone wyniki konkursu na „Najpiękniejszą dynię” oraz wręczono nagrody.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii kl. I-III przyznano:
I miejsce: Marcel Olesiak, Tymoteusz Pyrkosz
II miejsce: Zuzanna Szymanek, Stanisław Kieliński
III miejsce: Tomasz Kowalczykowski, Jan Wieczorek
Wyróżnienie otrzymała Margo Barczyk
W kategorii kl. IV -VIII przyznano:
I miejsce: Oktavia Dreksler
II miejsce: Antoni Gloc
III miejsce: Nadia Cybulska
Wyróżnienie otrzymał Adam Żurawski
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i za duże zainteresowanie konkursem. Dostarczone prace były bardzo ciekawe, twórcze i kreatywne, a wyłonienie zwycięzców było dla nas nie lada wyzwaniem. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i Życzymy dalszych sukcesów!
Żonkilowe Pola
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie życia. Dlatego Co roku - w październiku tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę chorobę. My również jak w roku poprzednim dołączyliśmy do programu Pola Nadziei. Uczniowie zasadzili cebulki żonkili na placu szkolnym, by w ten sposób propagować ideę opieki hospicyjnej wśród społeczeństwa.
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Szanowni Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi,
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy uznania za codzienny trud i zaangażowanie w pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą dzieci i młodzieży. Dziękuję za trud i poświęcenie wykazywane każdego dnia w odpowiedzialnej i niełatwej, ale jakże pięknej pracy pedagogicznej.
Stanisław Sojka, w jednej z najbardziej znanych swoich piosenek, śpiewa: „Życie nie tylko po to jest, by brać. Życie nie po to, by bezczynnie trwać. I aby żyć siebie samego trzeba dać”.
Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, dziękuję za codzienne dawanie siebie. Za tworzenie ciepłej, przyjaznej atmosfery w szkole. Za to, że uczniowie czują się w niej bezpiecznie i po prostu dobrze. Dziękuję, że dzielicie się z uczniami wiedzą i doświadczeniem oraz wpajacie elementarne zasady szacunku i życzliwości do drugiego człowieka. Dziękuję również za bardzo dobrą współpracę oraz za to, że zawsze, w każdej chwili mogę liczyć na Państwa pomoc i wsparcie.
Jednocześnie życzę Państwu dużo sił, energii oraz licznych sukcesów i zadowolenia podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Ewa Suchan
Dyrektor Szkoły
Podziękowanie za udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim
Szanowni Rodzice, Opiekunowie,
pragnę Państwu bardzo serdecznie podziękować za udział w głosowaniu w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Dzięki Państwa nieustającym działaniom i ogromnemu zaangażowaniu nasze zadanie, jakim jest „Modernizacja pracowni informatycznej w Szkole Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie” otrzymało w dzielnicy Lisiniec największą liczbę głosów, bo aż 4073.
Dziękuję również za wszystkie głosy oddane na Projekt "Stop Hejt - Freestyle Arena i mobilne centrum zdrowia psychicznego", który otrzymał 254 głosy.
Bardzo dziękuję za wsparcie i pomoc Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Szkoły, Radzie Rodziców, naszym Uczniom, Proboszczowi Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojcu Radomirowi Buchcikowi, wszystkim Mieszkańcom Dzielnicy, Przyjaciołom Szkoły.
Wspólnymi siłami osiągnęliśmy cel.
Pozdrawiam
Ewa Suchan
Dyrektor Szkoły
10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego. Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku. Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Szkoła to społeczność, w której każdy z nas ma do wykonania swoją pracę – zarówno nauczyciele, personel niepedagogiczny oraz uczniowie. Ważne by wszyscy z nas czuli się ważni, potrzebni, zauważani i doceniani za wysiłek, który wnoszą swoją codzienną pracą do naszej społeczności. Dbanie o zdrowie psychiczne daje możliwość rozwoju i wzrostu nam wszystkim.
W tym roku w naszej szkole chcemy szerzej wspólnie zgłębić temat zdrowia psychicznego, w związku z tym będziemy obchodzić tydzień zdrowia psychicznego 10.10 – 17.10.
Jednym z działań podjętych w naszej Szkole jest przystąpienie do programu programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, zainicjowanego przez Fundację UNAWEZA, który jest reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.Inspiracją do stworzenia programu były kierunki wyznaczone przez wyniki badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Badanie to ujawniło obraz młodzieży borykającej się z samotnością, niską samooceną, ograniczonym poczuciem wpływu na otoczenie, brakiem zaufania do profesjonalnej pomocy i wsparcia społecznego, a także z przemocą rówieśniczą i hejtem.
Zdrowie psychiczne definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie.
Jak zadbać o utrzymanie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia każdego dnia ? Jak dbać o swoją kondycję psychiczną? Oto kilka wskazówek :
- Bądź aktywny – ruszaj się.
- Odżywiaj się zdrowo.
- Dbaj o sen – wysypiaj się.
- Dbaj o relacje z innymi.
- Myśl dobrze o sobie i bądź życzliwy dla innych.
- Nie porównuj się z innymi.
- Pozwól sobie na odpoczynek.
- Rób to, co lubisz – dbaj o swoje pasje.
- Stawiaj sobie wyzwania.
- Ucz się nowych rzeczy.
- Korzystaj z pomocy innych.
- Korzystaj ze światła słonecznego – pamiętaj o witaminie D.
- Zachęcamy do refleksji i działania!
Pamiętajmy, że każdy z nas zasługuje na wsparcie i zrozumienie. Razem możemy inspirować się nawzajem do podejmowania pozytywnych kroków w kierunku lepszego samopoczucia!
SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego ,,Zwierzaki w obiektywie”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej, kreatywności, wyobraźni. Popularyzowanie fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu. Organizatorzy konkursu ocenili prace w dwóch kategoriach: klasy 1-3 oraz klasy 4-8.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
Klasy 1-3
I miejsce: Hanna Tatarowicz kl. II
II miejsce: Tymoteusz Pyrkosz kl. III
III miejsce: Kornelia Skibińska kl. II
Wyróżnienie: Iga Frukacz kl. II, Oliwia Zielińska kl. III, Wiktor Brożyniak kl. III
Klasy 4-8
I miejsce: Michalina Gradońska kl. VII
II miejsce: Roksana Stolarska kl. VII
III miejsce: Filip Gloc kl. VII
Wyróżnienie: Natan Woźniak kl. VII, Oktawian Chłąd kl. VI
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy!
Dzień Uśmiechu
Dnia 7 października w naszej szkole obchodziliśmy nietypowe święto jakim jest Dzień Uśmiechu. Z tej okazji na twarzach wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły zagościł uśmiech od ucha do ucha. W ten radosny dzień nasi uczniowie założyli ubrania w żółtym kolorze, a drzwi do swoich sal lekcyjnych przyozdobili żółtymi i oczywiście uśmiechniętymi buźkami. Aby pamiętać jak ważny jest uśmiech, samorząd uczniowski przygotował uśmiechniętą skrzyneczkę, z której każdy mógł wyciągnąć „uśmiech” na gorszą chwilę. Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje oraz stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Pamiętajmy, że mamy dużo powodów do radości i że warto się śmiać, a uśmiech jest oznaką radości na całym świecie. Życzymy uśmiechu wszystkim każdego dnia, nie tylko z okazji Dnia Uśmiechu!
IV edycja Biegu Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej
27 września 2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji Biegu Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej z okazji 85. rocznicy powstania Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego w Częstochowie. Bieg rozpoczął się o godzinie 9.00 na Starym Rynku, a zakończył o godzinie 12.00 na placu Pamięci Narodowej. Naszą szkołę reprezentował patrol w skład którego weszli uczniowie klasy VI. W ramach gry terenowej uczniowie odwiedzali Miejsca Pamięci Narodowej, gdzie czekały na nich zadania sprawdzające wiedzę dotyczącą ważnych wydarzeń historycznych. Zakończenie zmagań miało miejsce na Placu Pamięci Narodowej gdzie odbyło się podsumowanie biegu oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”.
Sprzątanie świata
26 września cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Sprzątania Świata. Każda klasa wyposażona w rękawiczki i worki do segregacji wyruszyła w wyznaczony do sprzątania obszar najbliższej okolicy szkoły. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów, oraz wzięcia odpowiedzialności za nasze środowisko naturalne. Celem akcji było pokazanie, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
Archiwum Aktualności