21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji (założenie tego dnia dwóch różnych skarpetek) oraz w konkursie plastycznym.
Dzień Kolorowych Skarpetek - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Aktywna Wiosna
Kampania jest organizowana przez Gminę Miasto Częstochowa, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa oraz Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych w Częstochowie w ramach Programu upowszechniającego zasady profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto Częstochowa. Kampania jest adresowana do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych oraz pracowników częstochowskich placówek oświatowych. Głównym celem kampanii jest promowanie aktywności fizycznej i zachęcenie do ograniczenia korzystania z transportu samochodowego. Uczestnikiem Kampanii może być każdy uczeń i pracownik zgłoszonej do udziału placówki. Więcej szczegółów w Regulaminie
AKTYWNA_WIOSNA_2023_regulamin.pdf
LAUREAT VII POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO „SMART COOKIE”
W piątek 17 marca uczeń klasy 8A PIOTR KOLMASIAK odebrał dyplom za zajęcie 3 miejsca w VII POWIATOWYM KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO,,Smart Cookie’’ który odbył się w Liceum A.Mickiewicza w Częstochowie. Gratulujemy zwycięzcy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wycieczka do Funzeum
- 8
Dnia 16 marca nasi uczniowie z I i II klasy wybrali się na wycieczkę do Muzeum Światła i Koloru Funzeum w Gliwicach. Nasza wycieczka była prawdziwą przygodą ponieważ w tym miejscu nauka, sztuka i zabawa łączą się w jedną spójną całość. Uczniowie dowiedzieli się jak powstają kolory, jaki wpływ mają na nasze życie oraz jak powstaje tęcza i jeszcze więcej a wszystkie interaktywne eksponaty zostały w pełni sprawdzone przez naszych uczniów. Zdecydowanie był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych doświadczeń oraz dobrej zabawy i uśmiechu.
Rozstrzygnięcie konkursu
Miło nam poinformować, że nasze najmłodsze uczennice Iga Frukacz ( kl.0 ), Hanna Tatarowicz ( kl.0) ) oraz Emilia Tomzik ( kl.I )zajęły I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie, którego celem było promowanie akceptacji i szacunku wobec osób niepełnosprawnych oraz uwrażliwienie na ich potrzeby.
Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!!!
Filharmonia dzieciom
Dnia 07. 03.2023 r. naszą szkołę odwiedzili zaproszeni muzycy z Filharmonii Częstochowskiej. Artyści przygotowali koncert dla najmłodszych uczniów z klas 0 - III pod tytułem "Granie na ekranie". Nasi młodzi słuchacze z przyjemnością wysłuchali piosenek filmowych i musicalowych, a także mieli okazję z bliska zapoznać się z brzmieniem i wyglądem takich instrumentów jak puzon, trąbka, tuba oraz fortepian. Muzycy w przystępny sposób wprowadzili naszych uczniów w świat muzyki klasycznej, a swoją audycją dali naszym uczniom niezapomnianą lekcję muzyki i sporą dawkę dobrej zabawy.
Dzień Otwarty
- 1
Na początku marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla dzieci 6 i 7 letnich, które w przyszłym roku szkolnym mają zamiar rozpocząć naukę w naszej szkole. Dzieci wraz z rodzicami zwiedziły budynek szkoły oraz wzięły udział w licznych zajęciach - plastycznych, sportowych, bibliotecznych, logopedycznych, programowania z użyciem robotów, konstrukcyjnych i wielu innych. W kawiarence wszyscy mogli skosztować pysznych domowych ciast oraz porozmawiać z pracownikami szkoły. Wszystko upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie po wakacjach w oddziale przedszkolnym i pierwszej klasie.
STOP PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ
Nie bądź obojętny na przemoc rówieśniczą. Tylko skuteczne działanie może ochronić Ciebie i innych przed agresją. Zgłaszaj przemoc lub jej podejrzenie do nauczycieli, pedagoga lub psychologa szkolnego. Nie zostawiaj nikogo bez pomocy. Nie obawiaj się zgłaszania, gdy Tobie dzieje się krzywda. Zaangażowanie dorosłych – rodziców, nauczycieli, może skutecznie obronić osoby doznające przemocy oraz pozwoli ukarać sprawców. W sytuacji, gdy chcesz anonimowo porozmawiać o niepokojących Cię okolicznościach napisz do nas: online.poradnia@gmail.com lub wejdź w zakładkę: Poradnia on-line na stronie ZPP-P w Częstochowie.
Wsparcie dla Ukrainy
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie pragną przekazać swoje wsparcie wszystkim ukraińskim Żołnierzom i Medykom, którzy biorą udział w walkach na froncie. Cała Społeczność naszej Szkoły pragnie wesprzeć na duchu wszystkie osoby zaangażowane oraz dotknięte tą tragedią. Wysyłamy ogrom wsparcia oraz laurki i rysunki wykonane przez naszych Uczniów.
Prace zostały wysłane do Stowarzyszenia Dajemy Radę.
Akcja MŁODZI - NIEOBOJĘTNI SOLIDARNI Z POTRZEBUJĄCYMI
Konkurs "Otwórz się na zawód"
Uczniowie: Franciszek Kotnowski z 8a i Adam Powroznik z 8b zajeli III miejsce w Konkursie Otwórz się na zawód w ramach Dni Otwartych zorganizowanych w Zespole Szkól Technicznych w Częstochowie. Gratulujemy!
Konkurs fryzjerski "Szalone warkocze"
Uczennice klasy 8 wzięły udział w konkursie fryzjerskim "Szalone warkocze" w ZSTiO im.S Żeromskiego w ramach akcji "Otwórz się na zawód" pod patronatem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy we współpracy z Centrum Informacji Zawodowej Zespołu Poradni Psychologiczno–Pedagogicznych. Celem konkursu było upowszechnienie kształcenia branżowego i poznanie specyfiki zawodu fryzjer. Zadaniem dziewcząt było wykonanie wymyślnej fryzury z motywem warkocza. Uczennice wykonały ciekawą fryzurę , za którą otrzymały dyplom uczestnictwa.
Szkolny Dzień Popcornu
W minionym tygodniu, w czwartek w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Popcornu. W całej szkole unosił się zapach smakowitej prażonej kukurydzy, a z twarzy uczniów nie znikał uśmiech.
Wyjście na lodowisko
W piątek 24.02 uczniowie naszej szkoły spędzili popołudnie na lodowisku. Grupa 24 uczniów doskonaliła swoje umiejętności w jeździe na łyżwach wraz z opiekunami. To już ostatnie spotkanie na lodowej tafli ponieważ za moment witamy wiosnę. Wyjście zakończyło się wizytą w KFC.
23 lutego-Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
W tym dniu rusza w Częstochowie Miejski Program Profilaktyczny „W stronę zdrowia”. Organizatorami Programu są: Wydział Edukacji UM Częstochowy oraz Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych w Częstochowie.
Celem projektu jest :
1.Zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
2.Uwrażliwienie dorosłych i rówieśników na sytuacje zagrożenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (depresje, samookaleczenia zagrożenie samobójstwem itp)
3.Wyposażenie dorosłych i rówieśników w wiedzę dotyczącą postępowania w sytuacjach wykrycia zagrożenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży 4.Promowanie czynników ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
23 lutego 2022r. w godzinach od 8.00 do 18.00
w poradniach na terenie Częstochowy wchodzących w skład ZPP-P odbędą się konsultacje psychologów dla rodziców i młodzieży.
Tematyka konsultacji:
Podejrzenie zaburzeń depresyjnych, lękowych u dzieci i młodzieży.
Wskazywanie możliwości dotyczących leczenia depresji u dzieci i młodzieży.
Miejsce konsultacji :
ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa
ul. Marysia 93 B
Tel. 34 361 94 34 /533 300 966
ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa
ul. Kosmowskiej 5
Tel.34 362 24 24 /739 212 739
ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa
ul. Łukasińskiego 40
Tel. 34 363 25 50 / 533 300 136
Polecamy obejrzeć / posłuchać !!!
http://www.tvorion.pl/samobojstwa-dramatyczny-koniec/
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.
Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.
Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.
Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.
Środowiskowy Punkt Informacyjny o szkołach ponadpodstawowych - Targi Edukacyjne
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Centrum Informacji Zawodowej przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 i Szkołą Podstawową nr 50 organizuje Targi Edukacyjne (Środowiskowy Punkt Informacyjny o Szkołach Ponadpodstawowych).
Wzorem ubiegłych lat (ostatnia, piąta edycja odbyła się w r. szk. 2018/2019) zaprosiliśmy do promocji szkoły ponadpodstawowe - w formie konsultacji dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców.
Wydarzenie odbędzie się:
- 1 marca 2023 r. (Szkoła Podstawowa nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego),
- 16 marca 2023 r. (Szkoła Podstawowa nr 50 im. gen. Wł. Sikorskiego)
w godzinach 16.30 – 18.30.
Ze względu na godziny popołudniowe, będzie szansa na indywidualne konsultacje nie tylko dla uczniów,
ale i ich rodziców z nauczycielami wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.Uczniowie oraz ich rodzice mogą zdecydować, w którym z w/w terminów wezmą udział w targach.
Z przyjemnością informujemy, że do udziału w przedsięwzięciu (zarówno 1 jak i 16 marca) zgłosiły się wszystkie licea, technika oraz szkoły branżowe z terenu Miasta Częstochowy.
Środowiskowy Punkt Informacyjny o Szkołach Ponadpodstawowych organizujemy
z nadzieją, że uczniowie oraz ich rodzice skorzystają z tej wyjątkowej oferty, zwłaszcza, że poprzednie edycje prezentacji promocji szkół ponadpodstawowych w tej formie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.Podczas targów będzie również prezentowana oferta dla uczniów z niepełnosprawnościami, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną ze względu na: autyzm, Zespół Aspergera, słabowidzenie, słabosłyszenie, niepełnosprawność ruchową, niepełnosprawność intelektualną w różnym stopniu oraz niepełnosprawności sprzężone.
W skład zespołu szkół wchodzą:
• Technikum Specjalne nr 13 – dla młodzieży w normie intelektualnej z Zespołem Aspergera, autyzmem, słabosłszącej oraz z niepełnosprawnością ruchową
• Branżowa Szkoła I Stopnia nr 11 - dla młodzieży w normie intelektualnej z Zespołem Aspergera, autyzmem, słabosłyszącej oraz z niepełnosprawnością ruchową
• Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia – dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi
• Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 1 - dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Z poważaniem
Rafał Dziwis
Dyrektor
Zespołu Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznych
w Częstochowie
Udział uczniów w sesji rady miejskiej
Miło nam poinformować, że Natalia Dynus, oraz Mateusz Drej wraz z klubem Lwy Częstochowa zostali zaproszeni przez Pana Prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka na sesję rady miejskiej , za wybitne osiągnięcia sportowe oraz godne reprezentowanie naszego miasta.
Sukces plastyczny
Bardzo nam miło poinformować, że uczennica oddziału przedszkolnego Hanna Tatarowicz zajęła 1 miejsce w międzyszkolnym konkursie czytelniczo - plastycznym na ilustrację do wiersza Jana Brzechwy "Na straganie " . Gratulujemy talentu plastycznego i życzymy dalszych sukcesów.
Zabawa karnawałowa
- 3
"W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale
Gdy orkiestra pięknie gra
Dobry humor każdy ma"
Dnia 09 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, a nasza sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową udekorowaną kolorowymi balonami i karnawałowymi maskami. Uczniowie zaprezentowali się w wspaniałych,różnorodnych i barwnych przebraniach. Na sali pojawili się rycerze, superbohaterowie, księżniczki, czarownice, syreny, koty. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Zabawę dla młodszych klas poprowadził DJ Damian Banasiak, a później bal przejęli uczniowie starszych klas. W przerwie między zabawami tanecznymi dzieci mogły kupić sobie słodką przekąskę lub coś do picia w specjalnie przygotowanej kawiarence. Uczniowie mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej na tą okazję fotobudce wraz z atrybutami. Zabawę zwieńczyło wyłonienie Króla i Królowej balu. W kategorii klas młodszych( 0 - III ) tytuł zdobyli Alicja Jarosz i Tymon Bajdor, a w kategorii starszych klas ( IV - VIII) Piotr Stolarski i Magdalena Służałek. Zwycięzcom gratulujemy zdobytych tytułów i atrakcyjnych nagród.
Igrzyska Zdrowia
- 1
7 lutego klasa I wzięła udział w imprezie profilaktycznej zorganizowanej w ramach działań zespołu do spraw wdrażania na terenie miasta Częstochowy programu upowszechniającego zasady profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto Częstochowa. Organizatorami imprezy był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bolesława Chrobrego. Igrzyska Zdrowia odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowa Krzysztofa Matyjaszczyka. Celem tej imprezy była popularyzacja i upowszechnianie form aktywności ruchowej oraz zdrowego stylu życia, wdrażanie do całożyciowej aktywności fizycznej oraz integracji społeczności lokalnej. Podczas Igrzysk uczniowie poznali wiele dyscyplin sportowych i aktywnie w nich uczestniczyli. Odwiedzili również strefę zdrowego żywienia- gdzie mogli spróbować zdrowych smakołyków, obejrzeli film edukacyjny oraz wzięli udział w konkursie wiedzy o sporcie. Na zakończenie każde dziecko otrzymało Certyfikat Uczestnictwa w Igrzyskach Zdrowia.
Archiwum Aktualności